নিউজ ডেস্কঃ উত্তৰ-পূব ৰাজ্য অৰুণাচল প্ৰদেশত নিৰ্মাণ হৈ থকা ট্ৰেন্স অৰুণাচল ঘাইপথ প্ৰকল্পৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত লোকসকলক চৰকাৰে প্ৰদান কৰা ক্ষতিপূৰণ পুঁজিৰ অপব্যৱহাৰৰ অভিযোগত ইডিয়ে ধন সৰবৰাহৰ তদন্ত আৰম্ভ কৰিছে।

প্ৰায় ২৩৯৬ কিলোমিটাৰ দৈৰ্ঘ্যৰ এই পথ প্ৰকল্পটোৰ লক্ষ্য হৈছে ৰাজ্যৰ পশ্চিম অৰুণাচলৰ টাৱাঙৰ পৰা ৰাজ্যৰ দক্ষিণ-পূব প্ৰান্তৰ লংডিং জিলাৰ কানুবাৰীলৈ যোৱা ১৬খন জিলাক সংযোগ কৰা।

ফেডাৰেল তদন্ত সংস্থাটোৱে এক বিবৃতিত কয় যে- ২০ ছেপ্টেম্বৰত ৰাজ্যখনত দুটা অনুসন্ধান অভিযান চলাইছিল আৰু তাৰ পিছতে ধন সৰবৰাহৰ প্ৰতিৰোধ আইন (পিএমএলএ)ৰ অপৰাধমূলক ধাৰা অনুসৰি ৩.৯৫ কোটি টকাৰ ফিক্সড ডিপ’জিট নিথৰ কৰি দিছিল।

তদন্তত ফলশ্ৰুতিত, ইডিয়ে কয় যে, “একাংশ চৰকাৰী বিষয়াই ব্যক্তিগত লোকৰ সৈতে সহযোগিতা কৰি একাধিক ভুৱা হিতাধিকাৰী সৃষ্টি কৰিছিল যাতে নিজৰ অপৰাধমূলক লাভ আৰু চৰকাৰী ৰাজকোষৰ লোকচান হয়”।

তদুপৰি ইয়াত কোৱা হৈছে , “তদন্ত অনুসৰি অভিযুক্ত ব্যক্তিসকলে এনে অপৰাধৰ পৰা লাভ কৰা ধনৰ এটা অংশ কেইবাটাও বেংক একাউণ্ট আৰু ফিক্সড ডিপ’জিটৰ জৰিয়তে প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল।”

সংস্থাটোৱে কয়- “এই ধন সৰবৰাহৰ গোচৰটো ২০১৯ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত ৰাজ্য আৰক্ষীৰ সতৰ্কতা শাখাই বিশেষ তদন্ত কোষ (এছআইচি) পৰা দাখিল কৰা এফআইআৰৰ আধাৰত উদ্ভৱ হৈছে, য’ত অভিযোগ কৰা হয় যে কিছুমান ব্যক্তিগত লোকৰ সৈতে ষড়যন্ত্ৰ কৰি কিছুমান চৰকাৰী বিষয়াই ক্ষতিগ্ৰস্তসকলৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত ক্ষতিপূৰণৰ ধন “অপব্যৱহাৰ” কৰিছিল । এই ধন ট্ৰেন্স অৰুণাচল হাইৱে প্ৰকল্পৰ হিতাধিকাৰীসকলৰ বাবে মুকলি কৰা হৈছিল।”

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,473 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply