গুৱাহাটীঃ প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক মানদণ্ডৰ উৰ্বৰতা চিকিৎসা সহজলভ্য কৰিবলৈ, এপ’ল’ হেল্থ এণ্ড লাইফষ্টাইল আৰু এপ’ল’ হস্পিটেলছ গোটৰ এটা অংশ, এপ’ল’ ফাৰ্টিলিটিয়ে গুৱাহাটীত ইয়াৰ প্ৰথম আৰু আটাইতকৈ ডাঙৰ একক, অত্যাধুনিক ফাৰ্টিলিটি কেন্দ্ৰ আৰম্ভ কৰিছে, যি প্ৰাকৃতিকভাৱে গৰ্ভধাৰণ কৰিবলৈ অক্ষম দম্পতীসকলৰ বাবে আশাৰ বতৰা কঢ়িয়াই আনিবলৈ সক্ষম হৈছে।

৮৫00 বৰ্গফুট এলেকাত স্থাপন কৰা এই ফাৰ্টিলিটি কেন্দ্ৰ ভ্ৰূণৰ বাবে উৎকৃষ্ট পৰিষ্কাৰ বায়ু প্ৰদান কৰাৰ বাবে ১00 শ্ৰেণীৰ অ’টি আৰু লেমিনাৰ এয়াৰ ফ্লোৰ সৈতে প্ৰথম আইভিএফ পৰীক্ষাগাৰৰ ভিতৰত এটা হ’ব।

গুৱাহাটীত অৱস্থিত, এইটো হৈছে এপ’ল’ ফাৰ্টিলিটিৰ ব্ৰেণ্ডটোৰ ১৭তম কেন্দ্ৰ। ৫000ৰো অধিক আইভিএফ কেছৰ এক মিলিত অভিজ্ঞতা থকা চিকিৎসক আৰু ভ্ৰূণবিজ্ঞানীৰ এটা প্ৰশিক্ষিত দলে ইয়াত বিশ্বমানৰ সেৱা আগবঢ়াব।

এপোলো ফাৰ্টিলিটি গুৱাহাটীৰ জ্যেষ্ঠ পৰামৰ্শদাতা ড০ অৰুণ মাধব বৰুৱাই কয়, “জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন, চাপ, অনিয়মীয়া টোপনি, ডায়েবেটিচ, মেদবহুলতা, ধূমপান আৰু সুৰা আদিৰ বাবেই প্ৰজনন ক্ষমতা প্ৰভাৱিত হৈছে আৰু পুৰুষ আৰু মহিলাৰ বন্ধ্যাত্ব বৃদ্ধি পাইছে। ইয়াৰ উপৰিও কিছুমান আৰ্থ-সামাজিক কাৰক আছে যাৰ ফলত মহিলা আৰু দম্পতীয়ে সন্তান জন্ম দিয়াত পলম কৰিছে। দম্পতীসকলে তেওঁলোকৰ কেৰিয়াৰ গঢ়িবলৈ পৰিয়াল এটা আৰম্ভ কৰাত পলম কৰিছে, যাৰ ফলত ডিম্বাশয়ৰ বয়স বৃদ্ধি আৰু সম্পৰ্কিত কাৰণত তেওঁলোকৰ উৰ্বৰতাৰ স্তৰ প্ৰকৃততে হ্ৰাস পাইছে যাৰ ফলত গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস পাইছে।”

লগতে পঢ়কঃ১৪ দিনৰ ন্যায়িক জিম্মালৈ পদ্মশ্রী উদ্ধব ভৰালী

সকলো এপ’ল’ ফাৰ্টিলিটি কেন্দ্ৰৰ দৰে, এই কেন্দ্ৰটোত আই.ইউ.আই.ৰ পৰা আৰম্ভ কৰি আই.চি.এছ.আই., লেপাৰোস্কোপিক অস্ত্ৰোপচাৰ, পি.জি.এছ. আৰু উৰ্বৰতা সংৰক্ষণ সেৱাকে ধৰি সকলো ধৰণৰ বন্ধ্যাত্ব সম্পৰ্কীয় সমস্যা পূৰণ কৰাৰ সুবিধা থাকিব। কেন্দ্ৰটোৰ উচ্চ প্ৰশিক্ষিত আৰু অভিজ্ঞ চিকিৎসকৰ দলটো, যিসকল প্ৰজনন ঔষধৰ বিশেষজ্ঞ, পুৰুষ আৰু মহিলা দুয়োৰে বন্ধ্যাত্বৰ সমস্যা সমাধান কৰিবলৈ সজ্জিত।

উদ্বোধন অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰি এপ’ল’ হেল্থ এণ্ড লাইফষ্টাইল লিমিটেডৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া চন্দ্ৰশেখৰ চিয়ে কয়, “গুৱাহাটীত এক সৰ্ববৃহৎ আৰু অত্যাধুনিক স্বতন্ত্ৰ ফাৰ্টিলিটি কেন্দ্ৰ মুকলি কৰি আমি অত্যন্ত সুখী আৰু গৌৰৱান্বিত। ভাৰতে প্ৰদান কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা সুলভ আৰু গুণগত চিকিৎসাৰ বাবে দেশখন সকলো বন্ধ্যাত্ব সম্পৰ্কীয় চিকিৎসাৰ বাবে আটাইতকৈ বেছি বিচৰা গন্তব্য স্থান হৈ পৰিছে। 2021 চনত থানে, বৰিভালি, চোলাপুৰ, বাৰাণসী, নয়ডা, হায়দৰাবাদত ফাৰ্টিলিটি সেৱা সফলতাৰে আৰম্ভ কৰাৰ পিছত, এইটো হ’ব গুৱাহাটীত গোটটোৰ প্ৰথম ফ্লেগশ্বিপ কেন্দ্ৰ।

যিহেতু একেঠাইতে বিভিন্ন ধৰণৰ সেৱা আগবঢ়োৱাৰ হৈছে, আমাৰ অত্যাধুনিক কেন্দ্ৰটো গুৱাহাটী আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে বাস কৰা, গৰ্ভধাৰণৰ চেষ্টা কৰি থকা বহুতো অভিভাৱকৰ বাবে আশীৰ্বাদ হ’ব যিসকলে এতিয়া আমাৰ বিশ্বমানৰ সেৱা লাভ কৰিব সক্ষম হ’ব। এপোলো হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ বিশ্বাসযোগ্য স্বাস্থ্যসেৱা ব্ৰেণ্ড, আৰু আমি আশা কৰো যে আমাৰ ফাৰ্টিলিটি সেৱাই অঞ্চলটোত গুণগত মানদণ্ডৰ বন্ধ্যাত্ব চিকিৎসাৰ এক অত্যাৱশ্যকীয় ব্যৱধান সমাধান কৰিব।”

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,479 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply