নিউজ ডেস্ক: সোমবাৰে বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে ২০২৩ চনৰ এপ্ৰিল মাহৰ জি এছ টিৰ ৰাজহ সংগ্ৰহৰ এখন তালিকা টুইটাৰযোগে প্ৰকাশ কৰে।

২০২৩ চনৰ এপ্ৰিল মাহত সংগ্ৰহ কৰা মুঠ জি এছ টি ৰাজহ ১,৮৭,০৩৫ কোটি টকা  ইয়াৰে চি জি এছ টি ৩৮,৪৪০ কোটি, এছ জি এছ টি ৪৭,৪১২ কোটি, আই জি এছ টি ৮৯,১৫৮ কোটি (সামগ্ৰী আমদানিৰ ওপৰত সংগ্ৰহ কৰা ৩৪,৯৭২ কোটিকে ধৰি) আৰু চেছ হৈছে ১২,০২৫ কোটি (সামগ্ৰী আমদানিৰ সময়ত সংগ্ৰহ কৰা ৯০১ কোটিকে ধৰি)।

চৰকাৰে চিজিএছটিত ৪৫,৮৬৪ কোটি আৰু আইজিএছটিৰ পৰা এছজিএছটিত ৩৭,৯৫৯ কোটি টকা নিষ্পত্তি কৰিছে। নিয়মীয়া নিষ্পত্তিৰ পিছত ২০২৩ চনৰ এপ্ৰিল মাহত কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্যসমূহৰ মুঠ ৰাজহ চিজিএছটিৰ বাবে ৮৪,৩০৪ কোটি আৰু এছজিএছটিৰ বাবে ৮৫,৩৭১ কোটি টকা।

২০২৩ চনৰ এপ্ৰিল মাহৰ ৰাজহ যোৱা বছৰৰ একে মাহৰ জি এছ টি ৰাজহতকৈ ১২% বেছি। মাহটোৰ ভিতৰত ঘৰুৱা লেনদেনৰ পৰা যোৱা ৰাজহ বছৰৰ একে মাহৰ ভিতৰত এই উৎসসমূহৰ পৰা পোৱা ৰাজহতকৈ ১৬% বেছি।

প্ৰথমবাৰৰ বাবে মুঠ জিএছটি সংগ্ৰহই ১.৭৫ লাখ কোটিৰ সীমা অতিক্ৰম কৰিলে। ২০২৩ চনৰ মাৰ্চ মাহত মুঠ ই-ৱে বিলৰ সংখ্যা আছিল ৯.০ কোটি, যিটো ২০২৩ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত ৮.১ কোটি ই-ৱে বিলৰ তুলনাত ১১% বেছি।

২০২৩ চনৰ এপ্ৰিল মাহত ২০ এপ্ৰিল ২০২৩ তাৰিখে এটা দিনত এতিয়ালৈকে সৰ্বাধিক কৰ সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল।২০২৩ চনৰ ২০ এপ্ৰিলত ৯.৮ লাখ লেনদেনৰ জৰিয়তে ৬৮,২২৮ কোটি টকা প্ৰদান কৰা হৈছিল। যোৱা বছৰ একে তাৰিখতে সৰ্বাধিক একক দিনৰ পেমেণ্ট আছিল ৯.৬ লাখ লেনদেনৰ জৰিয়তে ৫৭,৮৪৬ কোটি টকা।

তলৰ চাৰ্টত চলিত বৰ্ষৰ মাহিলী মুঠ জি এছ টি ৰাজহৰ ধাৰা দেখুওৱা হৈছে। এই তালিকাত ২০২২ চনৰ এপ্ৰিল মাহৰ তুলনাত ২০২৩ চনৰ এপ্ৰিল মাহত প্ৰতিখন ৰাজ্যত সংগ্ৰহ কৰা জি এছ টিৰ ৰাজ্যভিত্তিক পৰিসংখ্যা দেখুওৱা হৈছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে কৰা টুইটৰ উত্তৰত টুইট কৰি কয় যে- “ভাৰতীয় অৰ্থনীতিৰ বাবে এক ডাঙৰ খবৰ! কৰ হাৰ কম হোৱাৰ পিছতো কৰ সংগ্ৰহ বৃদ্ধিয়ে জিএছটিয়ে কেনেকৈ সংহতি আৰু অনুসৰণ বৃদ্ধি কৰিছে তাৰ সফলতা দেখুৱাইছে।”

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 7,059 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply