নিউজ ডেস্কঃ কোভিড-১৯ৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ পিছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২৩ ছেপ্টেম্বৰত Samdrup Jhongkhar আৰু Gelephuৰ ভাৰত-ভূটান সীমান্তৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ সমূহ পৰ্যটকৰ বাবে পুনৰ মুকলি কৰা হ’ব।

গৃহ আৰু সাংস্কৃতিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ হিমালয় ৰাজ্যৰ সঞ্চালক (আইন-শৃংখলা) তাছি পেঞ্জোৰৰ নেতৃত্বত ভূটানৰ এটা প্ৰতিনিধি দলে বুধবাৰে বড়োলেণ্ড টেৰিটৰিয়েল কাউন্সিলৰ (বিটিচি) বিষয়াসকলৰ সৈতে এক বৈঠকত মিলিত হয় আৰু ঘোষণা কৰে যে ডেৰ-দুবছৰৰ বিৰতিৰ মূৰত পুনৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ সমূহ মুকলি কৰা হ’ব।

বৈঠকত পেঞ্জোৰে কয় যে কোভিড-১৯ পৰিস্থিতি উন্নত হোৱাৰ লগে লগে ভূটান চৰকাৰে ২৩ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা বাণিজ্যিক আৰু চৰকাৰী পৰিবহনৰ বাবে ভাৰত-ভূটান সীমা পুনৰ মুকলি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

লগতে তেওঁ কয়, “যোৱা আঢ়ৈ বছৰত ভাৰত-ভূটানৰ বহুকেইগৰাকী বিষয়া সলনি হ’ল। যোৱা আঢ়ৈ বছৰত দুয়োপক্ষৰ বহুতো বিষয়া সলনি হৈছে আৰু আমি বন্ধুত্ব আৰু কোনো ব্যক্তিৰ সৈতে সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই যি দুয়োখন দেশৰ সীমান্ত অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়।

তাছি পেঞ্জোৰে Samdrup Jhongkhar আৰু Gelephuৰ প্ৰৱেশ দ্বাৰেৰেও ভূটানৰ বিভিন্ন স্থান ভ্ৰমণ কৰিবলৈ ভাৰতীয় পৰ্যটকসকলক আহ্বান জনায়।

তেওঁ কয়, “আগতে, আমি কেৱল Phuentsholing আৰু Paro ৰে ভূটানত প্ৰৱেশৰ অনুমতি প্ৰদান কৰিছিলো কিন্তু এতিয়া পৰ্যটকসকলৰ বাবে তিনিটা অতিৰিক্ত প্ৰৱেশ দ্বাৰেও ভূটানত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰিব।”

পৰিৱেশ সংৰক্ষণৰ উপৰিও সেৱা আৰু আন্তঃগাঁথনি উন্নত কৰাৰ বাবে যথেষ্ট উন্নয়ন পুঁজি (এছডিএফ)ৰ পৰা মাচুল লোৱা হ’ব বুলি তেওঁ উল্লেখ কয়।

ভূটান চৰকাৰে দৰ্শনাৰ্থীসকলৰ বাবে পৰিৱেশ-পৰ্যটনৰ লগতে অন্যান্য পেকেজৰো পৰিকল্পনা কৰিছে। পৰ্যটকসকলৰ ভ্ৰমণত সুবিধাৰ বাবে Standard Operating Procedure প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।

লগতে পেঞ্জোৰে কয় যে যিসকল দৰ্শনাৰ্থীয়ে নিশাটো কটাব বিচাৰে আৰু নিৰ্ধাৰিত পেকেজৰ বাহিৰত ভ্ৰমণ কৰিব বিচাৰে তেওঁলোকৰ পৰা ১,২০০ টকাকৈ লোৱা হ’ব।

বিষয়াজনে পৰ্যটকসকলক ভূটান ভ্ৰমণৰ সময়ত তেওঁলোকৰ ভোটাৰ কাৰ্ড, পৰিচয় পত্ৰ আৰু অন্যান্য প্ৰাসংগিক নথিপত্ৰ আনিবলৈও আহ্বান জনাইছে।

বিটিচি সচিবালয়ত অনুষ্ঠিত উক্ত বৈঠকত বিটিচি বিষয়াসকলৰ উপৰিও কোকৰাঝাৰ, চিৰাং, বাক্সা আৰু ওদালগুৰি জিলাৰ উপায়ুক্ত আৰু আৰক্ষী অধীক্ষকসকলও উপস্থিত আছিল।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,467 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply