ৰাম নৱমী উপলক্ষে দেওবাৰে গুজৰাট, মধ্য প্ৰদেশ, ঝাৰখণ্ড আৰু পশ্চিম বংগত সাম্প্ৰদায়িক সংঘৰ্ষৰ সূত্ৰপাত হয়। গুজৰাটত সংঘটিত হিংসাত্মক ঘটনাত এজন লোকৰ মৃত্যু ।

দেওবাৰে হিন্দু উৎসৱ ৰাম নৱমী উপলক্ষে গুজৰাট, মধ্য প্ৰদেশ, ঝাৰখণ্ড আৰু পশ্চিম বংগৰ কিছু অংশত সাম্প্ৰদায়িক সংঘৰ্ষৰ সূত্ৰপাত হয়।

গুজৰাটত খাম্বাট চহৰত ৰাম নৱমীৰ শোভাযাত্ৰাৰ সময়ত দুটা গোটৰ মাজত সংঘৰ্ষ সংঘটিত হোৱাৰ ফলত এজন লোক নিহত হয়।

ইফালে, ৰাম নৱমীৰ শোভাযাত্ৰাৰ সময়ত অগ্নিসংযোগ আৰু শিলগুটি নিক্ষেপৰ ঘটনা সংঘটিত হোৱাৰ খবৰ পোৱাৰ পিছত মধ্যপ্ৰদেশৰ খাৰগোন চহৰত ১৪৪ ধাৰা জাৰি কৰা হয়।ঝাৰখণ্ড আৰু পশ্চিম বংগৰ কিছু অংশতো একেধৰণৰ সংঘৰ্ষ সংঘটিত হৈছিল।

গুজৰাটৰ খাম্বাটত ৰাম নৱমীৰ শোভাযাত্ৰাৰ সময়ত সংগঠিত হোৱা সংঘৰ্ষত এজন লোক নিহত হোৱাৰ লগতে আন এজন আহত হয়। কেইখনমান দোকানত অগ্নি সংযোগ কৰা হৈছিল। পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণলৈ আনিবলৈ আৰক্ষীয়ে কন্দুৱা গেছ ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

আৰক্ষী অধীক্ষক অজিত ৰাজ্যনে কয় যে, “প্ৰায় ৬৫ বছৰ বয়সৰ এজন অচিনাক্ত ব্যক্তিৰ মৃতদেহ খাম্বাটৰ ঘটনাস্থলীৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰা হয়, য’ত আজি দুপৰীয়া ৰাম নৱমীৰ শোভাযাত্ৰাৰ সময়ত তেওঁলোকৰ মাজত সংঘৰ্ষ সংঘটিত হোৱাৰ পিছত দুটা দলে ইজনে সিজনক শিলগুটিৰে নিক্ষেপ কৰে।” এতিয়াও তদন্ত চলি আছে।

আনফালে হিম্মতনগৰত দুটা সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যৰ মাজত হোৱা সংঘৰ্ষত বাহন আৰু দোকানবোৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়।

“ৰাম নৱমীৰ শোভাযাত্ৰাৰ ওপৰত দুটা গোটে সংঘৰ্ষ কৰিছিল আৰু ইজনে সিজনক শিলগুটিৰে নিক্ষেপ কৰিছিল। হাতাহাতিৰ সময়ত, কিছুমান লোক শিলৰ দ্বাৰা আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছিল। কিন্তু কিছু সময়ৰ ভিতৰতে পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণলৈ অনা হৈছিল,” চাবৰকান্থাৰ আৰক্ষী অধীক্ষক বিশাল বাঘেলাই কয়।

মধ্য প্ৰদেশৰ খাৰগোনত ৰাম নৱমীৰ শোভাযাত্ৰাত শিলগুটি নিক্ষেপ কৰা হয়, যাৰ ফলত আৰক্ষীয়ে পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ বাবে কন্দুৱা গেছ নিক্ষেপ কৰে, খাৰ্গোনৰ এডিচনেল কলেক্টৰ সুমেৰ সিং মুজলদে কয়।

আন এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কয় যে শিল নিক্ষেপৰ ফলত কিছুমান বাহন আৰু ঘৰ অগ্নিসংযোগ আৰু জ্বলাই দিয়া হৈছিল। সংঘৰ্ষত আহত সকলৰ ভিতৰত তিনিজন আৰক্ষী কৰ্মীও আছিল।

ঘটনাটোৰ পিছত, দেওবাৰে আৰু সোমবাৰৰ মাজনিশা সমগ্ৰ খাৰগোন চহৰত কাৰফিউ জাৰি কৰা হয়। নাগৰিকসকলক চিকিৎসা তথা জৰুৰীকালীন কামৰ বাহিৰে ঘৰৰ পৰা ওলোৱাত নিষেধাজ্ঞা জাৰী কৰা হৈছে।

পশ্চিম বংগৰ হাওৰাত এটা ৰাম নৱমী শোভাযাত্ৰাক দেওবাৰে আক্ৰমণ কৰা হৈছিল বুলি অভিযোগ কৰা হৈছে। ঘটনাটোৰ আৰক্ষীয়ে তদন্ত আৰম্ভ কৰাৰ লগতে সুৰক্ষা বাহিনী নিয়োজিত কৰা হৈছে।

বিৰোধী বিজেপিয়ে অভিযোগ কৰিছে যে ৰাম নৱমীৰ শোভাযাত্ৰাক আৰক্ষীয়ে আক্ৰমণ কৰিছিল। আৰক্ষীয়ে হাওৰাৰ বাসিন্দাসকলক ঘটনাটোৰ বিষয়ে সামাজিক মাধ্যমত তথ্য পোষ্ট কৰোঁতে সংযম অৱলম্বন কৰিবলৈ কয়।

ঝাৰখণ্ডৰ বোকাৰোত, অভিযোগ কৰা হৈছে যে কিছুমান যুৱক এখন ৰাম নৱমীৰ শোভাযাত্ৰাত যোগদান কৰিবলৈ গৈ থকা অৱস্থাত তেওঁলোকে এটা দলৰ সৈতে কাজিয়াত লিঙ্গিত হৈছিল আৰু তেওঁলোকক শিলেৰে আক্ৰমণ কৰা হৈছিল আৰক্ষীয়ে কয় যে বিষয়টো নিষ্পত্তি কৰা হৈছে আৰু শান্তি পুনৰুদ্ধাৰ কৰা হৈছে।

লোহাৰডাগাত ৰাম নৱমীৰ শোভাযাত্ৰাৰ সময়ত সংঘৰ্ষৰ ফলত চাৰিজন লোক আহত হয় আৰু দহখন মটৰচাইকেলৰ লগতে এখন পিক-আপ ভান ভস্মিভূত হয়। প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি, এটা সম্প্ৰদায়ৰ লোকে শোভাযাত্ৰাত জড়িত লোকসকলক শিলগুটিৰে নিক্ষেপ কৰিছিল। তাৰ পিছত আক্ৰমণকাৰি সকলক প্ৰতিশোধ লোৱা হৈছিল।

ঘটনাস্থলীত আৰক্ষীৰ এক বৃহৎ বাহিনী নিয়োজন ৰখা হয়। পৰিস্থিতি উত্তেজনাপূৰ্ণ আছিল আৰু সংঘৰ্ষত জড়িত সকলক গ্ৰেপ্তাৰৰ দাবী জনোৱা হৈছিল।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,127 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply