গুৱাহাটী – বিশেষ ন্যায়াধীশৰ আদালতে কালি অসম পৰিবহণ বিভাগৰ জ্যেষ্ঠ সহায়ক দেৱেশ্বৰ তালুকদাৰক উৎকোচৰ গ্ৰহণৰ অভিযোগত দোষী সাব্যস্ত কৰে আৰু ৪ বছৰৰ সশ্ৰম কাৰাদণ্ডৰ শাস্তি প্ৰদান কৰে।

বিগত ৭ ডিচেম্বৰ, ২০১৫ তাৰিখে, অসমত ভিজিলেন্স আৰু দুৰ্নীতি বিৰোধী সঞ্চালকালয়ে এটা অভিযোগ লাভ কৰিছিল যে অভিযোগকাৰীয়ে বেংক ঋণৰ উদ্দেশ্যে প্ৰয়োজনীয় বাণিজ্যিক যাত্ৰীবাহী বাছৰ বাবে পথ অনুমতি জাৰি কৰাৰ ‘Assurance Letter’ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ গুৱাহাটীৰ খানাপাৰাস্থিত পৰিবহন আয়ুক্তৰ কাৰ্যালয়লৈ গৈছিল।

পৰিবহণ আয়ুক্তৰ কাৰ্যালয়ত এই প্ৰমাণপত্ৰ জাৰি কৰাৰ দায়িত্বত থকা জ্যেষ্ঠ সহায়ক দেৱেশ্বৰ তালুকদাৰে ‘Assurance Letter’ জাৰি কৰাৰ বাবে অভিযোগকাৰীৰ পৰা ৩৮০০০ টকাৰ উৎকোচ দাবী কৰে।

উৎকোচ দিবলৈ অনিচ্ছুক অভিযোগকাৰীয়ে আইনী ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ বাবে ভিজিলেন্স আৰু দুৰ্নীতি বিৰোধী সঞ্চালকালয়ৰ কাষ চাপিছিল। সেই অনুসৰি, দুৰ্নীতি প্ৰতিৰোধ আইন ১৯৮৮-ৰ ৭/১৩(১)/১৩(২) অনুযায়ী এটা গোচৰ (এচিবি পি.এছ. গোচৰ নং – ১৫/২০১৫) ৭ ডিচেম্বৰ ২০১৫ তাৰিখে পঞ্জীয়ন কৰা হৈছিল। 

উল্লেখ্য যে ৭ ডিচেম্বৰ ২০১৫ তাৰিখে অসমৰ পৰিবহন আয়ুক্ত, খানাপাৰাৰ কাৰ্যালয়ত ভিজিলেন্স আৰু দুৰ্নীতি বিৰোধী সঞ্চালকালয়ৰ এটা দলে গোপনে অনুসন্ধান আৰম্ভ কৰে আৰু জ্যেষ্ঠ সহায়ক দেৱেশ্বৰ তালুকদাৰক ৮০০০ টকাৰ উৎকোচৰ সৈতে হাতে-লোটে ধৰা পেলায়। এয়া নিৰপেক্ষ সাক্ষীৰ উপস্থিতিত তেওঁৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰা হৈছিল।

ওপৰোক্ত গোচৰটোৰ তদন্তৰ পিছত, ভিজিলেন্স আৰু দুৰ্নীতি বিৰোধী সঞ্চালকালয়ে ২৭ এপ্ৰিল ২০১৮ তাৰিখৰ দুৰ্নীতি প্ৰতিৰোধ আইন ১৯৮৮-ৰ ৭/১৩(ঘ)/১৩(২) তাৰিখৰ অভিযোগনামা দাখিল কৰিছিল।

অভিযোগ সমূহ ১৮ ছেপ্টেম্বৰ ২০১৮ তাৰিখে প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল আৰু ১৬ আগষ্ট ২০২২ তাৰিখে অসমৰ বিশেষ ন্যায়াধীশৰ আদালতে ৰায় প্ৰদান কৰিছিল, য’ত অভিযুক্ত দেৱেশ্বৰ তালুকদাৰক দোষী সাব্যস্ত কৰা হৈছিল আৰু ৩ বছৰৰ সশ্ৰম কাৰাদণ্ড আৰু ডিফল্টত ৮০০০/- টকাৰ জৰিমনা, ১(এক) মাহৰ সশ্ৰম কাৰাদণ্ড বিহা হৈছে। পিচি আইন 1988-ৰ 2 (দুই) মাহৰ বাবে সশ্ৰম কাৰাবাস।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,481 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply