গুৱাহাটী : চাউল, ঘেঁহু, মাহজাতীয় শস্য আৰু অন্যান্য খাদ্যশস্যৰ ওপৰত ৫ শতাংশ জিএছটি আৰোপ কৰাৰ বিৰুদ্ধে বিজেপি নেতৃত্বাধীন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক অল ইণ্ডিয়া প্ৰফেচনেলছ কংগ্ৰেছৰ (এআইপিচি) অসম গোটে তীব্ৰ সমালোচনা কৰিছে। এআইপিচিৰ ৰাজ্যিক সভাপতি গৌৰৱ সোমানিয়ে চৰকাৰৰ সিদ্ধান্তক তীব্ৰ ভাষাত সমালোচনা কৰিছে আৰু দাবী কৰিছে যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ইয়াৰ সিদ্ধান্ত সলনি কৰিব আৰু জিএছটি পৰিষদে খাদ্যশস্যৰ ওপৰত জিএছটি আৰোপ কৰাৰ সিদ্ধান্তৰ পুনৰীক্ষণ ল’ব।

মন কৰিবলগীয়া যে ১৮ জুলাইৰ পৰা খাদ্যশস্যৰ ওপৰত জিএছটি প্ৰযোজ্য হ’ব। ই চাউল, জোৱাৰ, ৰাগি, খাদ্যশস্যৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিব যি দৰিদ্ৰ, মধ্যবিত্ত আৰু শ্ৰমিক শ্ৰেণীক প্ৰভাৱিত কৰিব। মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বাবে, মধ্যবিত্ত আৰু দৰিদ্ৰ শ্ৰেণীৰ আটাইতকৈ প্ৰয়োজনীয় খাদ্যশস্যৰ মূল্যবৃদ্ধিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ কোনো ক্ষমতা নাই যিবোৰ মুখ্য খাদ্য প্ৰস্তুত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, সোমানিয়ে এক বিবৃতিত কয়।এআইপিচি অসমৰ ৰাজ্যিক সভাপতি গৌৰৱ সোমানিয়ে লগতে কয় যে চাউল, ঘেঁহু, মাহজাতীয় শস্য আৰু অন্যান্য খাদ্যশস্যক ১৯৮৩ চনৰ পৰা কৰৰে ৰেহাই দিয়া হৈছিল যে সেইবোৰ মানুহে বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰে।

জিএছটিৰ পিছত, এক কুইন্টাল চাউলৰ মূল্য ৩০০ ৰ পৰা ৪০০ টকা অধিক হ’ব। ৰাগি, মাহজাতীয় শস্য আৰু জোৱাৰৰ মূল্যও বৃদ্ধি পাব। চৰকাৰে ইতিমধ্যে পূৰ্ব-পেক কৰা লেবেল যুক্ত দৈ, মাখন গাখীৰ আৰু লাচীৰ ওপৰত জিএছটি আৰোপ কৰিছে, যিবোৰ এতিয়ালৈকে জিএছটিৰ পৰিধিৰ বাহিৰত আছিল। এইবোৰ হৈছে স্থানীয় কিৰানা দোকানত বিক্ৰী হোৱা বৃহৎ ব্যৱহাৰৰ সামগ্ৰী। শস্য আৰু মাহজাতীয় শস্যৰ মূল্য কেৱল ৫% নহয়, ৮-১০% বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। সোমানিয়ে কয়, “সৰু দোকানীসকলে ৰিটাৰ্ণ দাখিল কৰিবলৈ বিশেষজ্ঞ নিয়োগৰ অনুপালন ব্যয় বহন কৰিব লাগিব, আৰু জিএছটি নম্বৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ পিছত সেৱা মাচুল পৰিশোধ কৰিব লাগিব। তেওঁলোকে খুচুৰা শৃংখলাৰ হাতত পৰাজিত হ’ব।”

লগতে পঢ়ক –  ছয়মাইলৰ বিলাসী হোটেলত ভদ্ৰ লোকৰ চুৰি কাণ্ড

আমুল আৰু নেছলেৰ দৰে খাদ্য ব্ৰেণ্ডে ১৮ জুলাইৰ পিছত ইয়াৰ ফড সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধিৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। সোমানীয়ে কৈছিল দৈ, মাখন গাখীৰ আৰু লাচী সাধাৰণ মানুহে খায়। এইবোৰ বিলাসী সামগ্ৰী নহয়। তদুপৰি, এইবোৰ স্থানীয় ৰিটেইলাৰসকলক প্ৰতিদিনে দুবাৰকৈ সতেজকৈ প্ৰদান কৰা হয়, সেয়েহে ই-ৱে বিলিংৰ দৰে অনুপালনৰ বোজা বৃদ্ধি হ’ব। পৰিমাণ বেছি হ’লেও লাভৰ মাৰ্জিন কম। ক্ষুদ্ৰ বিক্ৰেতাসকলে এতিয়া মাহিলী জিএছটি ৰিটাৰ্ণ দাখিল কৰিবলৈ বিশেষজ্ঞ নিয়োগ কৰিব লাগিব, আৰু তেওঁলোকে ভাবিব পাৰে যে এইটো সমস্যা আৰু ব্যয়ৰ মূল্য নেকি,”। এআইপিচি অসম গোটে ইয়াক অমানৱীয় বুলি অভিহিত কৰিছে আৰু চৰকাৰক খাদ্যশস্যৰ ওপৰত জিএছটি আৰোপ কৰাৰ সিদ্ধান্ত প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ কৈছে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,390 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply