গুৱাহাটী – আন্দামানৰ কাৰাগাৰ চাবলৈ অসমৰ ১০০০ যুৱক-যুৱতীক পঠিয়াব অসম চৰকাৰে। ‘আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱ’ৰ অংশ হিচাপে আমাৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ ত্যাগৰ দ্বাৰা শিকিবলৈ আৰু অনুপ্ৰাণিত হ’বলৈ  ১০০০ যুৱক-যুৱতীক আন্দামান আৰু নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জত অৱস্থিত চেলুলাৰ কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। ব্ৰিটিছ শাসনকালত উত্তৰ-পূবৰ বিভিন্ন ৰাজ্যৰ কেইবাজনো স্বাধীনতা সংগ্ৰামীক কাৰাগাৰলৈ আন্দামানৰ চেলুলাৰ কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল আৰু কাৰাগাৰত বন্দী কৰি ৰখা হৈছিল।

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই বুধবাৰে কয়, “অসমৰ পৰা ১,০০০ যুৱক-যুৱতীক চেলুলাৰ কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছো আৰু আমাৰ সাহসী স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ ত্যাগৰ পৰা অনুপ্ৰেৰণা লৈ জাতীয়তাবাদৰ আত্মাক আত্মস্থ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছো।

আন্দামান আৰু নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জৰ চেলুলাৰ কাৰাগাৰে ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলনত এক বিশেষ স্থান দখল কৰিছে কিয়নো ব্ৰিটিছ ৰাজৰ বিৰুদ্ধে বিদ্ৰোহ কৰাৰ বাবে তাত বহুসংখ্যক স্বাধীনতা সংগ্ৰামীক কাৰাগাৰলৈ লৈ যোৱা হৈছিল।”

উল্লেখযোগ্য যে, ব্ৰিটিছ শাসনকালত চেলুলাৰ কাৰাগাৰ ভাৰতৰ আন্দামান আৰু নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জৰ এটা ঔপনিৱেশিক কাৰাগাৰ আছিল। কাৰাগাৰখন ব্ৰিটিছ চৰকাৰে দূৰৱৰ্তী দ্বীপপুঞ্জলৈ ৰাজনৈতিক বন্দীসকলক উৎখাত কৰাৰ উদ্দেশ্যে ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,478 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply