নিউজ ডেস্কঃ আন্তঃৰাজ্যিক সীমা বিবাদ অসমৰ বাবে এক জ্বলন্ত সমস্যা হৈ পৰিছে৷ চুবুৰীয়া ৫খনকৈ ৰাজ্যই হাজাৰ হাজাৰ হেক্টৰ ভূমি বেদখল কৰি কার্যতঃ সংকুচিত কৰিছে অসমৰ ভূখণ্ড৷ মিজোৰাম আৰু অসমৰ মাজত তৃতীয় পৰ্যায়ৰ আন্তঃৰাজ্যিক সীমা সন্দৰ্ভত ৪ নৱেম্বৰত এক আলোচনাত মিলিত হ’ব।

অসম-মিজোৰামৰ সীমা বিবাদৰ এক সৌহাৰ্দ্যপূৰ্ণ সমাধানৰ বাবে অসম চৰকাৰে বৃহস্পতিবাৰে মিজোৰাম গৃহ বিভাগক গুৱাহাটীত মন্ত্ৰী পৰ্যায়ৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ অৱগত কৰে।

উক্ত বৈঠকত আলোচনাত অংশ ল’ব মিজোৰামৰ প্ৰতিনিধি দলটোৰ নেতৃত্বত গৃহমন্ত্ৰী লালচামলিয়ানাৰ অসমৰ প্ৰতিনিধি দলটোৰ নেতৃত্বত থাকিব অসম সীমান্ত সুৰক্ষা আৰু উন্নয়ন মন্ত্ৰী অতুল বৰা।

মিজোৰামৰ তিনিখন জিলা – আইজল, কোলাচিব আৰু মমিত – অসমৰ কাছাৰ, হাইলাকান্দি আৰু কৰিমগঞ্জ জিলাৰ সৈতে ১৬৪.৬ কিলোমিটাৰ দীঘল আন্তঃৰাজ্যিক সীমান্ত ভাগ বতৰা কৰে। বহু বছৰ ধৰি সীমান্তৰ “বিতৰ্কিত” এলেকাবোৰত সংঘৰ্ষ চলি আহিছে, দুয়োফালৰ বাসিন্দাসকলে ইজনে সিজনৰ ওপৰত অনুপ্ৰৱেশৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে।

দুয়োখন চুবুৰীয়া ৰাজ্যৰ মাজত সীমান্ত বিবাদ এক দীৰ্ঘদিনীয়া অমীমাংসিত বিষয়, যিটো ১৮৭৫ আৰু ১৯৩৩ চনৰ দুটা ঔপনিৱেশিক সীমানিৰ্ধাৰণৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছিল।

যদিও ১৮৭৫ চনত আভ্যন্তৰীণ ৰেখা সংৰক্ষিত বন হিচাপে জাননী দিয়া ৫০৯ বৰ্গ মাইল ভূমিক মিজোৰামে ইয়াৰ ঐতিহাসিক সীমা হিচাপে গণ্য কৰিছিল, অসমে ভাৰতৰ মানচিত্ৰৰ জৰীপক ইয়াৰ সাংবিধানিক সীমা হিচাপে গণ্য কৰিছিল।

যোৱা জুলাই মাহত মণিপুৰৰ বৈৰেংটে গাঁৱৰ ৩০৬নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ সমীপৰ বিতৰ্কিত এলেকাত এক হিংসাত্মক সংঘৰ্ষ সংঘটিত হৈছিল –দুয়োখন ৰাজ্যৰ নিৰাপত্তাৰক্ষী বাহিনীৰ গুলীবৰ্ষণৰ ফলত অসমৰ ছয়জন আৰক্ষী আৰু এজন স্থানীয় লোকৰ মৃত্যু হৈছিল।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,587 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply