ৰাজ্য চৰকাৰে ২০২১-২২ বৰ্ষৰ বাবে ইতিমধ্যে নিৰ্বাচিত কৰা সাহিত্যিক পেঞ্চনাৰসকলৰ নাম আজি ধেমাজীত ঘোষণা কৰে ৷ শিক্ষামন্ত্ৰী ৰনোজ পেগুৱে সংবাদমেল যোগে ঘোষনা কৰে সাহিত্যিক পেঞ্চন লাভ কৰাসকলৰ নাম । আজি ঘোষণা কৰা পেঞ্চনাৰসকলৰ মুঠ ২৩ জনক অহা ৭ ডিচেম্বৰত হোমেন বৰগোহাঁইৰ জন্ম দিৱসৰ দিনা এই বটাঁসমূহ প্ৰদান কৰিব বুলি মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে জানিবলৈ দিয়ে ৷

কাছাৰ জিলাৰ বৰাকৰ সাহিত্যিক জ্যোতিলাল চৌধুৰী , চৰাইদেউ জিলাৰ লোকসংস্কৃতিৰ বিশিষ্ট গৱেষক ড° অনিল শইকীয়া , ধেমাজি জিলা পৰা মিচিংভাষাৰ সাহিত্যিক কালিনাথ পাংগিং , গোৱালপাৰা জিলাৰ গোৱালপাৰা ইতিহাসলেখক আৰু সাহিত্যিক দিলীপ কুমাৰ শৰ্মা , গোলাঘাট জিলাৰ ২৫ বছৰ ধৰি জননী নামৰ চাহ জনগোষ্ঠীৰ পত্ৰিকাৰ সম্পাদক মাখনলাল বাঢ়ৈ ।

যোৰহাট জিলাৰ চাহজনগোষ্ঠীলোৰ বিশিষ্ট লেখক মানিকলাল মাহাতো , কামৰূপ মেট্ৰো জিলাৰ সংস্কৃতি/ থিয়েটাৰৰ গৱেষক লেখক বিনোদ ভাগৱতী , কামৰূপ মেট্ৰো জিলাত চিনেমাৰ লিখনিৰে ৰাষ্ট্ৰীয় বটাঁ প্ৰাপক উৎপল দত্ত , কামৰূপ মেট্ৰো জিলাৰ কটন কলেজ খ্যাত ঔপন্যাসিক নবীন কুমাৰ বৰুৱা , কামৰূপ মেট্ৰো জিলাৰ সংস্কৃত পণ্ডিত / লেখক ৰাজেন্দ্ৰ নাথ শৰ্মা ,কামৰূপ মেট্ৰো জিলাৰ শক্তিশালী গল্পকাৰ দিপাংকৰ ৰঞ্জন কৰ , কামৰূপ মেট্ৰো জিলাৰ অসমীয়া আৰু বাংলা ভাষাৰ সাহিত্যিক তুষাৰ কান্তি চাহা , কামৰূপ মেট্ৰো জিলাৰ বিশিষ্ট গল্পকাৰ তপন দাস , কামৰূপ মেট্ৰো জিলা লেখক গৱেষক নীলমোহন ৰয় ।

কামৰূপ মেট্ৰো জিলাৰ জীৱন জোৰা সাধনাৰ বাবে ড° লক্ষ্যহীৰা দাসক , কাৰ্বি আংলং জিলাৰ বড়ো ভাষা আৰু সাহিত্যিৰ কাণ্ডাৰী বিশ্বেশ্বৰ বসুমতাৰী , কাৰ্বিআংলং জিলাৰ সাহিত্য একাডেমী বটাঁ প্ৰাপক অৰবিন্দ উজীৰ , কাৰ্বিআংলং জিলাৰ কাৰ্বি ভাষাৰ লেখক মণ্ডল সিং বে , কোকোৰাঝাৰ জিলাৰ জীৱনজোৰা সাধনা/ বুৰঞ্জী প্ৰণেতা বানেশ্বৰ বসুমতাৰী।

কোকোৰাঝাৰ জিলাৰ পদ্মশ্ৰী বটাঁ প্ৰাপ্ত/সাহিত্য একাডেমীবটাঁ প্ৰাপ্ত ড° মংগল সিং হাজোৱাৰী , শোনিতপুৰ জিলাৰ আজীৱন সাধনাৰ বাবে ৰঞ্জু হাজৰিকা ( কুমুদ চন্দ্ৰ হাজৰিকা ) ,ওদালগুৰি জিলাৰ সাহিত্য একাডেমী বটাঁ প্ৰাপ্ত নবীন মল্ল বড়ো , আৰু বৰপেটা জিলাৰ বৰপেটা বিশিষ্ট লেখক লক্ষ্মীকান্ত দাস।

লগতে পঢ়ক- চোৰাংচোৱাৰ ভুল তথ্যৰ বাবেই নাগালেণ্ডত সেনাৰ গুলীত ১৪ গৰাকী নিৰীহ গাওঁবাসীক হত্যা

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,482 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply