নিউজ ডেস্ক – সমাজবাদী পাৰ্টীৰ পিতৃপুৰুষ মুলায়ম সিং যাদৱৰ আজি কিছুসময় পূৰ্বে মৃত্যু হয়। ৮২ বছৰীয়া মুলায়মক প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণৰ বাবে ২৬ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা গুৰুগ্ৰামৰ মেদন্ত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল। আজি সমাজবাদী পাৰ্টিৰ টুইটাৰ হেণ্ডেলত অখিলেশ যাদৱে পিতৃ মুলায়মৰ মৃত্যুৰ বিষয়ে অৱগত কৰে। উল্লেখ্য যে মঙলবাৰে চৈফাইত মুলায়মৰ অন্তিম সংস্কাৰ সম্পন্ন কৰা হ’ব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে টুইটাৰযোগে মুলায়ম সিং যাদৱক আজি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰি তেওঁৰ সৈতে থকা কেইবাখনো ফটো পোষ্ট কৰে। তেওঁ এটা টুইট থ্ৰেডত লিখিছে “মুলায়ম এজন ডাউন টু আৰ্থ নেতা আছিল যিয়ে মানুহৰ অসুবিধাবোৰ বুজি পাইছিল। তেওঁ লোকনায়ক জয়প্ৰকাশ আৰু ড০ লোহিয়াৰ আদৰ্শৰে নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰিছিল। জৰুৰীকালীন অৱস্থাত, তেওঁ গণতন্ত্ৰৰ এজন গুৰুত্বপূৰ্ণ সৈনিক আছিল। প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী হিচাপে, তেওঁ এক শক্তিশালী ভাৰতৰ বাবে কাম কৰিছিল।”

ভেণ্টিলেটৰত মুলায়ম, প্ৰস্ৰাৱ আৰু ৰক্তচাঁপৰ সমস্যা বৃদ্ধি পাইছিল

মুলায়মক ২ অক্টোবৰত তেওঁৰ অক্সিজেনৰ স্তৰ হ্ৰাস হোৱাৰ পিছত আইচিইউলৈ স্থানান্তৰিত কৰা হৈছিল। মেদান্তৰ জনসম্পৰ্কৰক্ষী বিষয়াই কয় যে মুলায়ম সিঙৰ প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণৰ লগতে ৰক্তচাঁপৰ সমস্যাও বৃদ্ধি হৈছিল। তেখেতৰ অৱস্থাটো উন্নত নোহোৱাত, চিকিৎসকে তেওঁক ভেণ্টিলেটৰলৈ স্থানান্তৰিত কৰিছিল।

উল্লেখ্য যে ১৯৩৯ চনৰ ২২ নৱেম্বৰত চৈফাইত জন্মগ্ৰহণ কৰা মুলায়ম সিং যাদৱে ইটোৱা, ফতেহাবাদ আৰু আগ্ৰাত অধ্যয়ন কৰিছিল। মুলায়ম কিছুদিনৰ বাবে মৈনপুৰীৰ কাৰহালৰ জৈন ইণ্টাৰ কলেজৰ অধ্যাপক আছিল। পাঁচগৰাকী ভাই-ভনীৰ ভিতৰত দ্বিতীয়জন মুলায়ম সিঙে দুবাৰ বিবাহ কৰিছিল। তেওঁৰ প্ৰথমা পত্নী মালতী দেৱীৰ ২০০৩ চনৰ মে’ মাহত মৃত্যু হৈছিল। মুলায়মৰ প্ৰথমা পত্নীৰ পুত্ৰ হৈছে অখিলেশ যাদৱ।

মুলায়ম যোৱা দুবছৰ ধৰি অসুস্থ হৈ আছিল
মুলায়ম সিং যাদৱ দুবছৰ ধৰি অসুস্থ আছিল। বাৰ্ধক্যজনিত সমস্যাটো বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে তেওঁক প্ৰায়ে চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল। যোৱা বছৰ, তেওঁ কৰোনাতো আক্ৰান্ত হৈছিল।

  • ২৬ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২২ তাৰিখে, মুলায়ম সিং যাদৱ অন্তিম পৰীক্ষাৰ বাবে মেদান্ত গুৰুগ্ৰামত উপস্থিত হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা, তেওঁলোকক শেষলৈকে তাতেই চিকিৎসাধীৱন হৈ থাকে।
  • ২০২২ চনৰ ৫ ছেপ্টেম্বৰত মুলায়ম সিঙক মেদান্তত ভৰ্তি কৰোৱা হয়। চিকিৎসাৰ পিছত তেওঁক চিকিৎসালয়ৰ পৰা অব্যাহতি দিয়া হৈছিল।
  • ২০২২ চনৰ ১৩ আগষ্টত, মুলায়ম সিং যাদৱক মেদান্ততেই ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল।
  • ২৪ জুন, ২০২২ তাৰিখে, মুলায়ম সিং যাদৱে নিয়মীয়া পৰীক্ষাৰ বাবে মেদান্তলৈ গৈছিল। তেওঁৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি হোৱাৰ পিছত তেওঁক ২ দিনৰ বাবে ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল।
  • ২০২২ চনৰ ১৫ জুনত মুলায়মক মেদান্ততে ভৰ্তি কৰোৱা হয়। পৰীক্ষাৰ পিছদিনা তেওঁক অব্যাহতি দিয়া হৈছিল।
  • ২০২১ চনৰ ১ জুলাইত মুলায়ম সিং যাদৱৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটে, তাৰ পিছত তেওঁক মেদান্ত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হয়।
  • ২০২০ চনৰ অক্টোবৰ মাহত মুলায়ম ক’ভিডত আক্ৰান্ত হয়।
  • আগষ্ট ২০২০-ত, পেটৰ বিষৰ বাবে তেওঁক মেদান্তত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল। অনুসন্ধানত প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণ ধৰা পৰিছিল।

তিনিবাৰৰ উত্তৰ প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু সাতবাৰৰ সাংসদ

সৰু কালত মল্লযুদ্ধৰ অনুৰাগী মুলায়ম সিঙে ৫৫ বছৰ ধৰি ৰাজনীতি কৰিছিল। মুলায়ম সিঙে ১৯৬৭ চনত ২৮ বছৰ বয়সত যশৱন্তনগৰৰ পৰা প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিধায়ক হৈছিল। যদিও তেওঁৰ পৰিয়ালৰ কোনো ৰাজনৈতিক পৃষ্ঠভূমি নাছিল, ১৯৮৯ চনৰ ৫ ডিচেম্বৰত মুলায়ম প্ৰথমবাৰৰ বাবে উত্তৰ প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হয়। পিছত, তেওঁ আৰু দুবাৰ ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল। তেওঁ দেৱেগৌড়া আৰু গুজৰাল চৰকাৰৰ প্ৰতিৰক্ষা দপ্তৰৰ মন্ত্ৰী হিচাপে অধিষ্ঠিত হৈছিল। নেতাজী নামেৰে জনাজাত মুলায়ম সিং সাতবাৰৰ লোকসভাৰ সাংসদ আৰু নবাৰ বিধায়ক আছিল।

উত্তৰ প্ৰদেশৰ মৈনপুৰীত নেতাজী সদায় অজেয় আছিল

মোডী ছুনামিয়েই কঁপাব পৰা নাছিল নেতাজীৰ দুৰ্গ। মৈনপুৰীৰ অভেদ্য দুৰ্গ হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছিল মুলায়ম। কোনেও চাপাইৰ দুৱাৰখন লৰচৰ কৰিব পৰা নাছিল। আনকি ২০১৪ চনত মোডী ঢৌৰ সময়তো, মুলায়ম সিঙ পৰাজিত হোৱা নাছিল। ইয়াৰ পূৰ্বে চাৰিবাৰ ৰাজনীতিৰ মল্লযুদ্ধত চাৰিবাৰেই বিজয়ী হোৱা মুলায়মে পঞ্চমবাৰৰ বাবেও বিজয়ী হৈছিল। ইয়াৰ লগে লগে, তেওঁ মৈনপুৰীৰ এছপিৰ একেৰাহে নৱমবাৰৰ বাবে লোকসভা নিৰ্বাচনত বিজয়ী হৈছিল।

১৯৯২ চনত সমাজপাদি পাৰ্টী গঠন, তাৰ পিছত ৰাজনীতিৰ মাষ্টাৰ মুলায়ম

মুলায়ম সিং যাদৱে ১৯৯২ চনৰ ৪ অক্টোবৰত লক্ষ্ণৌত সমাজবাদী পাৰ্টি গঠনৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল। মুলায়ম সিং যাদৱ দলৰ সভাপতি, উপ-সভাপতি হিচাপে জনেশ্বৰ মিশ্ৰ, কপিল দেৱ সিং আৰু মহম্মদ আজম খান দলৰ সাধাৰণ সম্পাদক হিচাপে আছিল। মোহন সিঙক মুখপাত্ৰ হিচাপে নিযুক্ত কৰা হৈছিল। এই ঘোষণাৰ এমাহ পিছত, ৪ আৰু ৫ নৱেম্বৰত, তেওঁ বেগম হজৰত মহল পাৰ্কত দলৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰীয় সন্মিলন অনুষ্ঠিত কৰে। ইয়াৰ পিছত, নেতাজীৰ দলে উত্তৰ প্ৰদেশৰ ৰাজনীতিত স্থায়ী স্থান দখল কৰিছিল।

ৰাজনীতিৰ এগৰাকী শক্তিশালী মহিৰূহৰ মৃত্যুত দেশজুৰি শোকৰ ছাঁ পৰিছে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,587 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply