অসমৰ জনস্বাস্থ্য অভিযান্ত্ৰিক বিভাগৰ মন্ত্ৰী জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাই ৰাজ্যৰ সকলো চাহ বাগিচাতে জল জীৱন অভিযান (জে জে এম) আৰু স্বচ্ছ ভাৰত মিছন (গ্ৰামিন) কাৰ্যকৰীভাৱে ৰূপায়ণ কৰিবলৈ চাহ বাগিচা পৰিচালনা আৰু চাহ বাগিচাসমূহৰ অন্যান্য অংশীদাৰসকলক আহ্বান জনায়।

অসমৰ সকলো চাহ বাগিচাতে এই অভিযানৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ উদ্দেশ্যে জে জে এমৰ ৰূপায়ণ প্ৰক্ৰিয়াৰ বিভিন্ন দিশৰ ওপৰত আলোচনা কৰিবলৈ মঙলবাৰে চাহ বাগিচা পৰিচালনা আৰু এই সন্দৰ্ভত অন্যান্য অংশীদাৰসকলৰ সৈতে এখন বৈঠকৰ আয়োজন কৰা হয়।

শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰেক্ষাগৃহত ভাষণ দি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে বিশুদ্ধ খোৱাপানী আৰু জনসাধাৰণৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে দীঘলীয়াকৈ ভাষণ দিয়াৰ লগতে সকলো চাহ বাগিচাতে জে জে এমৰ বৰ্তমানৰ অৱস্থাও দাঙি ধৰে, যিটো ৰাজ্যৰ গড়তকৈ তুলনামূলকভাৱে উন্নত।

আনহাতে এই সভাত নিজ নিজ সমষ্টিৰ অন্তৰ্গত চাহ বাগিচা থকা বিধায়কসকলেও অংশগ্ৰহণ কৰে।

মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে, এই অভিযানৰ অধীনত চাহ বাগিচাসমূহত হোৱা ১৭০০ কোটি টকা (যিটোৱে অসমৰ ৮০০ চাহ বাগিচা সামৰি ল’ব) পানী যোগানৰ আন্তঃগাঁথনিৰ ব্যয় দেশৰ স্বাধীনতাৰ পিছত সৰ্বাধিক।

আৰু তেওঁ কয়, ‘বিশুদ্ধ আৰু নিৰাপদ খোৱাপানী আৰু অ’ডিএফ (মুকলি শৌচমুক্ত) প্লাছ অনাময় ব্যৱস্থাৰ মৰ্যাদা লাভ কৰিলে চাহ বাগিচাৰ শ্ৰমিকসকলৰ জীৱিকা উন্নীত হ’ব যিয়ে তেওঁলোকক ৰোগমুক্ত জীৱন যাপন কৰাত সহায় কৰিব।

তেওঁ পুনৰ কয়, “এই আঁচনিসমূহৰ ৰূপায়ণৰ পিছৰ পৰ্যায়টো বেছিভাগেই পানী ব্যৱহাৰকাৰী সমিতিৰ জৰিয়তে স্বাৱলম্বী হয়,  কিন্তু চাহ বাগিচাত চাহ বাগিচা পৰিচালনা আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণৰ দায়িত্ব চাহ বাগিচা পৰিচালনাই ল’বলগীয়া হয়” ।

ইয়াৰ উপৰিও মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে স্থানীয় বিষয় যেনে মাটিৰ উপলব্ধতা ইত্যাদি চোৱাচিতা কৰিবলৈও পৰিচালনা সমিতিলৈ আহ্বান জনায়।

উল্লেখযোগ্য যে এতিয়ালৈকে সকলো চাহ বাগিচাতে মুঠ ২.৭৫ লাখ কাৰ্য্যকৰী ঘৰুৱা টেপ সংযোগ স্থাপন কৰা হৈছে যিয়ে ৬৩ শতাংশলৈকে কভাৰেজ লৈছে।

মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে জনাইছে যে এইবোৰ সম্পূৰ্ণ হ’লে সমগ্ৰ অসমৰ ৮০৩খন চাহ বাগিচাত মুঠ ১৬০৩ খন পানী যোগান আঁচনি কাৰ্যকৰী কৰা হ’ব।

আনহাতে, সভাত মন্ত্ৰী সঞ্জয় কিষাণ, মন্ত্ৰী যোগেন মোহন, শ্ৰী পৱন সিং ঘাটোৱাৰ  কেইবাজনো বিধায়ক, বিভাগটোৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়া আৰু চাহ সংগঠনৰ প্ৰতিনিধি উপস্থিত থাকে।

উল্লেখযোগ্য যে ২০২১ চনৰ আগষ্ট মাহত চাহ জনজাতি কল্যাণ বিভাগে (অসম চৰকাৰে) বুদ্ধিজীৱী, চৰকাৰী প্ৰতিনিধি আৰু চাহ জনজাতি সম্প্ৰদায়ৰ বিশিষ্ট নাগৰিকসকলৰ সৈতে এক ইন্টাৰেক্টিভ অধিবেশনৰ আয়োজন কৰিছিল “হামদেৰ মনেৰ কাথা” নামৰ এক পদক্ষেপত।

জল জীৱন মিছনে ২০২৪ চনৰ ভিতৰত প্ৰতিটো গ্ৰাম্য পৰিয়াললৈ কাৰ্য্যক্ষম ঘৰুৱা টেপ সংযোগ প্ৰদান কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে। ২০২১-২২ চনত অসমে জল জীৱন মিছনৰ অধীনত কেন্দ্ৰীয় পুঁজিৰ পৰা ৩০০০ কোটি টকা লাভ কৰিব লাগিছিল আৰু ৰাজ্যিক অংশীদাৰিত্ব আৰু সঠিক ব্যয় পৰিকল্পনাৰ মিলৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ কমিটীয়ে পৰামৰ্শ দিছিল।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 7,044 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply