গুৱাহাটী : জি এম চিয়ে গুৱাহাটীৰ বহুটো শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানক দিবলগীয়া কৰ পৰিশোধ কৰিবলৈ মাত্ৰ এমাহৰ সময়সীমা বান্ধি দিছে। যদিহে প্ৰতিষ্ঠান সমূহে সময়মতে কৰ আদায় নিদিয়ে তেন্তে জি এম চিয়ে উক্ত সময়ৰ বিষয়াসকলৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব, যিয়ে এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহক কৰ পৰিশোধ নকৰাকৈ আঁতৰি যাবলৈ অনুমতি দিছিল। এইটো পোহৰলৈ আহিছে যে গুৱাহাটীৰ বহুতো শীৰ্ষ ব্যক্তিগত শিক্ষানুষ্ঠান যিয়ে ক’ভিড-১৯ পৰিস্থিতিৰ সময়ত শাৰীৰিক শ্ৰেণীসমূহ স্থগিত থকা স্বত্বেও শিক্ষাৰ্থীৰ পৰা মাচুল সংগ্ৰহ কৰিছিল, সেইবোৰে গুৱাহাটী পৌৰ নিগমক (জিএমচি) কৰ পৰিশোধ কৰাৰ পৰা আঁতৰি আছিল।

ইয়াৰে কিছুমান প্ৰতিষ্ঠানে শিক্ষাৰ্থীসকলক অনলাইন শ্ৰেণীত উপস্থিত থাকিবলৈ আৰু মাহিলী মাচুল পৰিশোধ নকৰাৰ বাবে পৰীক্ষাত বহিবলৈ অনুমতি দিয়া নাছিল। জিএমচিৰ আয়ুক্ত দেৱাশীষ শৰ্মাই সোমবাৰে এক চৰকাৰী বিজ্ঞপ্তিত এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহে পৰিশোধ নকৰা কৰৰ পৰিমাণ ৰাজহুৱা কৰে। তেওঁ জানিবলৈ দিয়া মতে গুৱাহাটীৰ প্ৰায় ২০০ ৰো অধিক প্ৰতিষ্ঠানৰ প্ৰায় ৭ কোটি টকাৰ কৰ আদায় কৰিব বাকী আছে।আয়ুক্ত শৰ্মাই উল্লেখ কৰে যে মুঠ ২৫০ খন শিক্ষানুষ্ঠানে এতিয়াও প্ৰায় ৭ কোটি টকাৰ কৰ পৰিশোধ কৰিবলৈ বাকী আছে।

তালিকাখনত গুৱাহাটীৰ আগশাৰীৰ প্ৰতিষ্ঠানসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত আছিল যিয়ে ১০ বছৰতকৈও অধিক সময় ধৰি কৰ ফাঁকি দিছিল। ইয়াৰে কিছুমান প্ৰসিদ্ধ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠান যেনে, পান বজাৰৰ ডন বস্কো স্কুল, মহৰ্ষি বিদ্যা মন্দিৰ, ৰয়েল গ্লোবেল স্কুল, অসম জাতীয় বিদ্যালয়, এন পি এছ স্কুল, শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ বিদ্যালয়, গুৰুকুল গ্ৰামাৰ স্কুল লগতে আন একাংশ প্ৰতিষ্ঠানে জি এম চিক কৰ পৰিশোধ কৰা নাই। জি এম চিয়ে এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহক কৰ পৰিশোধ কৰিবলৈ এমাহৰ ম্যাদ দিছে। আয়ুক্তজনে জাৰি কৰা বিজ্ঞপ্তি অনুসৰি, ডন বস্কোৱে প্ৰায় ১ কোটি টকাৰ কৰ আদায় দিবলৈ আছে। ইয়াৰ মাজতে জি এম চিয়ে এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহক এমাহৰ ভিতৰত কৰ আদায় দিবলৈ জাননী জাৰি কৰিছে।

পৰিশোধ নকৰা প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ক্ষেত্ৰত পৰৱৰ্তী পদক্ষেপৰ বিষয়ে পিছত আলোচনা কৰা হ’ব বুলি বিজ্ঞপ্তিত উল্লেখ কৰা হৈছে।অভিজাত ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বিদ্যালয়সমুহৰ ভিতৰত আছে ডনবস্ক’ স্কুল, সৰলা বিৰলা, অসম জাতীয় বিদ্যালয়, সংস্কৃতি গুৰুকুল, মহৰ্ষি বিদ্যামন্দিৰ, এন পি এছ স্কুলকে ধৰি আন শতাধিক স্কুল ৷ বিগত ১০ বছৰত এই শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানসমূহে গুৱাহাটী পৌৰ নিগমক দিব আছে ৭ কোটি টকাৰ কৰ৷ এই ২৫০ ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বিদ্যলয়ৰ কৰ ফাকিঁ শীৰ্ষত আছিল পানবজাৰ ডনবস্ক’৷ ডনবস্ক’য়ে জি এম চি’ক দিব আছে ১ কোটি টকাৰ কৰ৷ ৰয়েল গ্লবেলে দিব আছে ৫৫ লাখ কিন্তু ইতিমধ্য জাননীৰ পিছতে ২৫ লাখ টকাৰ কৰ পৰিশোধ কৰিছে পৌৰ নিগমক।

লগতে পঢ়ক  :  বাঘজানকাণ্ডৰ মূল অভিযুক্ত জন এনাৰ্জিৰ নিবিদা বাতিলৰ দাবী আছুৰ

পৌৰ নিগমে প্ৰেৰণ কৰা প্ৰথমখন জাননীৰ নিৰ্ধাৰিত সময় ১ মাহৰ অতিক্ৰম কৰাৰ পিছতে পুনৰ  ১ মাহৰ ভিতৰত দুখন জাননী প্ৰেৰন কৰিব কৰ ফাকিঁ দি অহা  শিক্ষাপ্ৰতিষ্ঠানলৈ৷ সেই সময়ত যদি পৌৰ নিগমে পাব লগীয়া কৰ ঘূৰাই নাপাই তেন্তে তেনে শিক্ষাপ্ৰতিষ্ঠানৰ বিৰুদ্ধে তলা লগাব সাজু পৌৰ নিগম কৰ্তৃপক্ষ৷ কিন্তু বিগত ১০ টা বছৰে কেনেদৰে পৌৰ নিগমৰ চকুত ধূলি দি একাংশ ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বিদ্যালয়ে কোটি কোটি টকাৰ কৰ ফাকিঁ দি আহিছিল তাক লৈহে বহু প্ৰশ্নৰ অৱতাৰনা হৈছে ৷

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,472 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply