নিউজ ডেস্কঃ সংবিধান (১০৩তম) সংশোধনী আইনৰ বৈধতাৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ শুনানিৰ চতুৰ্থ দিনা ভাৰতৰ এটৰ্নি জেনেৰেল কে কে বেণুগোপালে উচ্চতম ন্যায়ালয়ক কৈছিল যে অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ (EWS) বাবে ১০% কোটা সংবিধানৰ মৌলিক অধিকাৰৰ উলংঘন নহয়, কিয়নো ই অনুসূচীত জনজাতি/অনুসূচীত জাতি (এছচি/এছটি) আৰু অন্যান্য অ’বিচি শ্ৰেণীক প্ৰদান কৰা সংৰক্ষণত ব্যাঘাত নজন্মায় ।

ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ ইউইউ ললিত আৰু ন্যায়াধীশ দিনেশ মহেশ্বৰী, ন্যায়াধীশ এছ ৰবীন্দ্ৰ ভাট, ন্যায়াধীশ বেলা এম ত্ৰিবেদী আৰু জে বি পাৰ্ডিৱালাৰ পাঁচজনীয়া সংবিধান বিচাৰপীঠে বৰ্তমান ১০% ইডব্লিউএছ কোটাক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা আৱেদনৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি আছে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ (EWS) ১০ শতাংশ সংৰক্ষণৰ কথা কৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ত বৰ্তমান চলি থকা এই বিষয়টোক চৰকাৰে EWS সংৰক্ষণ শুদ্ধ বুলি উল্লেখ কৰিছে।

ভাৰতৰ এটৰ্নি জেনেৰেল কে কে বেণুগোপালে কয় যে EWS এ ST,SC আৰু OBC ৰ অধিকাৰ কৰ্তন নকৰে। সমাজৰ দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ লোকসকলৰ বাবে সক্ষম ব্যৱস্থাৰ এক শৃংখলা স্থাপনৰ বাবে ১০৩ তম সংবিধান সংশোধনী অনা হৈছে।

উক্ত সংশোধনীৰ জৰিয়তে যিসকল লোকে বিদ্যমান সংৰক্ষণৰ অধীনত কোনো লাভ পোৱা নাই দেশখনে সেই আর্থিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ লোকসকলক ইতিবাচক পদক্ষেপ প্ৰদান কৰিছে। এই সংশোধন তেতিয়ালৈ গ্ৰহণ কৰা নহয়, যেতিয়ালৈকে চৰকাৰে এই সংশোধনীয়ে তেওঁলোকক প্ৰত্যক্ষভাৱে প্ৰভাৱিত কৰাটো নেদেখুৱায়। সাধাৰণ শ্ৰেণীত এটা শাখা আছে যি অত্যন্ত দৰিদ্ৰ, অৰ্থাৎ অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণী। তামিলনাডুত, মুঠ সংৰক্ষণ হৈছে ৬৯ শতাংশ।

ভাৰতৰ অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ মুঠ জনসংখ্যা হৈছে ২৫ শতাংশ। মুঠ জনসংখ্যাৰ ১৮.২ শতাংশ সাধাৰণ শ্ৰেণীৰ লোক অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীত অন্তৰ্ভুক্ত। অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ বাবে ১০ শতাংশ সংৰক্ষণে সৰ্বাধিক ৫০ শতাংশ সীমা প্ৰভাৱিত নকৰে। মন কৰিবলগীয়া যে, পিছপৰা শ্ৰেণীক দিয়া সংৰক্ষণৰ পৰা ১০ শতাংশ সংৰক্ষণ সম্পূৰ্ণৰূপে স্বতন্ত্ৰ। ইয়ে অনুসূচীত জাতি, অনুসূচীত জনজাতি আৰু অ’বিচিৰ অধিকাৰ উলংঘা নকৰে। ই ৫০ শতাংশৰ পৰা স্বতন্ত্ৰ। এছচি/এছটিক পদোন্নতিৰ জৰিয়তে এক বিশেষ ব্যৱস্থা প্ৰদান কৰা হৈছে আৰু তেওঁলোকক পঞ্চায়ত, পৌৰসভা, লোকসভা, বিধানসভাত সংৰক্ষণ দিয়া হৈছে।

জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা গোপাল শংকৰনাৰায়ণনে দাখিল কৰিছিল যে উপাৰ্জনৰ বৈষম্যতকৈ ডাঙৰ বৈষম্য নাই। তেওঁ লগতে যুক্তি দিছিল যে কেৱল EWSক শ্ৰেণী হিচাপে নামাকৰণ কৰাটো সংবিধানৰ মৌলিক গাঁথনিৰ উলংঘন বুলি গণ্য কৰিব নোৱাৰি, কিয়নো তেওঁলোকক আৱাস আৰু বিদ্যালয়ত নামভৰ্তিৰ ক্ষেত্ৰত একেই অনুমোদন দিয়া হয়।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,483 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply