অসম (শিলচৰ): শেহতীয়াকৈ ছ’চিয়েল মিডিয়াত বিজেপি বিধায়ক বিজয় মালাকাৰৰ বিৰুদ্ধে “অসন্মানসূচক” মন্তব্য দিয়াৰ অভিযোগত এজন চৰকাৰী বিষয়াৰ বিৰুদ্ধে দক্ষিণ অসমৰ কৰিমগঞ্জ জিলাৰ কেইবাখনো আৰক্ষী থানাত বিজেপি সদস্যসহ বহু লোকে এজাহাৰ দাখিল কৰিছে।

কৰিমগঞ্জ জিলাৰ বিদিয়ানগৰ গাঁৱৰ বাসিন্দা তথা কৰিমগঞ্জ জিলাৰ বন বিভাগত কাম কৰা এগৰাকী চৰকাৰী বিষয়া সঞ্জয় কুমাৰ আহিৰে ২৪ জুনত ৰাতাবাৰী বিধানসভা সমষ্টিৰ বানপীড়িত লোকসকলক সহায় কৰিবলৈ সমষ্টিটোৰ বিধায়কজনে কৰা প্ৰচেষ্টাৰ বিষয়ে ‘বিজয় মালাকাৰ সমৰ্থক’ নামৰ এটা ফেচবুক পেজত থকা এটা পোষ্টত মন্তব্য কৰে। পোষ্টটোত এইদৰে লিখা আছিল: “এজন আইএএছ বিষয়াক এজন নিৰক্ষৰ আৰু অশিক্ষিত ব্যক্তিৰ সৈতে তুলনা নকৰিব।”

আহিৰৰ মূল মন্তব্যৰ অনুবাদত এইদৰে লিখা হৈছে, “এজন আইএএছ বিষয়া আৰু এজন অশিক্ষিত ব্যক্তিৰ মাজত কিয় তুলনা কৰা হৈছে?” আন এটা মন্তব্যত কোৱা হৈছে: “খুব ভাল, পৰিশ্ৰমী বিধায়ক, কিন্তু এজন আইএএছ বিষয়াৰ সৈতে তেওঁক তুলনা নকৰিব। তেওঁ এজন বিধায়ক হ’ব পাৰে, কিন্তু এজন আইএএছ বিষয়াক অশিক্ষিত ব্যক্তিৰ সৈতে তুলনা নকৰিব।”

বিষয়াগৰাকীৰ এই মন্তব্যই বিজেপিৰ স্থানীয় সদস্য আৰু নেতাকে ধৰি বিভিন্ন লোকৰ মাজত ব্যাপক ক্ষোভ আৰু প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সৃষ্টি কৰিছে। নেটিজেনসকলে ছ’চিয়েল মিডিয়াতে ক্ষোভ উজাৰি আহিৰৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ ‘অপমানসূচক’ মন্তব্যৰ বাবে কঠোৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাৰ আহ্বান জনায়।

কেৱল সেয়াই নহয়, বিজেপিৰ ভালেমান সদস্য আৰু নেতাৰ লগতে বহু লোকে আহিৰৰ বিৰুদ্ধে ৰাতাবাৰী সমষ্টিৰ কেইবাখনো আৰক্ষী থানা আৰু আৰক্ষী চকীত এজাহাৰ দাখিল কৰিছে।

ভাৰতীয় যুৱ মৰ্চাৰ সভাপতি সৌৰভ দাসে এজাহাৰ দাখিল কৰি ইষ্টম’জ’ক কয় যে ২৪ জুনত ছ’চিয়েল মিডিয়াত আহিৰৰ বক্তব্যই বিধায়ক বিজয় মালাকাৰৰ সুনাম আৰু মৰ্যাদা লাঘৱ কৰিছে আৰু এই কাৰ্যৰ বাবে তেওঁক কঠোৰ শাস্তি দিয়া উচিত। আহিৰৰ বিৰুদ্ধে সমগ্ৰ জিলাতে প্ৰায় দুহেজাৰ এজাহাৰ দাখিল কৰা হৈছে।

ইফালে, গেৰুৱা ব্ৰিগেডৰ কৰ্মীসহ এক বৃহৎ সংখ্যক লোকে ৰবিবাৰে ৰাতাবাৰীত এক সমদল উলিয়ায় এই ঘটনাৰ প্ৰতিবাদত। প্ৰতিবাদকাৰীসকলে ৰাতাবাৰী আৰক্ষী থানাত উপস্থিত হৈ তাতো বিক্ষোভ প্ৰদৰ্শন কৰে।

থানাৰ সমূখত প্ৰতিবাদকাৰী দলটো

প্ৰতিবাদকাৰীসকলে কয়, “বিধায়ক বিজয় মালাকাৰ এইপৰ্যন্ত ৰাতাবাৰী সমষ্টিৰ শ্ৰেষ্ঠ বিধায়ক, আৰু তেওঁ বানপানীৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা সাধাৰণ জনতাক সহায় কৰিবলৈ অহৰহ কাম কৰি আহিছে। এজন চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ দ্বাৰা বিধায়কজনৰ বিৰুদ্ধে এনে মন্তব্য একেবাৰেই গ্ৰহণযোগ্য নহয়।”

সমদলকাৰী এজন প্ৰতিবাদকাৰীয়ে কয় যে যদি আহিৰক শীঘ্ৰেই গ্ৰেপ্তাৰ কৰা নহয় সমগ্ৰ জিলাতে অস্থিৰতা সৃষ্টি হ’ব পাৰে। আন এজন প্ৰতিবাদকাৰীয়ে কয় যে মালাকাৰৰ বিৰুদ্ধে চৰকাৰী বিষয়াৰ বিবৃতিয়ে ৰাতাবাৰীৰ সাধাৰণ ৰাইজক আঘাত কৰিছে আৰু তেওঁক অতি সোনকালে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা উচিত।

সোমবাৰে ইষ্টম’জ’ৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি বিধায়ক বিজয় মালাকাৰে কয়, “অতীততো মোৰ আৰু দলৰ (বিজেপি) বিৰুদ্ধে এনে ধৰণৰ বহুতো অপ্ৰত্যাশিত মন্তব্য কৰা হৈছে। দলৰ কৰ্মকৰ্তাসকলে (দলীয় কৰ্মী) চৰকাৰী বিষয়াৰ বিৰুদ্ধে এজাহাৰ দাখিল কৰিছে। মই আইন অনুসৰি তেওঁৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা ল’ব বিচাৰো।”

কৰিমগঞ্জ জিলাৰ ৰাজনৈতিক পণ্ডিতসকলে দাবী কৰে যে সাংসদ কৃপানাথ মাল্লাৰ সৈতে আহিৰৰ ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্ক। তেওঁক প্ৰায়ে মাল্লাৰ সৈতে দেখা যায়,সেয়ে এই কথা ক’ব পাৰে।”

তেওঁৰ বিৰুদ্ধে মন্তব্য দিয়াৰ আঁৰত এজন চৰকাৰী বিষয়াৰ উদ্দেশ্য কি হ’ব পাৰে বুলি সোধাত বিধায়কজনে কয়, “তেওঁ কিয় এনেদৰে লিখিছিল সঁচাকৈয়ে নাজানো। তেওঁ নিশা প্ৰায় ১১ বজাৰ পিছত এই মন্তব্য কৰিছিল। হয়তো তেওঁ সুৰাপান কৰিছিল।”

ইফালে আৰক্ষীৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে আহিৰৰ বিৰুদ্ধে এজাহাৰ দাখিল কৰা অঞ্চলবোৰ হৈছে ৰাতাবাৰী, ৰামকৃষ্ণনগৰ, নিভিয়া, চেৰাগী, পুত্ৰ বীল, কালিবাৰী বজাৰ, দুল্লাভচেৰা আৰু ভৈৰৱনগৰ।

আমি আহিৰৰ সৈতে যোগাযোগ স্থাপন কৰিবলৈ সমৰ্থ নহ’লো যদিও তেওঁৰ ফে’চবুক পেজত এক ক্ষমা বিচাৰি কৰা পোষ্ট দেখা গৈছে। তাত লিখা হৈছে –

“যদিহে মোৰ শেহতীয়া সামাজিক মাধ্যমৰ মন্তব্যই মানুহক আঘাত আৰু অসন্তুষ্ট কৰিছে তেন্তে মই খুব দুঃখিত… মই কাকো বদনাম কৰিব বিচৰা নাছিলো, মোৰ মন্তব্যবোৰ ভুলকৈ বুজা হৈছে আৰু ভুলকৈ উপস্থাপন কৰা হৈছে… ৰাতাবাৰীৰ সন্মানীয় বিধায়কজনৰ প্ৰতি মোৰ যথেষ্ট শ্ৰদ্ধা আছে আৰু এয়া সদায় থাকিব।”

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,478 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply