নিউজ ডেস্কঃ বৃহস্পতিবাৰে হাৰিয়ানাৰ সুৰজকুণ্ডত কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত আভ্যন্তৰীণ নিৰাপত্তা সম্পৰ্কীয় ‘চিন্তন শিবিৰ’ত অংশগ্ৰহণ কৰি গৃহ দপ্তৰৰ দায়িত্বত থকা অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ড০হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কয় যে শেহতীয়াকৈ আইন-শৃংখলা বজাই ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত অসমৰ অভিলেখ “উৎকৃষ্ট” হৈছে। অসমত বিদ্ৰোহী কাৰ্যকলাপ হ্ৰাস আৰু অপৰাধৰ হাৰ হ্ৰাস পাইছে।

শেহতীয়া বছৰবোৰত অসমত কোনো ডাঙৰ বিদ্ৰোহ সম্পৰ্কীয় ঘটনা সংঘটিত হোৱা নাই বুলি উল্লেখ কৰি ড০ শৰ্মাই কয় যে অসমৰ ৬৫ শতাংশ ভৌগোলিক অঞ্চলৰ পৰা সশস্ত্ৰ বাহিনী বিশেষ ক্ষমতা আইন (আফস্পা) প্ৰত্যাহাৰ কৰা হৈছে।  

ড০ শৰ্মাই বড়ো চুক্তিৰ সক্ৰিয় ৰূপায়ণ আৰু আত্মসমৰ্পণকাৰী কেডাৰসকলৰ পুনৰ্সংস্থাপনৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। 

মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে যদিও ২০২১ চনৰ ১৫ ছেপ্টেম্বৰত ইউএলবিৰ নামত এটা নতুন বড়ো উগ্ৰপন্থী সংগঠন গঠন কৰা হৈছিল, কিন্তু আৰক্ষীৰ সক্ৰিয় পদক্ষেপৰ বাবে সংগঠনটোৰ সকলো কেডাৰে ২০২১ চনৰ ২৯ ছেপ্টেম্বৰত আত্মসমৰ্পণ কৰিবলৈ বাধ্য হয়। লগতে মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে আৰক্ষীৰ নেতৃত্বত আন এটা বড়ো উগ্ৰপন্থী সংগঠন ডিএনএলএৰ অধ্যক্ষ আৰু Deputy C-in-C আত্মসমৰ্পণ কৰিছিল।

ৰাজ্য চৰকাৰে পিছত ২০২১ চনৰ ২০ অক্টোবৰত সংগঠনটোৰ সৈতে যুদ্ধবিৰতি চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছিল।

ইয়াৰ উপৰিও, নেচনেল লিবাৰেচন ফ্ৰণ্ট অফ বড়োলেণ্ডৰ (এনএলএফবি) ১৬৪ জন কেডাৰ, লগতে এটা বড়ো বিদ্ৰোহী সংগঠন, আৰু এজন জ্যেষ্ঠ মাওবাদী কেডাৰে যোৱা বছৰ ২৮ ছেপ্টেম্বৰত আত্মসমৰ্পণ কৰিছিল। 

মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে অসম আৰক্ষীৰ সাফল্যৰ কথা উল্লেখ কৰি ইয়াক “এক গৌৰৱময় অতীতৰ পেছাদাৰী আৰক্ষী বাহিনী” বুলি অভিহিত কৰে, যাক এই বছৰৰ মে’ মাহত ‘Presidential Colours’ সন্মানেৰে সন্মানিত কৰা হৈছিল। 

গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা আয়োজিত প্ৰথম ‘চিন্তান শিবিৰ’ত কেইবাগৰাকীয়ো মুখ্যমন্ত্ৰী উপস্থিত থাকে। এই কাৰ্যসূচীয়ে স্বাধীনতা দিৱসত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে ভাষণত উল্লেখ কৰা ‘ভিজন২০৪৭’ৰ অংশ হিচাপে আভ্যন্তৰীণ নিৰাপত্তা প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলা কৰাৰ উপায়ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰাৰ বাবে গৃহ বিভাগ, উপ মুখ্যমন্ত্ৰী, ৰাজ্যৰ গৃহ মন্ত্ৰী, লেফটেনেণ্ট গভৰ্ণৰ আৰু প্ৰশাসকসকলৰ বাবে এক উমৈহতীয়া মঞ্চ প্ৰদান কৰে। 

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,578 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply