গুৱাহাটী: উত্তৰ-পূবত অৱস্থিত ৯ টা ডিজিটেল মিডিয়া সংগঠনে একত্ৰিত হৈ নৰ্থইষ্ট এছ’চিয়েচন ফৰ ডিজিটেল কমিউনিকেচন এণ্ড মিডিয়া (NADCOM) নামৰ এক সংগঠন গঠন কৰিছে।

কৰ্পোৰেট পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে অলাভজনক শাখা ৮ কোম্পানী হিচাপে পঞ্জীয়ন কৰা সংগঠনটোৱে সাংবাদিকতাৰ নৈতিকতা আৰু মানদণ্ডৰ ওপৰত উচ্চ সন্মান ৰাখি সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিবোৰ বিকশিত আৰু বঢ়োৱাত সহায় কৰিব। 

সংস্থাটোৰ মূল্যবোধ ভাৰতৰ সংবিধানত সন্নিবিষ্ট মূল্যবোধৰ সৈতে ইয়াৰ প্ৰস্তাৱনাত সামঞ্জস্যপূৰ্ণ।

গুৱাহাটীস্থিত ইষ্টম, জি প্লাছ, ইনচাইড এনই, নৰ্থইষ্ট নাও, টাইম8 আৰু দ্য নিউজ মিল; শ্বিলংস্থিত দ্য নৰ্থইষ্ট টুডে (টিএনটি), গাৰো হিলছ স্থিত হাব নিউজ আৰু গেংটক স্থিত দ্য ছিকিম ক্ৰনিকল হৈছে সংগঠনটোৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সদস্য।

প্ৰতিষ্ঠাপক সদস্যসকলে শেহতীয়াকৈ এখন সাধাৰণ সভা অনুষ্ঠিত কৰে আৰু ২০২১-২২ বৰ্ষৰ বাবে সুজাতা গুৰুং চৌধুৰীক (নৰ্থইষ্ট নাও) নাডকমৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰে। আন কাৰ্য্যালয়ৰ বিষয়াসকল হৈছে সঞ্চালক হিচাপে আফ্ৰিদা হুছেইন (ইনচাইড এনই) আৰু সাধাৰণ সম্পাদক হিচাপে জয়ন্ত ডেকা (দ্য নিউজ মিল)।

নাডকমৰ আভ্যন্তৰীণ নৈতিক সমিতি:

ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি, নাডকমে ইয়াৰ সদস্য সংগঠনবোৰৰ স্ব-নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে এক আভ্যন্তৰীণ নৈতিক সমিতি গঠন কৰিছে।

আভ্যন্তৰীণ সমিতিৰ সদস্যসকল হৈছে: ন্যায়াধীশ বি কে শৰ্মা, অৱসৰপ্ৰাপ্ত ন্যায়াধীশ, গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়; মণিপুৰ কেডাৰৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত আইপিএছ বিষয়া শ্ৰীযুত জন এছ শিলচী আৰু ছিকিম উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ বাৰ এছ’চিয়েশ্যনৰ সভাপতি এডভোকেট জৰ্গে নামকা।

আভ্যন্তৰীণ নৈতিক সমিতিৰ উদ্দেশ্য হৈছে সদস্য সংগঠনবোৰে প্ৰকাশ কৰা সমলৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা অভিযোগ উত্থাপন কৰাৰ বাবে সাধাৰণ ৰাইজৰ বাবে এক প্ৰণালী প্ৰদান কৰা।

নাডকমৰ সদস্যসকলে ইতিমধ্যে তথ্য প্ৰযুক্তি (মধ্যস্থতাকাৰী নিৰ্দেশনা আৰু ডিজিটেল মিডিয়া নৈতিকতা সংহিতা) নিয়ম, 2021 অনুসৰণৰ বাবে পদক্ষেপ লৈছে।

নাডকমৰ ৱেবছাইট মুকলি:

নাডকমে তেওঁলোকৰ দৃষ্টিভংগী আৰু মিছন বিবৃতিৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি তেওঁলোকৰ ৱেবছাইট – nadcom.in মুকলি কৰে।

ৱেবছাইটটোৱে সদস্যতা আবেদনৰ একমাত্ৰ বিন্দু হিচাপেও কাম কৰে, যি উত্তৰ-পূব অঞ্চলত কাম কৰা সকলো ডিজিটেল মিডিয়া সংগঠনৰ বাবে মুকলি।

লগতে পঢ়ক : মেঘালয়ত অসম অভিমুখী গাড়ীৰ পৰা বিস্ফোৰক জব্দ; এজনক গ্ৰেপ্তাৰ

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 5,276 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply