নিউজ ডেস্ক : আলফা (স্বাধীন)ৰ অধ্যক্ষ হোৱাৰ অভিযোগত ভাৰতলৈ প্ৰত্যাৰ্পণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া অসমৰ ভাৰতীয় বংশোদ্ভূত চিকিৎসক ডাঃ মুকুল হাজৰিকা ওৰফে অভিজিত অসমক ভাৰতলৈ প্ৰত্যাৰ্পণ কৰা নহয়। বৃহস্পতিবাৰে ব্ৰিটেইনৰ আদালতত এক আইনী যুঁজত ডাঃ হাজৰিকা জয়ী হোৱাৰ পিছতে এই কথা নিশ্চিত হৈছে।

ভাৰতীয় বংশোদ্ভূত অসমৰ এগৰাকী চিকিৎসক মুকুল হাজৰিকাই সন্ত্ৰাসবাদীৰ সৈতে জড়িত থকাৰ অভিযোগত ভাৰতলৈ প্ৰত্যাৰ্পণৰ প্ৰস্তাৱ সন্দৰ্ভত এটা গোচৰত যুঁজ দি আছিল।

আলফা-স্বাধীনৰ অধ্যক্ষ হোৱাৰ অভিযোগৰ বাবে তেওঁৰ বিৰুদ্ধে সন্ত্ৰাসবাদীৰ অভিযোগ আৰোপ কৰা হৈছিল। বিষয়টোৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰা ব্ৰিটেইনৰ আদালতে বৃহস্পতিবাৰে মুকুল হাজৰিকাক অভিযোগৰ পৰা অব্যাহতি দিয়ে।

উল্লেখ্য যে উত্তৰ ইংলেণ্ডৰ ক্লিভলেণ্ডৰ এজন ব্ৰিটিছ নাগৰিক আৰু সাধাৰণ চিকিৎসক ৭৫ বছৰীয়া ডাঃ মুকুল হাজৰিকাক ভাৰতীয় কৰ্তৃপক্ষই ভাৰত চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে “যুদ্ধ কৰা, বা যুদ্ধ কৰিবলৈ উদগনি দিয়া, বা যুদ্ধ তৈয়াৰ কৰা আৰু বেআইনী কাৰ্যকলাপ (প্ৰতিৰোধ) আইন ১৯৬৭ ৰ অধীনত সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপ কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰ ৰখাৰ বাবে মোকৰ্দমা চলাবলৈ বিচাৰিছিল।

ৱেষ্টমিনষ্টাৰ মেজিষ্ট্ৰেটৰ আদালতত জিলা ন্যায়াধীশ মাইকেল স্নোৰ ৰায়ত কোৱা বৃহস্পতিবাৰে কোৱা হৈছিল যে অভিযুক্তজনক অব্যাহতি দিব লাগিব কিয়নো গোচৰটোৰ বিৱৰণ সন্তোষজনক নহয়।

ন্যায়াধীশগৰাকীয়ে কয়, “এনে কোনো গ্ৰহণযোগ্য প্ৰমাণ নাই, যিয়ে প্ৰমাণ কৰে যে ডাঃ হাজৰিকা আলফা (স্বাধীন)ৰ অধ্যক্ষ।”স্মৰ্তব্য যে হাজৰিকাক ভাৰতৰ নিষিদ্ধ সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠন আলফাৰ “স্বঘোষিত” অধ্যক্ষ বুলি অভিহিত কৰা হৈছিল।

ন্যায়াধীশ মাইকেল স্নোৱে কয়, “মই এই সিদ্ধান্তত উপনীত হৈছো যে এনে কোনো গ্ৰহণযোগ্য প্ৰমাণ নাই, যিয়ে প্ৰয়োজনীয় ডাঃ মুকুল হাজৰিকাই উগ্ৰপন্থী সংগঠন আলফা(স্বাধীন)ৰ অধ্যক্ষ আছিল বা প্ৰশিক্ষণ শিবিৰত ভাষণ দিছিল। মই সন্তুষ্ট যে সঠিকভাৱে নিৰ্দেশিত তথ্যৰ ন্যায়াধিকৰণে প্ৰমাণৰ আধাৰত লোকগৰাকীক দোষী বুলি যুক্তিসঙ্গতভাৱে আৰু সঠিকভাৱে প্ৰমাণ কৰিব নোৱাৰিলে। মই ডাঃ হাজৰিকাক S84(5) 2003 [প্ৰত্যাৰ্পণ] আইন অনুসৰি অব্যাহতি দিওঁ,” তেওঁ কয়।

অভিযোগ কৰা হৈছিল যে ডাঃ হাজৰিকাক অভিজিত অসম বুলিও জনা গৈছিল আৰু “ভাৰতৰ ভিতৰত আৰু বাহিৰত” আলফাত নতুন “কেডাৰ” নিয়োগ কৰা, ভাৰতীয় সুৰক্ষা বাহিনীৰ ওপৰত আক্ৰমণ আৰম্ভ কৰাৰ বাবে সন্ত্ৰাসবাদী শিবিৰ আয়োজন কৰাত জড়িত আছিল যাৰ দ্বাৰা ভাৰত চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ কৰিব বিচাৰিছিল।”

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,335 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply