গুৱাহাটী: পিএইচডি চেম্বাৰ অফ কমাৰ্চ এণ্ড ইণ্ডাষ্ট্ৰী (পিএইচডিচিচিআই)য়ে ২৪  আৰু ২৫ মাৰ্চত গুৱাহাটীৰ শিল্পগ্ৰামত  ইয়াৰ দুদিনীয়া মেগা ইভেণ্ট  ‘মোমেন্টাম নৰ্থ ইষ্ট ২০২২’ আয়োজন কৰিছে৷ আজি অনুষ্ঠিত এক সংবাদমেলত এই কথা ঘোষণা কৰা হয় ৷ 
অনুষ্ঠানটোৰ বিষয়ে অৱগত কৰি পিএইচডি চেম্বাৰ অফ কমাৰ্চ এণ্ড ইণ্ডাষ্ট্ৰিৰ সহকাৰী মহাসচিব ড০ জতিন্দৰ সিঙে কয়,”মোমেন্টাম নৰ্থ ইষ্ট ২০২২ৰ আঁৰৰ ধাৰণাটো হ’ল উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ সম্ভাৱনা আৰু অঞ্চলটোৰ বিকাশ আৰু বিকাশত অংশীদাৰীত্ব আৰু জড়িত হোৱাৰ ক্ষেত্ৰত অঞ্চলটোৱে দেশৰ বাকী অংশক আগবঢ়োৱা সুযোগবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰা। দুদিনীয়া অনুষ্ঠানটোৱে উদ্যোগ, প্ৰতিষ্ঠান, চৰকাৰ আৰু উন্নয়ন খণ্ডৰ পৰা বৃহৎ সংখ্যক অংশীদাৰ কঢ়িয়াই আনিব যিটো জ্ঞান আৰু ধাৰণা বিনিময়ৰ বাবে এক মহান মঞ্চ হ’ব বুলি আমি বিশ্বাস কৰোঁ।“
অনুষ্ঠানটোৰ কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ ক্ষেত্ৰ হৈছে খাদ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণ; এমএচএমই; উদ্যোগ এক্সপো; ঔষধি উদ্ভিদ; জৈৱিক সামগ্ৰী; কৃষি, উদ্যানপালন আৰু পশুপালন ; কয়ৰ বেত, বাঁহ আৰু গ্ৰাম্য কাৰুশিল্পৰ সামগ্ৰী; পৰ্যটন; শক্তি আৰু আন্তঃগাঁথনি; দক্ষতা, চাকৰি আৰু উদ্যোগ; বেঙ্কিং আৰু বিত্তীয় অন্তৰ্ভুক্তি।
উত্তৰ পূব মণ্ডলৰ ভাস্কৰ জে গগৈ,( সহ-অধ্যক্ষ) পিএইচ ডি চি চি আই অনুষ্ঠানটোৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰি কয়, “বৃহৎ কৃষিভিত্তিক ভাৰতীয় সমাজৰ কথা মনত ৰাখি ‘মোমেন্টাম নৰ্থ ইষ্ট’ৰ ধাৰণা লোৱা হৈছে। বহুতো ব্যৱসায়, উদ্যোগী, কৃষক, খাদ্য প্ৰচেছৰ, কৃষি-প্ৰেনিউৰ্ষ্টৰ বৃদ্ধি আৰু বিকাশৰ বাবে উদ্যোগৰ প্ৰৱণতাৰ বিষয়ে শিকিবলৈ আৰু সেইবোৰ তেওঁলোকৰ ব্যৱসায়ত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ সক্ষম হোৱাৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট মাধ্যম।”
উত্তৰ-পূব অঞ্চল উন্নয়নৰ (DoNER) মন্ত্ৰী শ্ৰী জি কিষাণ ৰেড্ডীয়ে ২০২২ চনৰ ২৪ মাৰ্চত কাৰ্যসূচী উদ্বোধন কৰিব। লগতে অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত থাকিব পৃথ্বীৰাজ ৰাভা,বিধায়ক, তেজপুৰ।
অনুষ্ঠানটোৰ উদ্দেশ্য হৈছে বিভিন্ন অংশীদাৰসকলৰ বাবে অংশীদাৰীত্ব আৰু নেটৱৰ্কিং প্লেটফৰ্ম গঢ়ি তোলাৰ বাবে হস্তক্ষেপৰ দিশত কাম কৰা; উন্নত সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে হস্তক্ষেপ কৰিব আৰু উদ্যোগ আৰু বিনিয়োগকাৰীসকলক নেটৱৰ্কিং প্লেটফৰ্ম আগবঢ়াব,বিনিয়োগ সংগ্ৰহৰ বাবে উত্তৰ-পূব ৰাজ্য চৰকাৰসমূহৰ সুবিধা; উদ্যোগ আৰু চৰকাৰী আন্তঃপৃষ্ঠ; অঞ্চলটোৰ সম্ভাৱনা, উপলব্ধ ব্যৱসায়ৰ সুযোগ আৰু বিনিয়োগ আৰু বিকাশৰ সুযোগ আৰু ব্যৱহাৰ কৰাৰ বাবে উদগনি জনোৱা l  
অনুষ্ঠানটোত কাৰিকৰী সন্মিলন, বিনিয়োগ আৰু ব্যৱসায়িক সভা, অংশীদাৰী অনুষ্ঠান, উদ্যোগীসকলৰ আলোচনাচক্ৰ, কৃষক কৰ্মশালা আৰু এক বৃহৎ প্ৰদৰ্শনী অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব l 

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,479 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply