এছ চি এন খাপলাঙৰ চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে পুনৰ যুদ্ধ বিৰতি ঘোষণা

নিউজ ডেক্স:- নগা বিদ্ৰোহী সংগঠন এন এছ চি এন খাপলাঙ গোটে ভাৰতৰ চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ বিৰতি ঘোষণা কৰিছে । বৃহস্পতিবাৰে সংগঠনটোৰ নতুনকৈ নিৰ্বাচিত হোৱা চেয়াৰমেন নিকি চুমীয়ে এই কথা আনুষ্ঠানিকভাৱে ঘোষণা কৰিছে । ভাৰত চৰকাৰৰ সৈতে শান্তি আলোচনা আৰম্ভ কৰিব বাবে ইতিমধ্যে যোগাযোগ কৰাৰ কথা উল্লেখ কৰিছে প্ৰেছবাৰ্তাটোত ।

কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰ্যালয়ৰ তথ্যত এন এছ চি এন খাপলাঙৰ এই গোটৱেই আছিল ম্যানমাৰত সক্ৰিয় হৈ থকা ভাৰতীয় নেতা -কেডাৰৰ অন্তিমটো বিদ্ৰোহী গোট ।

এই গোটতো আগবাঢ়ি অহাত নগা শান্তি আলোচনাৰ অধি গতিশীল কৰি তুলিব । ২০০১ চনত এন এছ চি এন খাপলাঙ ফৈদে ভাৰত চৰকাৰৰ সৈতে যুদ্ধ বিৰতি চুক্তি স্বাক্ষৰিত কৰি শান্তি আলোচনা অব্যাহত ৰাখিছিল যদিও ২০১৫ চনত একপক্ষীয় ভাৱে যুদ্ধ বিৰতি চুক্তি ভংগ কৰে । লগে লগে ২০১৫ চনত মণিপুৰত ভাৰতীয় সেনাৰ কনভয়ৰ ওপৰত ভয়ংকৰ আক্ৰমণ চলাই প্ৰায় ১৮ সেনাক নিহত কৰিছিল । কিন্তু এন এছ চি এন খাপলাঙ গোটৰ অধ্যক্ষ এছ এছ খাপলাঙৰ মৃত্যু ঘটাৰ পিছতে বিদ্ৰোহী সংগঠনটো নেতৃত্বৰ সংকটৰ মুখামুখি হয় |

এন এছ চি এন ৰ প্ৰেছবাৰ্তা শান্তি আলোচনাৰ সন্দৰ্ভত

যোৱা ১৮ ডিচেম্বৰত ম্যানমাৰ লেছি অমমী গাঁৱৰ শিবিৰত হোৱা সাধাৰণ বৈঠকত বিদ্ৰোহী সংগঠনটোৱে পূৰ্বৰ নগা আৰ্মিৰ সেনাধ্যক্ষ নিকি চুমীক নতুন চেয়াৰমেন নিযুক্তি দিয়াৰ পিছতেই শান্তি আলোচনাৰ বাবে আগবাঢ়ি আহে |

আৰু ইয়াৰ পিছতে কালি তেওঁ নাগালেণ্ডৰ ম্যানমাৰ সীমান্তৰ ফেক জিলাৰ ডেজিগনেটত কাৰ্যালয় পৰা ভাৰত চৰকাৰৰ শান্তি আলোচনা যোগদান কৰাৰ উদ্দেশ্যে যুদ্ধ বিৰতি কথা আনুষ্ঠানিকভাৱে ঘোষণা কৰে । ইফালে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ দুই অইল কৰ্মচাৰী অপহৰণ কাণ্ড কথা অস্বীকাৰ এন এছ চি এন ইশ্বাক -মুইভা গোটে ।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 5,286 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply