ডিমা হাচাও – ডিমা হাচাও জিলাৰ হাফলঙত কুকি ট্ৰাইবেল ইউনিয়ন নামৰ বিদ্ৰোহী সংগঠনটোৰ কেইবাজনো সদস্যৰ আত্মসমৰ্পণ কৰে। কুকি ট্ৰাইবেল ইউনিয়নৰ আঠজন সদস্যই শুকুৰবাৰে হাফলংগেট চৰকাৰী বাগানৰ অসম ৰাইফলছৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ত কৰ্ণেল অশোক ভাণ্ডাৰীৰ ওচৰত আত্মসমৰ্পণ কৰে।

জানিব পৰামতে, আত্মসমৰ্পণকাৰী উগ্ৰপন্থী গোটটোৰ অধিকাংশ সদস্যই কাৰ্বি আংলং জিলাৰ আৰু একাংশ ডিমা হাচাও জিলাৰ। হাফলঙৰ চৰকাৰী বাগানত অসম ৰাইফলছৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ত আত্মসমৰ্পণ কৰা উগ্ৰপন্থী সংগঠনটোৰ এজন সদস্যই সংবাদ মাধ্যমৰ আগত কয় যে হাতত অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ লৈ মূলসুঁতিলৈ উভতি অহাটো অসম্ভৱ। সেয়েহে, আত্মসমৰ্পণ কৰি স্বাভাৱিক জীৱন যাপন কৰাৰ উদ্দেশ্যেই এই পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে।

আত্মসমৰ্পণকাৰী উগ্ৰপন্থী সংগঠনটোৰ সদস্যসকলে দাবী কৰে যে কুকি ট্ৰাইবেল ইউনিয়নে নাগা উগ্ৰপন্থী সংগঠন এনএছচিএন (আইএম)ৰ এটা অংশৰ বাবে কাম কৰি আছে। তেওঁলোকৰ গোপন আশ্ৰয় শিবিৰ আছিল এনএছচিএন (আইএম)ৰ হেব্ৰন শিবিৰ। কুকি ট্ৰাইবেল ইউনিয়নে এন এছ চি এন (আই এম)ৰ হৈ কিয় কাম কৰি আছে বুলি সাংবাদিকৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰত আত্মসমৰ্পণকাৰী উগ্ৰপন্থীজনে কয় যে এন এছ চি এন (আই এম)এ নাগা সমস্যাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দি আছে আৰু যদি তেওঁলোকে এই যুঁজত এন এছ চি এন (আই এম)ৰ হৈ যুঁজ দিয়ে, তেন্তে ই কুকি সম্প্ৰদায়ৰ বাবে লাভজনক হ’ব।

অৱশ্যে এই মতাদৰ্শক ভুল বুলি মানি লৈ কুকি ট্ৰাইবেল ইউনিয়নৰ আঠজন সদস্যই কালি হাফলঙত আত্মসমৰ্পণ কৰি মূলসুঁতিলৈ উভতি আহে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,479 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply