নিউজ ডেস্ক – প্ৰথমগৰাকী ভাৰতীয় বংশোদ্ভৱ অৰুণা মিলাৰে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মেৰিলেণ্ড ৰাজ্যৰ লেফটেনেণ্ট গভৰ্ণৰ হিচাপে নিযুক্ত হৈছে। এই পদত অধিষ্ঠিত হোৱা তেওঁৱেই হৈছে প্ৰথমগৰাকী প্ৰব্ৰজনকাৰী মহিলা।

উল্লেখ্য যে শেহতীয়াকৈ ভাৰতৰ বাহিৰতো ভাৰতীয় মূলৰ লোকসকলৰ ৰাজনৈতিক স্থিতি ক্ৰমান্বয়ে শক্তিশালী হৈ আছে। ভাৰতীয় বংশোদ্ভূত অৰুণা মিলাৰে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মেৰিলেণ্ড ৰাজ্যৰ নিৰ্বাচনত লেফটেনেণ্ট গভৰ্ণৰৰ পদত জয়ী হোৱাৰ লগে লগে তেওঁ হৈ পৰিল ৰাজ্যপালৰ সদনত উপস্থিত হোৱা প্ৰথম প্ৰব্ৰজনকাৰী মহিলা। মেৰিলেণ্ড নিৰ্বাচনৰ ফলাফলৰ পিছত, অৰুণা মিলাৰে টুইট কৰিছিল যে সমগ্ৰ সমাজ আৰু তেওঁৰ সম্প্ৰদায়ে তেওঁক তেওঁৰ প্ৰচাৰত শ্ৰেষ্ঠ হ’বলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। তেওঁ কৈছিল যে তেওঁ তেওঁৰ সমৰ্থকসকলৰ প্ৰতিশ্ৰুতি আৰু সমৰ্থনৰ কৃতজ্ঞতা ভাষাত প্ৰকাশ কৰিব নোৱাৰে।

মূলতঃ ভাৰতৰ হায়দৰাবাদৰ বাসিন্দা অৰুণা ১৯৭২ চনত সাত বছৰ বয়সত ভাৰতৰ পৰা আমেৰিকাত উপস্থিত হৈছিল। অৰুণাই ১৯৮৯ চনত মিছৌৰী বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি বিদ্যা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা অসামৰিক অভিযান্ত্ৰিক বিদ্যাত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল। তেওঁ মন্টগোমাৰী কাউণ্টিৰ পৰিবহন বিভাগত ২৫ বছৰ কাম কৰিছে। ২০১০ চনৰ পৰা ২০১৮ চনলৈ, তেওঁ মেৰিলেণ্ড হাউচ অফ ডেলিগেটছৰ সদস্য আছিল। তিনিজনী কন্যাৰ মাতৃ, অৰুণাৰ স্বামীৰ নাম হৈছে ডেভ মিলাৰ।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,599 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply