গুৱাহাটী : ২৪ তম বৰ্ষত প্ৰৱেশ কৰি টেকনিচ-আইআইটি গুৱাহাটীয়ে ইউনিচেফ অসমৰ সহযোগত গুৱাহাটী আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা বাসিন্দাসকলৰ মাজত এক উন্নত সামাজিক আৰু মানৱীয় বাৰ্তালাপৰ প্ৰচাৰৰ বাবে অনুষ্ঠিত ইয়াৰ বহুচৰ্চিত দৌৰ অনুষ্ঠান গুৱাহাটী হাফ মাৰাথন আয়োজন কৰে। সম্পূৰ্ণৰূপে এটা ছাত্ৰ সংগঠনৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হোৱা এনে ধৰণৰ সৰ্ববৃহৎ অনুষ্ঠানবোৰৰ ভিতৰত এটা, মাৰাথনটো ২০০৯ চনত আৰম্ভ হোৱাৰ পৰা বছৰবোৰত সুসংগতভাৱে বিকশিত হৈ উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ হাফ মাৰাথন হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।

এই বছৰ মাৰাথনত জীৱনৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰৰ ১৫০০ ৰো অধিক লোকে এক উন্নত সমাজৰ বাবে তেওঁলোকৰ জ্ঞান আৰু চিন্তাৰ অনুভূতি বিয়পাবলৈ অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। মাৰাথনৰ দ্বাদশ সংস্কৰণটো ২৪ এপ্ৰিল ২০২২ তাৰিখে ইয়াৰ “ৰান ফৰ চাইল্ড প্ৰটেক্সন, ষ্টেণ্ড আপ উইথ #Youth4Suraksha” বিষয়বস্তুৰে সফলতাৰে আয়োজন কৰা হয়। গুৱাহাটী হাফ মাৰাথন ২০২২ য়ে মানুহক সমাজৰ সমৃদ্ধিৰ বাবে পৰিৱৰ্তনৰ অংশ হ’বলৈ আহ্বান জনায়। ই লোকসকলক সমাজত প্ৰচলিত সমস্যা যেনে শিশু শ্ৰম, শিশু উৎপীড়ন, শিশু সৰবৰাহ, শিশুৰ বিৰুদ্ধে চাইবাৰ অপৰাধ, নিৰক্ষৰতা, ভোক আৰু বিকাশৰ অভাৱৰ বাবে অধিক দায়বদ্ধ হ’বলৈ আহ্বান জনায়।

গুৱাহাটী হাফ মাৰাথন ২০২২ য়ে সকলোকে এই বিষয়বোৰৰ বিষয়ে চিন্তা কৰিবলৈ এখন মঞ্চ প্ৰদান কৰে আৰু সাধাৰণ ৰাইজৰ ধাৰণাত অলপ পৰিৱৰ্তন অনাৰ প্ৰচেষ্টা কৰে। অসম এথলেটিক একাডেমীৰ সাধাৰণ সম্পাদক অশোক কুমাৰ ভৰালী মাৰাথনৰ আনুষ্ঠানিক সন্মানীয় অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকে। তেওঁ এনএছএছৰ আঞ্চলিক সঞ্চালক দীপক কুমাৰৰ সৈতে যোগদান কৰে, যি পুৰস্কাৰ অনুষ্ঠানৰ সময়ত বিজয়ীসকলক সম্বৰ্ধনা জনোৱাৰ বাবে সন্মানীয় অতিথি আছিল। অসম চৰকাৰৰ এচিএছ বিষয়া নিবেদন দাস পাটোৱাৰীৰ উপস্থিতিয়েও অনুষ্ঠানটো উজ্জ্বল কৰি তুলিছিল। ২১ কিলোমিটাৰ দৌৰৰ দৌৰবিদসকলৰ ভিতৰত প্ৰাক্তন আইপিএছ আয়ুক্ত মুন্না প্ৰসাদ গুপ্তাও আছিল।

জীৱনৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰৰ বিশাল অংশগ্ৰহণৰ কথা মনত ৰাখি, গুৱাহাটী হাফ মাৰাথন তিনিটা অনুষ্ঠান হিচাপে পৰিচালনা কৰা হৈছিল। গ্লোৰী ৰান- হাফ মাৰাথনৰ ফ্লেগশ্বিপ দৌৰ, দ্য গ্লোৰী ৰান আছিল মুখ্যতঃ পেছাদাৰী দৌৰবিদসকলৰ তৃষ্ণা নিবাৰণৰ বাবে আয়োজিত ২১ কিলোমিটাৰ দৌৰ। এই শ্ৰেণীত সমগ্ৰ ভাৰতৰ অংশগ্ৰহণকাৰীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। স্পিৰিট ৰান- এইবিধ দৌৰ গুৱাহাটীৰ নাগৰিকসকলৰ বাবে বিশেষভাৱে প্ৰস্তুত কৰা ৬ কিলোমিটাৰ দৌৰ আছিল। সকলো নাগৰিকক একত্ৰিত হৈ এই উদ্দেশ্যৰ বাবে দৌৰিবলৈ উৎসাহিত কৰি, সকলো বয়সৰ লোকে এই অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰে।

লগতে পঢ়ক –  বাদুলিপাৰত আৰক্ষীৰ জালত আই পি এলৰ দুই জুৱাৰী

সাধাৰণ চেম্পিয়নশ্বিপ-এই দৌৰ বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়ৰ বাবে এক বিশেষ অনুষ্ঠান আছিল, য’ত অংশগ্ৰহণকাৰী সকলে সাধাৰণ চেম্পিয়নশ্বিপৰ ট্ৰফীৰ বাবে প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিছিল। শীৰ্ষ তিনিটা প্ৰতিষ্ঠানে ট্ৰফী আৰু বিভিন্ন ৰোমাঞ্চকৰ সামগ্ৰী অৰ্জন কৰে। গান্ধী বস্তিৰ এবিআইটিএ ষ্টেডিয়ামত ৰাতিপুৱা ২১ কিলোমিটাৰ দৌৰৰ পেছাদাৰী মাৰাথনৰ সৈতে অনুষ্ঠানটো আৰম্ভ হৈছিল। ইয়াৰ পিছত শীঘ্ৰেই সাধাৰণ ৰাইজৰ বাবে ৬ কিলোমিটাৰৰ দৌৰ অনুষ্ঠিত হয়।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,477 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply