নিউজ ডেস্ক : বাৰ্মিংহাম কমনৱেলথ গেমছ ২০২২ ৰ প্ৰথম দিনটো ভাৰতৰ বাবে অতিকৈ সুন্দৰ আছিল। টেবুল টেনিছৰ বাহিৰেও ভাৰতে সাঁতোৰত জয়লাভ কৰে। কিন্তু ক্ৰিকেটত ভাৰতীয় মহিলা দলটোৱে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ হাতত পৰাজয়ৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। আনহাতে, যদি আমি সাঁতোৰৰ কথা কওঁ, তেন্তে শ্ৰীহৰি নটৰাজে নিজৰ মেচবোৰত জয়ী হৈ ছেমি ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰিছে। শ্ৰীহৰি নটৰাজৰ উপৰিও আন ১৬ গৰাকী খেলুৱৈয়ে ছেমি ফাইনেলত স্থান দখল কৰিছে।

টেবুল টেনিচ

কমনৱেলথ গেমছৰ প্ৰথম দিনাই টেবুল টেনিছত দক্ষিণ আফ্ৰিকাক ৩-০ পৰাস্ত কৰে ভাৰতে। ডাবলছত ভাৰতৰ শ্ৰীজা আকুলা আৰু ৰীথ টেনিছনে লাইলা এডৱাৰ্ডছ আৰু ডেনিছা জয়ৱন্তক পৰাস্ত কৰে। একে সময়তে মণিকা বাত্ৰাই মুছফিক ইছলামক ১১-৫, ১১-৩ আৰু ১১-২ ত পৰাস্ত কৰে।

লন বাউল আৰু সাঁতোৰ

লন বাউল আৰু সাঁতোৰ (৫০ মিটাৰ আৰু ৪০০ মিটাৰত) আৰু চাইকেলিংত ভাৰত পৰাস্ত হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও ভাৰতীয় মহিলা ক্ৰিকেট দলটোৱে এখন ৰোমাঞ্চকৰ খেলত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ হাতত ৩ উইকেটত পৰাজয়ৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়।

বক্সিং

ষ্টাৰ ইণ্ডিয়ান বক্সাৰ শিৱ থাপাই পাকিস্তানৰ চুলেমান বালোচক পৰাস্ত কৰি ৬৩.৫ কেজি শাখাৰ প্ৰিকোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰে। একপক্ষীয় মেচত ৫-০ ব্যৱধানত জয়লাভ কৰি শিৱ থাপাই ৱেল্টাৰ ওজন শাখাৰ শেষৰ ৮ ত নিজৰ স্থান নিশ্চিত কৰে। ভাৰতীয় বক্সাৰজনৰ সন্মুখত পাকিস্তানৰ খেলুৱৈ সকলক অতি অসহায় যেন লাগিছিল।

টেবুল টেনিচ

প্ৰথমখন খেলত ভাৰতীয় খেলুৱৈ মণিকা বাত্ৰাই মুছফিকুহ কালামক ১১-৫ ব্যৱধানত পৰাস্ত কৰে। প্ৰথমখন খেলত মণিকা বাত্ৰাই প্ৰতিপক্ষৰ খেলুৱৈৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণৰূপে আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিছিল। একে সময়তে দ্বিতীয়খন খেলতো মণিকা বাত্ৰাই প্ৰতিপক্ষক কোনো সুযোগ নিদিলে। এই খেলতো একপক্ষীয়ভাৱে সহজে জয়ী হয় মণিকা বাত্ৰাই। প্ৰথমখন খেলত মণিকা বাত্ৰাই ১১-৫ ব্যৱধানত জয়লাভ কৰে। একে সময়তে দ্বিতীয়খন খেলত ১১-৩ আৰু তৃতীয়খন খেলত ১১-২ ব্যৱধানত জয়লাভ কৰে।

মহিলা ক্ৰিকেট

মহিলা ক্ৰিকেট মেচত অষ্ট্ৰেলিয়াই ভাৰতীয় দলটোক তিনি উইকেটত পৰাস্ত কৰে। ভাৰতে প্ৰথমে বেট ধৰি ২০ অভাৰত ৮ উইকেটত ১৫৪ ৰান সংগ্ৰহ কৰে। ইয়াৰ প্ৰত্যুত্তৰত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ দলটোৱে হাতত তিনিটা উইকেট লৈ ১৯ অভাৰত লক্ষ্য খেদিবলৈ সক্ষম হয়। ভাৰতৰ হৈ অধিনায়ক হৰমনপ্ৰীত কৌৰে এক উজ্জ্বল অৰ্ধশতক খেলে।

হকী

২০২২ চনৰ কমনৱেলথ গেমছত শুকুৰবাৰে অনুষ্ঠিত পুল ‘এ’ মেচত ঘানাৰ বিৰুদ্ধে ৫-০ গ’লৰ বিপুল জয়েৰে অভিযান আৰম্ভ কৰে ভাৰতীয় মহিলা দলটোৱে।

লগতে পঢ়ক – Assam Flood : এতিয়াও ৰাজ্যৰ ৩ খন জিলাৰ ১৫ খন গাঁও জলমগ্ন হৈ আছে

অচিন্ত শৰথ কমল আৰু সাথিয়ান জ্ঞানশ্বেখৰণৰ নেতৃত্বত শুকুৰবাৰে ছলিহুলৰ ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰদৰ্শনী কেন্দ্ৰত অনুষ্ঠিত হোৱা কমনৱেলথ গেমছ টেবুল টেনিছ ইভেণ্টৰ পুৰুষ দলৰ শাখাত ভাৰতে বৰবাডোছক ৩-০ গ’লত পৰাস্ত কৰে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,596 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply