গুৱাহাটী : “বিশ্ব গঁড় দিৱস” পাঁচোটা গঁড়ৰ প্ৰজাতিৰ বাবে সজাগতাৰ দিন । ২০১১ চনৰ পৰা, ২২ ছেপ্টেম্বৰৰ দিনটোত আন্তৰ্জাতিকভাৱে বিশ্ব গঁড় দিৱস পালন কৰা হৈছে। এই বছৰ গঁড় দিৱসৰ ১০ তম বাৰ্ষিকী। অসমত বিশ্বৰ ভিতৰতে এশিঙীয়া গঁড়ৰ ঘনত্ব সৰ্বাধিক, কিন্তু অত্যাধিক চিকাৰ আৰু কৃষি বিকাশে ইয়াৰ পৰিসৰ যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিছে। কিন্তু চৰকাৰ আৰু বিভিন্ন সংগঠনৰ দ্বাৰা গ্ৰহণ কৰা সংৰক্ষণ ব্যৱস্থাৰ বাবে এশিঙীয়া গঁড়ৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে। ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেশ্যনে ইণ্ডিয়ান অইল ৰাইনোক ইয়াৰ ব্ৰেণ্ড মাস্কট হিচাপে প্ৰৱৰ্তন কৰিছে, আৰু তাৰ ফলস্বৰূপে বিশ্ব গঁড় দিৱস উদযাপন কৰে। দুয়োটাৰ মাজৰ সাদৃশ্য আকৰ্ষণীয়। বিশাল কিন্তু চঞ্চল, কঠিন তথাপিও যত্নশীল, মৃদু কিন্তু মেজেষ্টিক। আইঅ’চিএলৰ উদ্ধৃতি ৰেডিঅ’ গপশ্বপ, এক স্থানীয় ৰেডিঅ’ ষ্টেচন যি সদায়ে স্থানীয় লোকাচাৰৰ সৈতে কণ্ঠদান কৰে, প্ৰচাৰ কৰে আৰু থিয় হয় আৰু জনপ্ৰিয় সংস্কৃতিক লৈ আগবাঢ়ে।

এই পদক্ষেপৰ পৰা সংকেত লৈ, ৰেডিঅ’ গপশ্বোে তিনিওটা সত্তাক একেলগে বান্ধি ৰাখিবলৈ এক অনন্য কিন্তু সাহসী সমাধানৰ ধাৰণা কৰিছিল। ইয়াৰ অংশ হিচাপে, ৰেডিঅ’ গপশ্বপে ইণ্ডিয়ান অইল ৰাইনোৰ সহযোগত ৰেডিঅ’ ৰাইনোলৈ ইয়াৰ পৰিচয় সলনি কৰে। এই পদক্ষেপটো আকস্মিক ৰাইনোৰ শব্দৰ সৈতে আৰ জেৰ অনুষ্ঠানটো ব্যাহত কৰাৰ এক অতি সাহসী উদ্ভাৱনৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হয় আৰু ইয়াৰ ফলত ২২ ছেপ্টেম্বৰত বিশ্ব গঁড় দিৱস উদযাপন কৰা হয়। এই সন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰি ৱাছিম আহমেদ, মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া ৰেডিঅ’ গপশ্বপৰ মতে “সময়ৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি সমাধানৰ ধাৰণা কৰি ব্ৰেণ্ডবোৰক তেওঁলোকৰ উদ্দেশ্য প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰাত ৰেডিঅ’ গপশ্বপ সদায় আগত আছে। এশিঙীয়া গঁড় অসমৰ গৌৰৱ। গঁড় ৰক্ষা কৰাৰ ক্ষেত্ৰত শক্তিশালী পদক্ষেপ ল’বলৈ আৰু ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচনৰ নতুনকৈ মুকলি কৰা শুভংকৰটো কঢ়িয়াই আনিবলৈ, ৰেডিঅ’ গপশ্বপে ২২ ছেপ্টেম্বৰত নিজৰ পৰিচয় ৰেডিঅ’ ৰাইনোলৈ সলনি কৰে।

লগতে পঢ়ক : নাওবৈচাত উৎকোচ লৈ হাতে-লোটে গ্ৰেপ্তাৰ মণ্ডল

ইণ্ডিয়ান অইলৰ জৰিয়তে এই প্ৰচেষ্টাক জীয়াই তুলিবলৈ পাই আমি সম্পূৰ্ণৰূপে আনন্দিত আৰু লাখ লাখৰ মনত উপনীত হোৱাৰ আশা কৰিছো। মই ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচনৰ দলটোক তেওঁলোকৰ দ্ব্যর্থহীন সমৰ্থনৰ বাবে ধন্যবাদ জনাইছো আৰু ভৱিষ্যতে তেওঁলোকৰ সৈতে এনে অংশীদাৰিত্বৰ বাবে মই অপেক্ষা কৰি আছো। এই কাৰ্যকলাপটো সম্পাদন কৰি আৰ জে নেইনা, আৰ জে দানৱী, আৰ জে সঞ্চিতা, আৰ জে বিডি সকলোৱে এক কণ্ঠত কয় যে “আমি ইণ্ডিয়ান অইলৰ এই প্ৰচেষ্টা ভাল পাইছো। ৰাইনো আমাৰ স্থানীয় গৌৰৱ আৰু আমি সকলোৱে এই বিষয়ে জানিব লাগিব। আমি এই কাৰ্যকলাপৰ সময়ত ৰাইনোৰ বিষয়ে বহুতো নতুন কথা জানিব পাৰিছিলো। ইণ্ডিয়ান অইল, এশিঙীয়া গঁড়ক শুভংকৰ হিচাপে বনোৱাৰ বাবে আৰু ইয়াক গোলকীয় ক্ষেত্ৰলৈ লৈ যোৱাৰ বাবে ধন্যবাদ। আমি এই অঞ্চলৰ স্থানীয় হিচাপে গৌৰৱান্বিত”।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 5,335 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply