শিলচৰ: কাছাৰ জিলা প্ৰশাসনৰ ফে’চবুকৰ অফিচিয়েল পে’জত শিলচৰৰ মধুৰবণ্ডৰ বানপীড়িত লোকসকলৰ বাবে গ্ৰহণ খোৱাপানীৰ ব্যৱস্থাক লৈ এখন ফটোৰ সৈতে আপল’ড কৰা এটা পোষ্টে সামাজিক মাধ্যমত মনোৰঞ্জনৰ খোৰাক যুগুৱা দেখা গৈছে।

মঙলবাৰে ফেচবুকত আপল’ড কৰা ফটোখনত এজন লোকক আন এজনৰ (হয়টো জিলা প্ৰশাসনৰ কোনো বিষয়া) পৰা এটা ক্ষুদ্ৰ পানীৰ পাউচ গ্ৰহণ কৰা দেখা যায়। ফটোখনৰ সৈতে দিয়া পোষ্টটোত কয়, “মধুৰবণ্ড অঞ্চলত বানপীড়িত লোকসকলৰ মাজত বিতৰণৰ বাবে ১০০০ পানীৰ পাউচ দিয়া হৈছে”।

উক্ত পোষ্টটো আপল’ড কৰাৰ পিছতে পোষ্টটোত বিভিন্নজনে জিলা প্ৰশাসনক লৈ হাস্যকৰ কমেন্টে দিয়া আৰম্ভ কৰে। মঙলবাৰে আবেলি আপল’ড কৰা পোষ্টটোত নিশা ১০.২০ বজালৈ এহাজাৰৰ অধিক ‘ৰিয়েকশ্যন’ অহাৰ লগতে ৪০০-ৰ অধিক ‘কমেণ্ট’ লাভ কৰিছিল।

আমোদজনকভাৱে বৰ্তমান পোষ্টটো তেওঁলোকৰ পে’জত নাই। হয়টো পিছনিশা বা বুধবাৰে পুৱা পোষ্টটো আঁতৰাই পেলোৱা হয়।

পোষ্টটোত এজনে এনেদৰে কমেণ্ট কৰে – “HANDLE WITH CARE. এইটো পৰিলে শিলচৰত আকৌ এবাৰ বানপানী হ’ব।” আন এজনে কয় – “কোনোবাই ‘দো বুন্দ জিন্দেগী কি’ শাৰীটোক খুব ছিৰিয়াছলি ল’লে 😀”.

কিছুমানে অৱশ্যে কমেণ্টত তেওঁলোকে সন্মুখীন হোৱা দুৰ্দশাৰ কথা কৈ কৰ্তৃপক্ষক এই সংকটৰ সময়ত তেওঁলোকক সহায় কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। এজনে কমেণ্টত কয় – “ডাচ কলনিৰ বাইলেনত কোনো সাহায্য সামগ্ৰী বিতৰণ কৰা হোৱা নাই। জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলে এই গভীৰ পানীত কেনেকৈ ক্ৰয় কৰিবলৈ ওলাই আহিব? ৮ দিনত ২ পেকেট বিস্কুট আৰু ৪ লিটাৰ পানী দিয়া হৈছে।”

এগৰাকী ফে’চবুক ব্যৱহাৰকাৰীয়ে প্লাষ্টিক পাউচৰ ব্যৱহাৰৰ বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰি বিষয়টোৰ ওপৰত প্ৰশাসনৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। তেওঁ কয় – “আপুনি নাভাবে নেকি যে এই প্লাষ্টিকে ৰাস্তাবোৰ বন্ধ কৰি পানী কমি যোৱাৰ পিছত অধিক সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব। মানুহবোৰে প্লাষ্টিক ঠিকমতে নিষ্কাশন কৰিব জানো? দ্বিতীয়তে, পাউচৰ পানী কিমান ভাল?”

এই সন্দৰ্ভত কাছাৰৰ উপায়ুক্ত কীৰ্তি জাল্লিৰ পৰা এক প্ৰতিক্ৰিয়া বিচৰাত তেওঁ ইষ্টম’জ’ক কয় যে প্ৰশাসনে বানপীড়িত লোকসকলক পানী যোগান ধৰিবলৈ বিভিন্ন বিকল্প ব্যৱস্থাৰ চেষ্টা চলাই আছে। “আমি বিভিন্ন বিকল্প উপায় উলিয়াবলৈ চেষ্টা কৰি আছো। পেকেট, বটল, টেংকাৰ, এয়াৰড্ৰপ আদি আমি সকলো ধৰণে চেষ্টা কৰি আছো,” তেওঁ কয়।

উল্লেখ্য যে গুৱাহাটীৰ পিছতে অসমৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ নগৰ শিলচৰৰ ইতিহাসতে এইটো আটাইতকৈ সংহাৰী বানপানী। চহৰখনৰ বেছিভাগ অঞ্চল যোৱা এসপ্তাহ ধৰি পানীৰ তলত আছে। কিছুমান ঠাইত পানী হ্ৰাস পোৱাত পৰিস্থিতি অলপ উন্নত হৈছে যদিও বহু অঞ্চলত বিদ্যুৎ, খাদ্য, খোৱাপানী আৰু অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ অবিহনে মানুহ এতিয়াও ঘৰৰ ভিতৰতে আবদ্ধ হৈ আছে।

বিভিন্ন মহলৰ অভিযোগ অনুসৰি, যোৱা সপ্তাহত বান পৰিস্থিতি যথেষ্ট অৱনতি ঘটাৰ মাজতে শিলচৰৰ বহু অঞ্চলত এক লিটাৰৰ পানীৰ বটল ১০০ টকাত বিক্ৰী কৰা হৈছিল। কিছুমান ঠাইত আনকি মানুহে তাতকৈ অধিক মূল্যত পানী ক্ৰয় কৰিব লগা হৈছিল।

মুখ্য মন্ত্ৰী মহন্ত বিশ্ব শৰ্মাই যোৱা সপ্তাহত দুবাৰকৈ চহৰখন ভ্ৰমণ কৰি প্ৰশাসনৰ লোকক বানপীড়িত ৰাইজক উপযুক্ত সাহায্য সামগ্ৰী প্ৰদান কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। যোৱা ২৩ জুনত শিলচৰলৈ আহোতে তেওঁ গুৱাহাটীৰ পৰা বিশেষ আই এ এফ বিমান যোগে প্ৰতিদিনে শিলচৰলৈ এক লাখ পানীৰ বটল অনা হ’ব বুলি কৈছিল।

লগতে পঢ়ক – দুৰ্নীতিৰ অভিযোগত পুনৰ এজন আৰক্ষী বিষয়া গ্ৰেপ্তাৰ

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,596 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply