নিউজ ডেস্কঃ টুইটাৰ ক্ৰয়ৰ পাছতে কোম্পানীৰ সৰহভাগ কৰ্মচাৰী, মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াক বাহিৰৰ দুৱাৰ দেখুওৱা ইলন মাস্ক এতিয়া নিজেই নামিবলগীয়া হৈছে তললৈ। দৰাচলতে, বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাত ইলন মাস্কক পিছ পেলাই দ্বিতীয় স্থান দখল কৰিছে ভাৰতৰ গৌতম আদানিয়ে। 

গৌতম আদানিয়ে টেছলা আৰু স্পেচএক্সৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া এলন মাস্ককক অতিক্ৰম কৰি বিশ্বৰ দ্বিতীয় ধনী ব্যক্তি হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। ইলন মাস্কে যোৱা এবছৰত ১৩৩ বিলিয়ন ডলাৰ হেৰুৱাইছিল, আনহাতে ব্লুমবাৰ্গ বিলিয়নেয়াৰ ইণ্ডেক্স অনুসৰি যোৱা এবছৰত গৌতম আদানিয়ে মুঠ সম্পত্তি ৪৪ বিলিয়ন ডলাৰ লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

ইয়াৰ পূৰ্বে বাৰ্নাৰ্ড আৰ্নাল্টে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তি হোৱাৰ বাবে খোজ দিছিল কাৰণ মাস্কে বিলাসী টাইকুন জনৰ হাতত বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তিৰ মৰ্যাদা হেৰুৱাইছিল। শেহতীয়াকৈ প্ৰকাশ পোৱা প্ৰতিবেদন অনুসৰি মাস্কে ইতিহাসৰ প্ৰথমজন ব্যক্তি হিচাপে পৰিগণিত হৈছে  যাৰ সম্পত্তিৰ পৰিমাণ ২০০ বিলিয়ন ডলাৰ হ্ৰাস পাইছে।

ব্লুমবাৰ্গ বিলিয়নাৰ সূচকাংক অনুসৰি শেহতীয়াকৈ টেছলাৰ ষ্টক হ্ৰাস পোৱাৰ ফলত মাস্কে ১৩৭ বিলিয়ন ডলাৰ লোকচান কৰিছিল, য’ত ২৭ ডিচেম্বৰত ১১ শতাংশ হ্ৰাসও আছিল। ২০২১ চনৰ ৪ নৱেম্বৰত তেওঁৰ সম্পত্তিৰ শিখৰত উপনীত হৈছিল, ৩৪০ বিলিয়ন ডলাৰ তেওঁৰ হাতত আছিল। 

ডিচেম্বৰ মাহত এল.ভি.এম.এইচ প্ৰতিষ্ঠা কৰা ফৰাচী উদ্যোগী বাৰ্নাৰ্ড আৰ্নল্টে তেওঁক অতিক্ৰম নকৰালৈকে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তিৰ খিতাপ লাভ কৰিছিল। আনহাতে, ব্লুমবাৰ্গৰ সম্পদ সূচকাংকত ইমান উচ্চ স্থান লাভ কৰা এছিয়াৰ পৰা অহা প্ৰথমজন ব্যক্তি হৈছে গৌতম আদানী। বিশ্বজুৰি যিসকল লোকৰ ধন-সম্পত্তি সৰ্বাধিক বৃদ্ধিৰ সাক্ষী হৈছে, তেওঁলোকৰ তালিকাত তেওঁ শীৰ্ষস্থান দখল কৰে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,740 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply