গুৱাহাটীঃ পিএফআইৰ বিৰুদ্ধে দেশজুৰি চলোৱা এক বৃহৎ অভিযানত NIA, ED আৰু ৰাজ্যিক আৰক্ষীয়ে বৃহস্পতিবাৰে দেশত সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপক সমৰ্থন কৰাৰ অভিযোগত ১৫ খন ৰাজ্যত প্ৰায় একেসময়তে অভিযান চলাই ইছলামিক সংগঠনটোৰ ১০৬ জন নেতা আৰু কৰ্মীক গ্ৰেপ্তাৰ কৰে।

অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই শনিবাৰে কয় যে  দেশবিৰোধী সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপত জড়িত থকাৰ অভিযোগত পপুলাৰ ফ্ৰণ্ট অৱ ইণ্ডিয়া (পিএফআই)ক নিষিদ্ধ কৰিবলৈ অসম চৰকাৰে কেন্দ্ৰক নিৰন্তৰভাৱে অনুৰোধ কৰি আহিছিল।

ৰাজ্যিক আৰক্ষীয়ে এতিয়ালৈকে উগ্ৰ ইছলামিক সংগঠনটোৰ বিৰুদ্ধে দেশজুৰি চলা অভিযানৰ অংশ হিচাপে ১১ জন পিএফআই কৰ্মীক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছে বুলিও মুখ্যমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে উল্লেখ কৰে।

মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে কৈছিল যে আমি PFI আৰু সন্ত্ৰাসবাদীৰ মডিউলৰ মাজৰ নেক্সাছৰ তদন্তও কৰি আছোঁ। PFIএ ইকোছিষ্টেম এটা সৃষ্টি কৰে আৰু সেই ইকোছিষ্টেমৰ ভিত্তিত মানুহক জেহাদ টানি অনা হয়।’

ৰাজ্যিক আৰক্ষীয়ে পিএফআই সকলক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ পিছতেই তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে নিৰ্দিষ্ট গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছিল।

গ্ৰেপ্তাৰৰ পিছত, কিছুমান লোকে কামৰূপ (গ্ৰাম্য) জিলাৰ নগৰবেৰাত প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰে আৰু পথ অৱৰোধ কৰে।

মুখ্যমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয়, “আমি প্ৰতিবাদত উচটনি দিয়া লোকসকলক বিচাৰি উলিয়াবলৈ চেষ্টা কৰি আছো আৰু তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিম।”

পিএফআইৰ পশ্চিমবংগৰ ৰাজ্যিক মুৰব্বী মিনাৰুল শ্বেখ গ্ৰেপ্তাৰ কৰা ১১ জন লোকৰ ভিতৰত আছিল আৰু তেওঁক নতুন দিল্লীত আটক কৰা হৈছিল।

গ্ৰেপ্তাৰ কৰা পিএফআই কৰ্মীসকলৰ ভিতৰত চাৰিজন কামৰূপ (গ্ৰাম্য) জিলাৰ নগৰবেৰাৰ, দুজন গুৱাহাটীৰ আৰু কৰিমগঞ্জ, বৰপেটা, বাক্সা আৰু নগাঁৱৰ এজন আছিল।

গ্ৰেপ্তাৰ কৰা লোকসকলক গুৱাহাটীলৈ অনা হৈছে আৰু ইয়াত থকা বিশেষ শাখাৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ত পৃথকে জেৰা কৰা হৈছে।

বৃহস্পতিবাৰে অসম আৰক্ষীয়ে জাৰি কৰা এক বিবৃতি অনুসৰি, সংগঠনটোৰ নেতাসকলক আটক কৰা হৈছিল কিয়নো তেওঁলোকে সমগ্ৰ ৰাজ্যতে সাম্প্ৰদায়িক সংঘৰ্ষ সৃষ্টি কৰিবলৈ প্ৰচেষ্টা চলাই থকাৰ নিৰ্ভৰযোগ্য তথ্য আছিল।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,570 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply