ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ ডি ৱাই চন্দ্ৰচূড়ে কয় যে ৰাষ্ট্ৰীয় নেশ্যনেল জুডিশ্যিয়েল ডাটা গ্ৰিড অনুসৰি উকীলৰ অনুপস্থিতিৰ বাবে সমগ্ৰ দেশতে ৬৩ লাখৰো অধিক গোচৰ বিচাৰাধীন আৰু তথ্য প্ৰমাণৰ অভাৱত ১৪ লাখৰো অধিক গোচৰ বিচাৰাধীন হৈ আছে। দেশৰ মুখ্য ন্যায়াধীশগৰাকীয়ে অনুভৱ কৰে যে সাধাৰণ মানুহে জিলা আদালতৰ অধীনস্থ ন্যায়পালিকা হিচাপে গণ্য কৰাৰ ঔপনিৱেশিক মানসিকতাৰ পৰা ওলাই আহিব লাগে।

অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ ন্যায়িক একাডেমীৰ উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত দেশৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ চন্দ্ৰচূড়ে এই দাবী কৰিছে। তেওঁৰ মতে জিলা আদালতবোৰ কেৱল ন্যায়পালিকাৰ মেৰুদণ্ডই নহয়,  বহুতৰ বাবে ই ন্যায়িক প্ৰতিষ্ঠান হিচাপেও কাম কৰে।

তেওঁৰ মতে জামিন হ’ল অপৰাধী ন্যায় ব্যৱস্থাৰ এটা মৌলিক নিয়ম, কাৰাগাৰ নহয়। তেওঁ কয় যে বাস্তৱত ভাৰতত এতিয়াও বন্দী হৈ থকা বিচাৰাধীন লোকৰ সংখ্যাই এক স্ব-বিৰোধী পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰে।

দুমাহ পূৰ্বে,  ন্যায়াধীশ চন্দ্ৰচূড়ে দিল্লী আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ মাজত এটা গোচৰৰ শুনানিৰ সময়ত এখন সেউজ বিচাৰপীঠ গঠন কৰিছিল। তেওঁ গোচৰৰ সৈতে জড়িত অধিবক্তাসকলক ২৭ ছেপ্টেম্বৰত শুনানিৰ বাবে কোনো নথি-পত্ৰ নানিবলৈ কৈছিল। উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ পঞ্জীয়ন আৰু আইটি কোষৰ বিষয়াসকলক প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰৰ ওপৰত উকীলসকলক প্ৰশিক্ষণ দিবলৈ কোৱা হৈছে।

মুখ্য ন্যায়াধীশ চন্দ্ৰচূড়ে শুকুৰবাৰে সম্পূৰ্ণ আদালতৰ বৈঠকত লোৱা ডাঙৰ সিদ্ধান্তৰ কথা শ্বেয়াৰ কৰিছে। তেওঁ ঘোষণা কৰে যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ প্ৰতিখন বিচাৰপীঠে প্ৰতিদিনে ১০ খন জামিন আবেদন আৰু ১০টা স্থানান্তৰ আবেদনৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰিব। মুখ্য ন্যায়াধীশ চন্দ্ৰচূড়ে জনায় যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত স্থানান্তৰ আৱেদনৰ ১৩,০০০ গোচৰ বিচাৰাধীন হৈ আছে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,735 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply