গুৱাহাটীঃ অসম বিধানসভাৰ শৰৎকালীন অধিৱেশনৰ তৃতীয় দিনাও বিৰোধী দল কংগ্ৰেছে বুধবাৰে প্ৰশ্নকালত পৰিপূৰক প্ৰশ্নৰ বাবে সময় হ্ৰাস কৰাৰ বাবে একেৰাহে দ্বিতীয় দিনৰ বাবে বিধানসভাত বাহিৰলৈ ওলাই যায়।

বিৰোধী দলৰ সদস্যসকলেও অভিযোগ উত্থাপন কৰিছিল যে ৰাইজে সন্মুখীন হোৱা সমস্যাৰ বিষয়ে তেওঁলোকে কোৱাৰ সময় আৰু উপায় বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে হ্ৰাস কৰিছে।

যিহেতু সদনে বিষয়টোক লৈ বাৰে বাৰে হুলস্থুলীয়া পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰিছিল,গতিকে ৰাজ্য চৰকাৰে পৰিপূৰক প্ৰশ্নৰ সময়সীমা পুনৰ বিবেচনা কৰাৰ বাবে সিদ্ধান্ত লয়।

সোমবাৰে বিধানসভাৰ Business Advisory Committee ৰ বৈঠকৰ প্ৰশ্নকালত প্ৰতিটো প্ৰশ্নৰ পৰিপূৰক প্ৰশ্নৰ বাবে পাঁচ মিনিট আৱণ্টন কৰাৰ সিদ্ধান্তৰ ফলত দুয়োপক্ষৰ মাজত শেহতীয়া স্থিতি ৰৈ গৈছিল।

ইয়াৰ পূৰ্বে, পৰিপূৰক প্ৰশ্নৰ ক্ষেত্ৰত মূল প্ৰশ্নকৰ্তাৰ উপৰিও দুজন বিধায়কক অনুমতি দিয়াত সীমাবদ্ধ আছিল, কিন্তু কোনো সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা নাছিল।

যেতিয়া অধ্যক্ষ বিশ্বজিৎ দৈমাৰীয়ে পাঁচ মিনিটৰ নিয়মৰ উদ্ধৃতি দি প্ৰশ্নকালত পৰিপূৰক প্ৰশ্নৰ অস্বীকাৰ কৰে, কংগ্ৰেছৰ বিধায়কসকলে এই বিষয়টোত প্ৰতিবাদ কৰি সদনৰ বাহিৰলৈ ওলাই যায়।

বিধায়ক কমলাক্ষ দে পুৰকায়স্থই কয়, “আমাক কথা ক’বলৈ দিয়া হোৱা নাই। যদি এনে হয়, আমি কেৱল ঘৰত বহি অনলাইনত কাৰ্যক্ৰম চাব পাৰোঁ।”

এআইইউডিএফৰ বিধায়ক আশ্ৰাফুল হুছেইনে লগতে কয়, “আমাৰ দলৰ বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয় উত্থাপন কৰিবলগীয়া আছিল, যিবোৰ সদনৰ নিয়মৰ ভিতৰত আছে। কিন্তু, আমাক সুযোগ দিয়া নহ’ল।”

কাৰ্যক্ৰম ব্যাহত কৰাৰ বাবে প্ৰশ্নকালৰ পৰা নিলম্বন কৰা বিধায়ক অখিল গগৈয়ে লগতে অভিযোগ কৰে যে বিৰোধীৰ কণ্ঠৰোধ কৰা হৈছে।

শেষত, সংসদীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী পিয়ুষ হাজৰিকাই কয়: “Business Advisory Committee এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। যদি প্ৰয়োজন হয়, পৰৱৰ্তী সভাত পুনৰ আলোচনা কৰা হ’ব।”

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,481 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply