গুৱাহাটীঃ অসম-অৰুণাচল প্ৰদেশৰ দীৰ্ঘদিনীয়া সীমা সমস্যা সমাধানৰ হেতু সোমবাৰে বিশ্বনাথ আৰু গুৱাহাটীত দুখনকৈ বৈঠক অনুষ্ঠিত হয়।

খানাপাৰাস্থিত অসম প্ৰশাসনীয় পদাধিকাৰী মহাবিদ্যালয়ত সীমা সমস্যা সমাধানৰ সন্দৰ্ভত দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ আঞ্চলিক সমিতি পৰ্যায়ৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত হয়।

সীমা সমস্যা সমাধানৰ ক্ষেত্ৰত হোৱা অগ্ৰগতিৰ বিষয়ে বুজ ল’বলৈ অনুষ্ঠিত হোৱা সভাত জলসম্পদ মন্ত্ৰী পিয়ুষ হাজৰিকাই অৰুণাচল প্ৰদেশৰ বন-পৰিবেশ আৰু যুৱ পৰিক্ৰমা বিভাগৰ মন্ত্ৰী মামা নাটোঙৰ সৈতে এক সৌহাদ্যপূৰ্ণ পৰিবেশত সমস্যাটিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰো আৰু সমস্যাটি সমাধানৰ বাবে দুয়োখন ৰাজ্যৰ দৃঢ়তাক পুনৰ দোহাৰে। শেষত দুয়োৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীলৈ বৈঠকৰ প্ৰতিবেদন প্ৰেৰণ কৰা হৈছে ।

উল্লেখ্য যে, অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ড° হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী প্ৰেমা খাণ্ডুৰ মাজত বিগত সময়ত সীমা সমস্যা সমাধানৰ সন্দৰ্ভত এক মুখ্যমন্ত্ৰী পৰ্য্যায়ৰ দ্বিপাক্ষিক চুক্তি স্বাক্ষৰিত হৈছিল।

পিয়ুষ হাজাৰিকাই সংবাদমাধ্যৰ আগত কয় যে যে প্ৰতিবেদনখন ছেপ্টেম্বৰ মাহত অসমৰ বিশ্বনাথ আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশৰ পাক্কে কেচাং জিলাৰ চাৰিখন বিতৰ্কিত গাঁৱলৈ সমিতিৰ ভ্ৰমণৰ ওপৰত আধাৰিত আছিল।

লগতে তেওঁ কয়, ” ভ্ৰমণৰ সময়ত গাওঁবাসীয়ে উত্থাপন কৰা আলোচনা আৰু আপত্তিৰ কথা বিবেচনা কৰি আমি বিষয়টো আলোচনা কৰিছিলো। ”

দুয়োপক্ষই সকলো বিষয়ত আলোচনা কৰি বিবাদটো পাৰস্পৰিক বুজাবুজি আৰু দিয়া আৰু লোৱাৰ নীতিৰ দ্বাৰা সমাধান কৰিব লাগিব বুলি মন্ত্ৰী পিয়ুষ হাজৰিকাই উল্লেখ কৰে।

বালিচো, দিপিক আৰু দিকালমুখ গাঁৱৰ বাসিন্দাসকলে অৰুণাচল প্ৰদেশত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱাৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিছে আনহাতে পাচৌৰ বাসিন্দাসকলে অসমত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱাৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিছে।

যিহেতু চাৰিওখন গাওঁ বনাঞ্চলত পৰে, সমিতিয়ে সিদ্ধান্ত লয় যে বিষয়টো দুয়োখন ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কেন্দ্ৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব।

আনহাতে, অসম-অৰুণাচল ভূমি বিবাদক লৈ দুয়োখন ৰাজ্যৰ চৰকাৰৰ প্ৰতিনিধিৰে বিশ্বনাথ জিলা উপায়ুক্ত কাৰ্যালয়ত সোমবাৰে ওৰে নিশা অনুষ্ঠিত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰুদ্ধদ্বাৰ মন্ত্ৰী পৰ্যায়ৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত হয়। অসম আৰু অৰুণাচলৰ সীমান্তৱৰ্তী ৰাইজৰ ভূমি কেন্দ্ৰিক ভয় শংকা খুউব সোনকালে দূৰ হোৱাৰ আশা ব্য়ক্ত কৰিছে মন্ত্ৰী কেশৱ মহন্তই।

বিশ্বনাথ জিলা উপায়ুক্ত কাৰ্যালয়ত অনুষ্ঠিত হোৱা এই বৈঠকত অৰুণাচল চৰকাৰৰ কেবিনেট মন্ত্ৰী টাবা টাডিৰ, বিধায়ক তানা হালি তাৰা, আৰক্ষীৰ উচ্চ পদস্থ বিষয়া সকলে অংশগ্ৰহণ কৰে। অসম চৰকাৰৰ হৈ প্ৰতিনিধিত্ব কৰা মন্ত্ৰী কেশৱ মহন্ত, বিহালী সমষ্টিৰ বিধায়ক ৰঞ্জিত দত্ত , গহপুৰ সমষ্টিৰ বিধায়ক উৎপল বৰা লগতে লক্ষীমপুৰ জিলা প্ৰশাসনৰ বিষয়া উপস্থিত থাকে ।

উল্লেখ্য যে এই দীঘলীয়া বৈঠকৰ অন্তত দুয়োখন ৰাজ্যৰ সীমান্তৱৰ্তী বাসিন্দা সকলৰ বাবে মন্ত্ৰী কেশৱ মহন্তই জনায় যে সীমান্তৱৰ্তী ভূমি কেন্দ্ৰীক বিষয়ক লৈ কেতিয়াবা যদি মনত ভয় শংকা আছিল সেইয়া খুউব সোনকালে দুৰ হ’ব । আজিৰ এই বৈঠকত দুয়োখন ৰাজ্যৰ ৰাজহ চক্ৰ বিষয়া সকলে প্ৰস্তুত কৰা সীমা সম্পৰ্কীয় কেইবাখনো প্ৰতিবেদন পুনৰ নিৰীক্ষণ কৰাৰ লগতে কেইবাটাও প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰা হৈছে।

উল্লেখ্য যে, অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা আৰু অৰুণাচলপ্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পেমা খাণ্ডুৱে ১৫ জুলাইত নামচাই ঘোষণাপত্ৰত স্বাক্ষৰ কৰিছিল য’ত তেওঁলোকে দুয়োখন ৰাজ্যৰ মাজত সীমান্ত বিবাদ সমাধান কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল।

দুয়োখন ৰাজ্যই সীমান্তৱৰ্তী বিতৰ্কিত গাওঁসমূহক পূৰ্বৰ ১২৩ ৰ পৰিৱৰ্তে ৮৬ লৈ সীমিত কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল আৰু ১৫ ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত সমস্যাবোৰ সমাধান কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।দুয়োখন ৰাজ্যৰ মাজত সীমান্তৰ দৈৰ্ঘ্য ৮০৪.১ কিলোমিটাৰ।

১৯৭২ চনত কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল হিচাপে গঢ়ি তোলা অৰুণাচল প্ৰদেশৰ অভিযোগ আছিল যে

১৯৭২ চনত অৰুণাচল প্ৰদেশক কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ অভিযোগ হৈছে যে পৰম্পৰাগতভাৱে পাহাৰীয়া জনজাতীয় প্ৰধান আৰু সম্প্ৰদায়ৰ সমভূমিৰ বহুতো বনাঞ্চল একপক্ষীয়ভাৱে অসমলৈ স্থানান্তৰিত কৰা হৈছিল।

১৯৮৭চনত অৰুণাচল প্ৰদেশে ৰাজ্যৰ মৰ্যাদা অৰ্জন কৰাৰ পিছত, এখন ত্ৰিপাক্ষিক সমিতি নিয়োগ কৰা হৈছিল যিয়ে কিছুমান অঞ্চল অসমৰ পৰা ইয়ালৈ স্থানান্তৰ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছিল। অসমে ইয়াত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল আৰু এই বিষয়টো এতিয়াও উচ্চতম ন্যায়ালয়তে আছে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,587 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply