গৌৰীপুৰৰ ৰাজপৰিয়ালৰ চৰকাৰী বাসগৃহ হাৱামহলক আনুষ্ঠানিকভাৱে অসম চৰকাৰক এটা সংগ্ৰহালয়লৈ নৱীকৰণ আৰু বিকাশৰ বাবে হস্তান্তৰ কৰা হৈছে। এইটো আছিল গোৱালপৰীয়া লোকগীতৰ সম্ৰাজ্ঞী পদ্মশ্ৰী প্ৰতিমা বৰুৱা পাণ্ডেৰ ঘৰ।

২জানুৱাৰী, সোমবাৰে বাসগৃহ চৌহদত অনুষ্ঠিত এক অনুষ্ঠানত অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই ৰাজপৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ পৰা আনুষ্ঠানিকভাৱে সম্পত্তি গ্ৰহণ কৰে। অনুষ্ঠানটোত ভাষণ প্ৰদান কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে উল্লেখ কৰে যে হাৱা মহলটোৰ সকলো উন্নয়মূলক কাম-কাজ অহা ১ জানুৱাৰী, ২০২৪ ৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ কৰা হ’ব আৰু বিখ্যাত গায়কৰ জীৱন আৰু ৰাজপৰিয়ালৰ ঐতিহ্যপ্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ইয়াক এটা সংগ্ৰহালয়লৈ বিকশিত কৰা হ’ব ।

১৩ বিঘা ভূমিত বিয়পি থকা এই বিলাসী সম্পত্তি ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ পৰা প্ৰায় ১০০ মিটাৰ দূৰত এটা পাহাৰৰ ওপৰত আছে। ১৯০৪ চনত ৰজা প্ৰভাত চন্দ্ৰ বৰুৱাই এই প্ৰকল্পটো আৰম্ভ কৰিছিল যেতিয়া সিংহাসনখন পানবাৰীৰ পৰা গৌৰীপুৰলৈ স্থানান্তৰিত কৰা হৈছিল। বিশাল সম্পত্তিটো সম্পূৰ্ণ হ’বলৈ চীনা কাঠমিস্ত্ৰীসকলক মুঠ ১০ বছৰ সময় লাগিছিল। এই ৰাজকীয় সম্পত্তিত শোৱা কোঠা আৰু স্নানাগাৰকে ধৰি মুঠ ২৪টা কোঠা আছে। ইয়াত ৰাজকীয় আচবাব, তৰোৱাল, বন্দুক, বাঘৰছাল আৰু এটা গঁড়ৰ মুৰ আছে। ইয়াত চিত্ৰ আৰু কিতাপৰ একসমৃদ্ধ সংগ্ৰহ আছে।

উল্লেখ্য যে এই বিশাল সম্পত্তিৰ সম্পদ ভঁৰালটোৰ বাবে ৰাজপৰিয়ালে প্ৰথমে অসম চৰকাৰক ১৯৮৫ চনত ইয়াৰ উন্নয়ন আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণৰ চোৱাচিতা কৰিবলৈ আবেদন কৰিছিল আৰু বৰ্তমানৰ ৰাজ্য চৰকাৰে সম্পত্তি অধিগ্ৰহণৰ সিদ্ধান্তক আদৰণি জনাইছে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,740 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply