গুৱাহাটী : কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু বাঘ সংৰক্ষিত বনাঞ্চলৰ লগতে ৰাজ্যৰ অন্যান্য ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যত চলি থকা বানপানীৰ বাবে অসম বন বিভাগে প্ৰায় ৪০ টা হাইলেণ্ড নিৰ্মাণ কৰিছে জীৱ-জন্তুক আশ্ৰয় প্ৰদানৰ বাবে। এই কথা প্ৰকাশ কৰি বুধবাৰে পৰিৱেশ আৰু বন মন্ত্ৰী পৰিমল শুক্লবৈদ্যই কয় যে কাজিৰঙা আৰু অন্যান্য ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যত চলি থকা বানপানীৰ আক্ৰমণৰ পৰা জীৱ-জন্তু উদ্ধাৰ কৰিবলৈ বন বিভাগ সম্পূৰ্ণ প্ৰস্তুত অৱস্থাত আছে। মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয় যে কাজিৰঙা আৰু অন্যান্য ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যত প্ৰচলিত বান পৰিস্থিতি মোকাবিলা কৰাৰ বাবে আমি প্ৰায় ৪০ টা হাইলেণ্ড নিৰ্মাণৰ কাম সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ কৰিছো।

নতুন হাইলেণ্ডসমূহ বৈজ্ঞানিকভাৱে ডিজাইন কৰা হৈছে আৰু পৰ্যাপ্ত ঘাঁহৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। “এই হাইলেণ্ড সমূহে আমাক বাৰ্ষিক বানপানীৰ সময়ত পশুৰ হতাহতি হ্ৰাস কৰিবলৈ সক্ষম কৰিছে”, মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয়। ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যৰ বান পৰিস্থিতিৰ ওপৰত তীক্ষ্ণ দৃষ্টি নিৰীক্ষণ কৰি থকা মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয় যে চলি থকা বান পৰিস্থিতিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ বিভাগটো সম্পূৰ্ণ সাজু হৈছে। তেওঁ লগতে কয়, “কাজিৰঙাত প্ৰতি বছৰে বানপানীৰ বোজা বহন কৰে, সেয়া জীৱ-জন্তু উদ্ধাৰ অভিযানৰ বাবে নিয়োজিত বিষয়া আৰু বন কৰ্মীৰ বাবে খাদ্যৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ লগতে যিকোনো ধৰণৰ জৰুৰীকালীন অৱস্থা মোকাবিলা কৰিবলৈ আমি সম্পূৰ্ণ সুসজ্জিত।” বনমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয় যে বান পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বন বিষয়াসকলে ২৪ ঘণ্টাই কাম কৰি আছে আৰু জীৱ-জন্তুৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বিষয়াসকলৰ সৈতে ঘনিষ্ঠভাৱে কাম কৰি আছে। কাজিৰঙাত জীৱ-জন্তু উদ্ধাৰৰ বাবে ২৫ খনতকৈও অধিক নাও সাজু কৰি ৰখা হৈছে বুলিও তেওঁ কয়।

লগতে পঢ়ক –  চৰাইদেউত স্বাস্থ্য বিভাগৰ উদ্যোগত জিলা পৰ্যায়ৰ চেনচিটাইজেচন কৰ্মশালা

মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে মঙলবাৰে পুৱা এটা হাতী পোৱালি পানীত ডুব যোৱাৰ পৰা ৰক্ষা পোৱাৰ কথা প্ৰকাশ কৰে। ইফালে, কাজিৰঙাৰ সঞ্চালক যতীন শৰ্মাই জনোৱা মতে, উদ্যানখনত বানপানীৰ সময়ত জীৱ-জন্তু ৰখাৰ বাবে ৩৩ টা ডাঙৰ ভূমিসহ মুঠ ১৪৪ টা মানৱসৃষ্ট হাইলেণ্ড আছে। ইয়াৰ উপৰিও বানপানীৰ সময়ত জীৱ-জন্তুক আশ্ৰয় প্ৰদানৰ বাবে আৰু টহল দিয়াৰ বাবে আমি ৮.৫ কিলোমিটাৰ দীঘল পথৰ কাম হাইলেণ্ড নিৰ্মাণ কৰিছো।” শৰ্মাই লগতে কয় যে জীৱ-জন্তু উদ্ধাৰৰ বাবে দেশীয় নাও আৰু স্পীড ব’ট নিয়োগৰ বাবে সাজু কৰি ৰখাৰ সৈতে যিকোনো পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হ’বলৈ কাজিৰঙা সম্পূৰ্ণ প্ৰস্তুত। তেওঁ লগতে কয় যে বন কৰ্মীসকলো হাই এলাৰ্টত আছে। তেওঁ আৰু কয় যে যোৱা ডেৰ মাহৰ পৰা উদ্যানখনৰ পৰিধিৰ ওচৰত গৰু-ম’হ আৰু শিবিৰৰ হাতীৰ প্ৰতিষেধক প্ৰদান কৰা হৈছে যাতে ঘৰচীয়া জীৱ-জন্তুৰ পৰা বন্যপ্ৰাণীলৈ সংক্ৰমণ ৰোধ কৰিব পৰা যায়।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,324 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply