গুৱাহাটীঃ গুৱাহাটী পৌৰ নিগমত বৃহৎ কেলেংকাৰী। কোটি কোটি টকাৰ কেলেংকাৰীৰ অভিযোগ উত্থাপন। শুকুৰবাৰে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ বিশেষ তদাৰকী কোষে অভিযান চলাই গ্ৰেপ্তাৰ কৰে আঠ কৰ্মচাৰীক।

এক চৰকাৰী বিবৃতি অনুসৰি, গ্ৰেপ্তাৰ কৰা লোকসকলক জিএমচিৰ অ’এছডি বাবুলাল শৰ্মা, কাৰ্যবাহী অভিযন্তা আশিফ আহমেদ, শংকৰ মেধি, ৰমাকান্ত শইকীয়া, এলিন বেগম, চিত্তৰঞ্জন দত্ত, হিৰণ্য বৰ্মন আৰু দিনচান গ্লোবেল ভেঞ্চাৰ প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ সঞ্চালক দিনেশ জৈছৱাল।

জাৱৰ নিষ্কাষণৰ নামত গুৱাহাটী পৌৰ নিগমৰ সেই সময়ৰ আয়ুক্ত দেৱাশীষ শৰ্মাই জিএমচিৰ যুটীয়া আয়ুক্ত পংকজ চক্ৰৱৰ্তীৰ দ্বাৰা তদন্ত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল আৰু তদন্ত প্ৰতিবেদন প্ৰেৰণ কৰিছিল। অনুসন্ধান প্ৰতিবেদনত দিনচান গ্লোবেল ভেঞ্চাৰ প্ৰাইভেট লিমিটেড নামৰ এটা প্ৰতিষ্ঠানৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে যি ২এপ্ৰিল,২০২২ ৰ পৰা ২৬ মে’, ২০২২ লৈকে জাবৰ নিষ্কাশন কৰাৰ কামত নিয়োজিত আছিল।

উক্ত প্ৰতিষ্ঠানটোৱে গুৱাহাটীৰ জাবৰ পেলোৱাৰ স্থানত ডাম্পাৰেৰে জাবৰ পেলোৱাৰ নামত ভুৱা বিল দাখিল কৰি কেইবা কোটি টকা চৰকাৰী পুঁজি লুটি নিছিল।

অসম আৰক্ষীৰ চিপিআৰঅ’য়ে লগতে কয় যে জিএমচিৰ বিষয়া আৰু কৰ্মচাৰীসকলে অপৰাধমূলকভাৱে ষড়যন্ত্ৰ কৰিছিল আৰু নিবিদা নথিপত্ৰত নিৰ্ধাৰিত চৰ্তাৱলী আৰু নিয়মাৱলী অনুসৰি জাবৰ নিষ্কাষণৰ কাম কাৰ্যকৰী কৰা নাছিল আৰু ঠিকাদাৰসকলক তেওঁলোকৰ নিজৰ অৰ্থনৈতিক লাভালাভৰ বাবে কামৰ সঠিক কাৰ্যকৰী নকৰাকৈ আৰু গুৱাহাটী চহৰৰ উন্নয়নমূলক কামৰ বাবে চৰকাৰী পুঁজি পৰিশোধ কৰা হৈছিল।

বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে, “পিচি আইন, 1988ৰ ধাৰা 120 (বি) /420/406/ 409/ 468/ 471 আইপিচি, আৰ/ডব্লিউ ছেকেণ্ড 13(1)/13(2) ধাৰাত গোচৰ পঞ্জীয়ন কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীৰ বিশেষ তদাৰকী কোষে আঠজন লোকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছে।”

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,587 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply