নিউজ ডেস্কঃ আজি বিশ্ব থিয়েটাৰ দিৱস। প্ৰতিবছৰে ২৭ মাৰ্চত উদযাপন কৰা হয় বিশ্ব থিয়েটাৰ দিৱস। উল্লেখ্য যে, ১৯৬১ চনত আন্তৰ্জাতিক থিয়েটাৰ প্ৰতিষ্ঠান আইটিআইৰ দ্বাৰা বিশ্ব থিয়েটাৰ দিৱস আৰম্ভ কৰা হৈছিল।

আইটিআই কেন্দ্ৰ আৰু আন্তৰ্জাতিক থিয়েটাৰ সম্প্ৰদায়ৰ দ্বাৰা ২৭ মাৰ্চত বাৰ্ষিক ভাৱে উদযাপন কৰে। এই উপলক্ষে বিভিন্ন ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় থিয়েটাৰ অনুষ্ঠানে এই দিৱসটি আয়োজন কৰি আহিছে।

ইয়াৰ ভিতৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈছে বিশ্ব থিয়েটাৰ দিৱসৰ বাৰ্তাৰ প্ৰচলন যাৰ জৰিয়তে আইটিআইৰ আমন্ত্ৰণত, বিশ্বৰ মৰ্যাদাৰ এক ব্যক্তিয়ে থিয়েটাৰ আৰু শান্তিৰ সংস্কৃতিৰ বিষয়বস্তুৰ ওপৰত প্ৰতিফলন ভাগ বতৰা কৰা।

এইবাৰ বিশ্ব থিয়েটাৰ দিৱস ২০২২ৰ মুখ্য লক্ষ্য হৈছে থিয়েটাৰক সকলো ধৰণেৰে প্ৰচাৰ কৰা, থিয়েটাৰ মূল্যৰ বিষয়ে লোক সকলক সজাগ কৰা, থিয়েটাৰ সম্প্ৰদায়বোৰক বৃহৎ পৰিমাণে তেওঁলোকৰ কামৰ প্ৰচাৰ কৰিবলৈ সক্ষম কৰা, সকলো ধৰণৰ থিয়েটাৰ উপভোগ কৰা আৰু ছবিগৃহৰ আনন্দ আনৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰা।

আজি সুৰজিৎ একাডেমীৰ প্ৰাংগনত বিশ্ব থিয়েটাৰ দিৱস পালন কৰা হয়। উক্ত কাৰ্য্যক্ৰমত ভাৰত চৰকাৰৰ সাংস্কৃতিক মন্ত্ৰালয়ৰ পৰা ছিনিয়ৰ ফেল’শ্বিপ প্ৰাপ্ত তথা শুৱালকুছি বুদৰাম মাধৱ সত্ৰাধিকাৰ মহাবিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক সীমান্ত শৰ্মাই বিশ্ব থিয়েটাৰ দিৱসৰ বিষয়ে আলোকপাত দাঙি ধৰে ।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,593 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply