গুৱাহাটী : ড০. বি বৰুৱা কৰ্কট প্ৰতিষ্ঠানৰ (বিবিচিআই) সঞ্চালক ড০ অমল চন্দ্ৰ কটকীৰ দ্বাৰা সম্পাদিত ‘‘এ বুক অন প্ৰিঞ্চিপলছ এণ্ড প্ৰেকটিচ অব্ অংক’ল’জী’’ শীৰ্ষক এখন গ্ৰন্থ যোৱা ২০.১২.২০২১ তাৰিখে অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক উপহাৰ হিচাপে প্ৰদান কৰা হয়। কিতাপখন ‘আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱ’ আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ আত্মনিৰ্ভৰ ভাৰতৰ অভিযানৰ সৈতে সংগতি ৰাখি প্ৰকাশ কৰা হৈছে।

বিবিচিআইৰ সঞ্চালক ড০ অমল চন্দ্ৰ কটকীৰ মতে, কিতাপখন সম্ভৱতঃ ভাৰতৰ পৰা প্ৰকাশিত অংক’ল’জীৰ ওপৰত সবাতোকৈ বিস্তৃত কিতাপ। অংক’ল’জীৰ তত্ত্ব আৰু অনুশীলনৰ বিষয়ে কিতাপখনৰ ১০১৯ পৃষ্ঠাত সামৰি লোৱা হৈছে। কিতাপখন বিবিচিআইৰ ৭৬ জন অনুষদ আৰু ভাৰত তথা বিদেশৰ প্ৰতিষ্ঠিত কৰ্কট কেন্দ্ৰৰ ৩০ জন লেখকে লিখিছে। কিতাপখনৰ প্ৰথম সংস্কৰণত অংক’ল’জীৰ মৌলিক বিজ্ঞান, ৰোগ নিৰ্ণয়ৰ বিভিন্ন দিশ আৰু ভাৰতীয় প্ৰেক্ষাপটত কৰ্কট ৰোগীৰ ব্যৱস্থাপনাত শেহতীয়া বিকাশৰ দৰে বিষয়বোৰ সামৰি লোৱা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও, কিতাপখন উপশমকাৰী শুশ্ৰূষা আৰু অংক’ল’জী নাৰ্চিংৰ ওপৰত আধাৰিত কৰা হৈছে। আশা কৰা হৈছে যে উত্তৰ-পূব ভাৰতত এনে ধৰণৰ প্ৰথমখন কিতাপৰ প্ৰকাশে অঞ্চলটোৰ চিকিৎসা বিজ্ঞানত যুৱ আৰু জ্যেষ্ঠ অনুষদসমূহৰ দ্বাৰা এনে ধৰণৰ অধিক তথ্য প্ৰকাশৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিব, ড০ কটকীয়ে এইবুলি মতপোষণ কৰে।

আটাইতকৈ পুৰণি কৰ্কট ৰোগ কেন্দ্ৰ হিচাপে, ডাঃ বি বৰুৱা কৰ্কট প্ৰতিষ্ঠানে উত্তৰ-পূব অঞ্চলত কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ, আগতীয়াকৈ চিনাক্তকৰণ, চিকিৎসা আৰু কৰ্কট হ্ৰাস কৰাত যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছে। কিতাপখন কৰ্কট ৰোগৰ শিক্ষাবিদসকলৰ বাবে এক নতুন সংযোজন, আৰু ই দেশৰ অংকল’জিষ্ট আৰু স্নাতকোত্তৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ অনুশীলন আৰু শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট সহায় কৰিব। মুখ্যমন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই বিবিচিআইৰ এই উদ্যোগক প্ৰশংসা কৰে। ইয়াৰ পূৰ্বে, গ্ৰন্থখন অসমৰ ৰাজ্যপাল জগদীশ মুখীয়ে মুম্বাইৰ টাটা মেম’ৰিয়েল কেন্দ্ৰৰ সঞ্চালক ড০ ৰাজেন্দ্ৰ এ বদৱেৰ উপস্থিতিত গুৱাহাটীৰ ৰাজভৱনত ১৪.১২.২০২১ তাৰিখে উন্মোচন কৰিছিল।

লগতে পঢ়ক :  আলফা স্বাধীনত যোগদানৰ চেষ্টা; শিৱসাগৰত দুজন যুৱক গ্ৰেপ্তাৰ

উল্লেখ্য, কিতাপখনৰ প্ৰথম প্ৰতিলিপিটো উন্মোচনৰ পূৰ্বে ভাৰতৰ উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি এম ভেংকয়া নাইডুৰ ওচৰত ০৭.১২.২০২১ তাৰিখে মুম্বাইৰ টাটা মেম’ৰিয়েল কেন্দ্ৰৰ শৈক্ষিক সঞ্চালক ড০ এছ এইচ বানাৱালি আৰু নতুন দিল্লীৰ দিল্লীৰ অখিল ভাৰতীয় চিকিৎসা বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠানৰ অধ্যাপক তথা মেডিকেল অংকল’জীৰ মুৰব্বী ড০ ললিত কুমাৰৰ উপস্থিতিত উপস্থাপন কৰা হৈছিল ৷

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 5,758 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply