গুৱাহাটীঃ অসম চৰকাৰে অহা ২৩ ছেপ্টেম্বৰত মেগা নিযুক্তি অভিযানৰ অংশ হিচাপে শিক্ষা বিভাগৰ বিভিন্ন পদত ৪৭০০ৰো অধিক ব্যক্তিক নিযুক্তি দিব বুলি মঙলবাৰে এগৰাকী মন্ত্ৰীয়ে প্ৰকাশ কৰিছে।

শিক্ষামন্ত্ৰী ৰনোজ পেগুৱে কয় যে শুকুৰবাৰে অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া অনুষ্ঠানৰ সময়ত তেওঁৰ বিভাগৰ ৪৭১৭টা পদৰ নিযুক্তি পত্ৰ প্ৰদান কৰা হ’ব।

সাংবাদিকৰ আগত তেওঁ কয়- “এই পদসমূহৰ অধিকাংশই বিদ্যালয়ৰ পৰা মহাবিদ্যালয় পৰ্যায়লৈকে শিক্ষকৰ। এই অনুশীলনৰ সময়ত শিক্ষকৰ উপৰি অন্য পদত খালী হোৱা পদসমূহো পূৰণ কৰা হ’ব।’

পেগুৱে কয় যে আদালতে তেওঁলোকৰ নিযুক্তিৰ ওপৰত দিয়া স্থগিতাদেশ খালী কৰাৰ পিছত গ্ৰেচ মাৰ্ক বিষয়ক লৈ গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়লৈ যোৱা ১২৯৮ জন শিক্ষকৰ নাম তালিকাখনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

মুঠ পদৰ ভিতৰত ৩৮১১টা বিদ্যালয়ত, ৮০৩টা উচ্চ শিক্ষা আৰু ১০৩টা কাৰিকৰী শিক্ষা খণ্ডত হ’ব বুলিও তেওঁ লগতে কয়।

অসম চৰকাৰে গুৱাহাটীত মেগা নিযুক্তি অনুশীলনত ২৩ ছেপ্টেম্বৰত বিভিন্ন বিভাগত প্ৰায় ১২ হাজাৰ যুৱকক নিযুক্তি পত্ৰ প্ৰদান কৰিব।

বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, কাৰিকৰী শিক্ষা আদি সকলো ক্ষেত্ৰ সামৰি শিক্ষা বিভাগে এখন ‘শ্বেতপত্ৰ’ অথবা  ‘White paper’ প্ৰকাশ কৰিব বুলিও মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয়। তেওঁ লগতে কয়-‘২০১১ চনৰ পৰা শিক্ষা বিভাগত ব্যাপক সংস্কাৰ সংঘটিত হৈছে। দুই লাখৰো অধিক নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। বিপুল পৰিমাণৰ আন্তঃগাঁথনি উন্নয়ন চলি আছে। সেইবাবেই আমি আমাৰ বিভাগৰ ওপৰত ‘শ্বেতপত্ৰ’ উলিয়াই অনাৰ সিদ্ধান্ত লৈছো।’

পেগুৱে কয় যে পৰিকল্পিত ‘শ্বেতপত্ৰ’ৰ কাম চলি আছে আৰু অহা দুমাহৰ ভিতৰত ইয়াক মুকলি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। চৰকাৰীভাৱে পৰিচালিত বিদ্যালয়সমূহ বন্ধ কৰাৰ সন্দৰ্ভত শিক্ষামন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে জিলাসমূহৰ পৰা ১৭১০খন বিদ্যালয়ক ওচৰৰ অন্যান্য প্ৰতিষ্ঠানৰ সৈতে একত্ৰিত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ বিভাগটোৱে লাভ কৰিছে।

“তাৰ পিছত আমি প্ৰায় ৩০০ আবেদন লাভ কৰিছো য’ত সেই সংশ্লিষ্ট বিদ্যালয়সমূহক একত্ৰিত নকৰিবলৈ অনুৰোধ কৰা হৈছে। তেওঁলোকে এই ৩০০খন বিদ্যালয়ৰ বিভিন্ন কাৰণ যেনে ঐতিহাসিক গুৰুত্ব বা কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যক্তিত্বৰ নামেৰে নামকৰণ কৰা বা নতুন বিদ্যালয়খনলৈ যোৱাৰ ক্ষেত্ৰত শাৰীৰিক অসুবিধাৰ কথা উল্লেখ কৰে।’-তেওঁ লগতে কয়।

পেগুৱে কয় যে এই আপীলসমূহ চোৱাচিতা কৰিবলৈ এখন কেন্দ্ৰীয় সমিতি গঠন কৰা হৈছে আৰু তেওঁলোকে প্ৰতিটো গোচৰৰ ওপৰত পৃথকে পৃথকে সিদ্ধান্ত ল’ব।

“কিছু বছৰৰ আগতে শেষৰটো অনুশীলনৰ সময়ত আমি শিক্ষকসকলক প্ৰাদেশিকীকৰণ কৰিছিলো যদিও বিদ্যালয়সমূহক স্পৰ্শ কৰা নাছিলো। গতিকে, সেই বিদ্যালয়বোৰৰ কি হ’ব সেই বিষয়ে এটা প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছিল। আমি এইবাৰ সেই বিদ্যালয়সমূহক একত্ৰিত কৰিম।’-তেওঁ লগতে কয়।

পেগুৱে অৱশ্যে কয় যে শিশুসকলৰ শিক্ষাৰ অধিকাৰ উলংঘা নকৰাকৈয়ে একত্ৰীকৰণৰ সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটো সম্পন্ন কৰা হ’ব।

প্ৰাদেশিকীকৰণ মানে শিক্ষকসকলক দৰমহা আৰু অন্যান্য সুবিধা প্ৰদানৰ বাবে সমাজৰ সেৱাৰ বাবে শিক্ষা প্ৰদানৰ একমাত্ৰ উদ্দেশ্যেৰে স্থাপন কৰা এখন বেচৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ সকলো দায়িত্ব চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰা

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,473 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply