গুৱাহাটী : আইআইটি গুৱাহাটীৰ বাৰ্ষিক টেক-মেনেজমেণ্ট ফেষ্ট টেকনিচৰ গুৱাহাটীত আনুষ্ঠানিকভাৱে মুকলি কৰা হয়। এই বছৰ, যুৱ উৎসৱটো ইউনিচেফ অসমৰ সৈতে অংশীদাৰীত্বত আয়োজন কৰা হৈছে। যুৱ উৎসৱৰ বিষয়বস্তু হ’ব শিশু সুৰক্ষা, আৰু প্ৰথম পদক্ষেপ হিচাপে গুৱাহাটী হাফ মাৰাথন ২৪ এপ্ৰিলত অনুষ্ঠিত হ’ব। এই বছৰৰ বাৰ্ষিক উৎসৱৰ বিষয়বস্তু সম্পৰ্কে ভাষণ দি ছাত্ৰ জিমখানা আইআইটি গুৱাহাটীৰ উপ-সভাপতি চাই সুমন্ত মাদিচাৰ্লাই কয়, “বহুতো দুৰ্বল সম্প্ৰদায়, বিশেষকৈ শিশুসকলৰ ওপৰত কোভিড-১৯ৰ গুৰুতৰ প্ৰভাৱ পৰিছে আৰু ইয়াৰ এটা প্ৰভাৱ হৈছে হিংসা, অৱহেলা, উৎপীড়ন আৰু শোষণৰ ফলত শিশুৰ অধিকাৰ উলংঘন কৰা। এই মাৰাথনৰ পৰা আৰম্ভনিৰ সৈতে, আমি #Youth4Suraksha নামৰ এটা অভিযান আৰম্ভ কৰিম, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে অসম আৰু ভাৰতৰ শিশুসকলৰ সুৰক্ষাৰ বাবে যুৱ প্ৰজন্মই দায়বদ্ধতা দাবী কৰা।”

গুৱাহাটী হাফ মাৰাথনৰ বিষয়ে বিৱৰণ প্ৰদান কৰি, টেকনিচৰ দলটোৱে জনায় যে ই ২৪ এপ্ৰিলত গুৱাহাটীৰ নেহৰু ষ্টেডিয়ামৰ ওচৰৰ এবিআইটিএ ইণ্ডোৰ ষ্টেডিয়ামৰ পৰা পুৱা ৫:৩০ বজাত আৰম্ভ হ’ব। মাৰাথনত দুটা দৌৰ থাকে, এটা ৬ কিলোমিটাৰৰ স্পিৰিট ৰাণ আৰু ২১ কিলোমিটাৰৰ গ্ল’ৰি ৰাণ। মাৰাথনৰ বাবে মুঠ পুৰস্কাৰ হৈছে ১.৫ লাখ টকা। মাৰাথন সম্পূৰ্ণ কৰিব পৰা সকলো লোকক প্ৰমাণপত্ৰও প্ৰদান কৰা হ’ব। গুৱাহাটী হাফ মাৰাথন ২০২২ হ’ব শিশুসকলে সন্মুখীন হোৱা হিংসা আৰু উৎপীড়ন প্ৰতিহত কৰাৰ বাবে এক শৃংখলাবদ্ধ পদক্ষেপৰ ভিতৰত প্ৰথম, য’ত যুৱক-যুৱতীসকলক ইয়াৰ বিৰুদ্ধে সামাজিক পদক্ষেপ লোৱাত সমৰ্থন কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে লোকসকলক দৌৰিবলৈ আহ্বান জনোৱা হ’ব। 

সংবাদমেলত ভাষ্য প্ৰদান কৰি আইআইটি গুৱাহাটীৰ ছাত্ৰ দলটোৱে লগতে কয়, “টেকনিচ এটা সম্পূৰ্ণ ছাত্ৰ সংগঠন, ই সদায় উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ প্ৰযুক্তিৰ দিশবোৰ উন্নত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে আৰু ইয়াৰ ৰোমাঞ্চকৰ অনুষ্ঠান আৰু আকৰ্ষণীয় প্ৰতিযোগিতাৰ জৰিয়তে শিক্ষাৰ্থীসকলক উৎসাহিত কৰে। ভাৰতৰ অন্যতম বৃহৎ কাৰিকৰী উৎসৱ হোৱাৰ বাবে, ই উত্তৰ-পূবক এক বিশ্বব্যাপী মানদণ্ডত এক খ্যাতি প্ৰদান কৰে। আৰু, ই বহুতো শিক্ষাৰ্থীক দেশজুৰি নিজকে প্ৰমাণ কৰিবলৈ এক মঞ্চ প্ৰদান কৰে”। সমগ্ৰ বিশ্বৰ কিছুমান যুক্তিসঙ্গত আৰু কাৰিকৰীভাৱে দক্ষ মগজুৰ সঙ্গম, প্ৰযুক্তিৰ প্ৰতি আটাইতকৈ আগ্ৰহী কিছুমান আইআইটিয়ানৰ দ্বাৰা আয়োজিত এক অনুষ্ঠান, টেকনিচে আপোনাৰ দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰাৰ লগতে আপোনাৰ প্ৰতিদ্বন্দীৰ প্ৰতিভাক প্ৰশংসা আৰু সন্মান কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে, টেকনিচ ২০২২-ৰ আহ্বায়ক প্ৰিয়াংশু চৌধুৰীয়ে এইদৰে কয়। 

লগতে পঢ়ক – ধুবুৰীত বেৱপৰ্টলৰ সাংবাদিকক এনকাউন্টাৰ

“দেশৰ মহামাৰী পৰিস্থিতিৰ বাবে সামাজিক জীৱন সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ হোৱাৰ পিছত, ২৪ এপ্ৰিলত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া গুৱাহাটী হাফ মাৰাথন হৈছে এটা কাৰণৰ বাবে যুঁজিবলৈ সমাজখনক একত্ৰিত কৰাৰ এক প্ৰয়াস। যোৱা দুবছৰ ধৰি ভাৰতৰ আটাইতকৈ অনন্য টেকনো-মেনেজমেণ্ট ফেষ্ট টেকনিচৰ ভাৰ্চুৱেল পৰিচালনাৰ সফলতাৰ পিছত এইবাৰ অনুষ্ঠানটো সাক্ষাত ৰূপত আয়োজিত কৰা হৈছে। যদি মহামাৰীৰ পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণত থাকে, তেন্তে এই বছৰৰ শেষৰ ফালে এই টেকনো-মেনেজমেণ্ট ফেষ্ট অনুষ্ঠিত হ’ব,” টেকনিচ ২০২২-ৰ আহ্বায়ক প্ৰিয়াংশু চৌধুৰীয়ে লগতে কয়।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,130 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply