নিউজ ডেস্ক: ৬ ফেব্ৰুৱাৰী পৰা ৮ ফেব্ৰুৱাৰীলৈ গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত হ’ব যুৱ-২০ (Youth20) গোটৰ আৰম্ভণি সভা। যুৱ-২০ (Youth20) সন্মিলনৰ বাবে ভাৰতৰ পাচঁখন যুৱ-২০ (Youth20) সন্মিলনৰ ভিতৰত এয়া প্ৰথমখন সন্মিলন হ’বলৈ গৈ আছে গুৱাহাটীত।

উল্লেখ্য় যে, আৰম্ভণি সভাৰ প্ৰস্তুতিৰ পৰ্যালোচনাৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী অনুৰাগ ঠাকুৰে অসমত আহি বিভিন্ন স্থান পৰিদৰ্শন কৰিছে। গুৱাহাটী আই.আই.টি, শংকৰদেৱ কলাক্ষেত্ৰৰ লগতে অসম চৰকাৰৰ বিষয়া সকলৰ সৈতে আৰু অনান্য অংশীদাৰ সকলৰ সৈতে এক আলোচনাত মিলিত হয় কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীগৰাকী।

উল্লেখ্য় যে, ভাৰতে পোনপ্ৰথমবাৰৰ যুৱ-২০ সন্মিলনৰ আয়োজন কৰিছে। অসমত অনুষ্ঠিত ৩ দিনীয়া অনুষ্ঠানত সমগ্ৰ বিশ্বৰ পৰা প্ৰায় ২৫০ত কৈও অধিক প্ৰতিনিধিয়ে অংশগ্ৰহণ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে। ২০২৩ চনত হ’বলগীয়া যুৱ-২০ সন্মিলনে যুৱকেন্দ্ৰিক প্ৰচেষ্টাৰ উদাহৰণ দিব আৰু মূল্যবোধ আৰু নীতিগত পদক্ষেপসমূহ প্ৰদৰ্শন কৰাৰ বাবে সুযোগ প্ৰদান কৰিব।

সন্মিলনৰ বাবে বাছনি কৰা বিষয়বোৰৰ ওপৰত ভাৰতৰ নেতৃত্বক দেশ আৰু বিদেশতে প্ৰদৰ্শন কৰা হ’ব। যুৱ -২০ হৈছে জি-২০ৰ অধীনত ৮টা চৰকাৰী ব্যস্ততা গোটৰ ভিতৰত এটা। 

জি-২০যে ঘূৰ্ণনশীল ৰাষ্ট্ৰপতিত্বত যুৱ সন্মিলন আয়োজনৰ দায়িত্ব বহন কৰে, যি সাধাৰণতে পৰম্পৰাগত মঞ্চৰ কিছু সপ্তাহ আগতে অনুষ্ঠিত হয়, যাতে যুৱক-যুৱতীসকলে কি ভাবি আছে জানিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ পৰামৰ্শবোৰ তেওঁলোকৰ নিজৰ নীতি প্ৰস্তাৱত অন্তৰ্ভুক্ত কৰে। 

এইটো জি-২০ চৰকাৰ আৰু তেওঁলোকৰ স্থানীয় যুৱসকলৰ মাজত এটা সংযোগ সৃষ্টি কৰাৰ এটা প্ৰয়াস। কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী অনুৰাগ ঠাকুৰে শুকুৰবাৰে নতুন দিল্লীৰ আকাশৱানী ৰং ভৱনত যুৱ -২০ সন্মিলন ইণ্ডিয়াৰ লোগো আৰু ৱেবছাইটৰ বিষয়বস্তুও মুকলি কৰিব বুলি উল্লেখ কৰিছে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,735 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply