নিউজ ডেস্ক : লাভলীনা বৰগোঁহাইৰ অভিযোগৰ পিছতে ইণ্ডিয়ান অলিম্পিক এছ’চিয়েশ্যনে কমনৱেলথ গেমছ ২০২২ ৰ বাবে বক্সাৰ সকলৰ সহায়ক কৰ্মচাৰী ৪ ৰ পৰা ৮ লৈ বৃদ্ধি কৰিছে। ইণ্ডিয়ান অলিম্পিক এছ’চিয়েশ্যনে সোমবাৰে কমনৱেলথ গেমছ ২০২২ ত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰা ১২ গৰাকী বক্সাৰ দলৰ সহায়ক কৰ্মচাৰীৰ সংখ্যা ৪ ৰ পৰা ৮ লৈ বৃদ্ধি কৰিছে।

অলিম্পিক পদক বিজয়ী লাভলীনা বৰগোঁহাইৰ অভিযোগৰ পিছত ইণ্ডিয়ান অলিম্পিক এছ’চিয়েশ্যন আৰু বক্সিং ফেডাৰেচন অৱ ইণ্ডিয়াই প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰিছে। বক্সিং ফেডাৰেচন অৱ ইণ্ডিয়াই এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিৰ জৰিয়তে জনাইছে যে নিয়ম অনুসৰি খেলা দলৰ মাত্ৰ ৩৩ শতাংশকহে সহায়ক কৰ্মচাৰী হিচাপে অনুমতি দিয়া হৈছে যিটো বক্সিং ফেডাৰেচন অৱ ইণ্ডিয়াৰ ক্ষেত্ৰত ১২ জন বক্সাৰ, ৮ জন পুৰুষ আৰু ৪ গৰাকী মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত, ৪ জন সহায়ক কৰ্মচাৰীকে ধৰি প্ৰশিক্ষক সকলক, যিসকলে দলটোৰ সৈতে বাৰ্মিংহামলৈ যাত্ৰা কৰিবলগীয়া আছিল, য’ত খেলসমূহ অনুষ্ঠিত হৈছে।

“প্ৰশিক্ষক আৰু সহায়ক কৰ্মচাৰীৰ ক্ষেত্ৰত বক্সিংৰ প্ৰয়োজনীয়তা সমূহ অলপ বেলেগ কাৰণ একাধিক বাউট আছে, যিবোৰ এটাৰ পিছত এটা হ’ব পাৰে। আইঅ’এই বিএফআইৰ দৃষ্টিভংগী বুজি পাইছিল আৰু সেয়েহে সৰ্বাধিক সম্ভাৱ্য অতিৰিক্ত সহায়ক কৰ্মচাৰীৰ সৈতে সহায় সম্প্ৰসাৰণ কৰিছিল। আইঅ’এৰ সহায়ত ১২ জন বক্সাৰৰ সমগ্ৰ দলটোৰ বাবে সহায়ক কৰ্মচাৰীৰ সংখ্যা ৪ ৰ পৰা ৮ লৈ বৃদ্ধি পালে,” প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিত উল্লেখ কৰা হৈছে।

“বিএফআইয়ে নিশ্চিত কৰিছে যে আয়াৰলেণ্ডৰ প্ৰশিক্ষণ শিবিৰত সন্ধ্যা গুৰুং আছে। বিএফআইয়ে আইঅ’এৰ সৈতে নিবিড়ভাৱে কাম কৰি আছে যাতে বাৰ্মিংহামত সন্ধ্যা গুৰুং দলটোৰ অংশ হ’ব পাৰে। ইফালে, ইতিমধ্যে তেওঁৰ বাবে ইটিঅ’ৰ হোটেলত থকা আৰু পৰিবহণৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে বুলিও প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিত লগতে উল্লেখ হৈছে। ইয়াৰ পূৰ্বে সোমবাৰে লাভলীনা বৰগোহাঁইয়ে তেওঁৰ প্ৰশিক্ষক সন্ধ্যা গুৰুংক প্ৰৱেশৰ পৰা বঞ্চিত কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছিল। ২৪ বছৰীয়া বক্সাৰ গৰাকীয়ে অভিযোগ কৰে যে তেওঁৰ প্ৰশিক্ষক সকলে সন্মুখীন হোৱা হাৰাশাস্তিৰ বাবে তেওঁৰ প্ৰশিক্ষণৰ সময়সূচীত ব্যাঘাত জন্মিছে, কিয়নো তেওঁ বৰ্তমান প্ৰশিক্ষণ লৈ থকা চৌহদত প্ৰশিক্ষক।প্ৰৱেশৰ অনুমতি দিয়া হোৱা নাই।

লগতে পঢ়ক –  সকলো স্কুল বাছে লগাব লাগিব চি চি টিভি কেমেৰা; পৰিবহণ বিভাগৰ নিৰ্দেশ

লাভলীনা বৰগোঁহাইৰ দাবীৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই বিএফআইৰ মহাসচিব হেমন্ত কলিতাই এখন আগশাৰীৰ ক্ৰীড়া আলোচনীক জনাইছে যে ফেডাৰেচনে লাভলীনা বৰগোঁহাইৰ প্ৰশিক্ষক সন্ধ্যা গুৰুংৰ বাবে স্বীকৃতি লাভ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল যদিও সফল নহ’ল। “আই অ’ এয়ে মুঠ খেলুৱৈৰ সংখ্যাৰ ওপৰত ২৫ শতাংশ বিষয়া আবণ্টন দিছিল। আমাৰ ১২ জন খেলুৱৈ আছে, গতিকে আমি চাৰিজন বিষয়া পালোঁ। ইয়াৰ পিছত আমি এটা অনুৰোধ কৰি আৰু চাৰিটা পালোঁ। ইয়াৰ ভিতৰত আছে প্ৰশিক্ষক, এজন চিকিৎসক, ফিজিঅ’ ইত্যাদি। আমি দীঘলীয়া তালিকাত সন্ধ্যা গুৰুংৰ নাম দিলোঁ, আমি তেওঁক অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে অনুৰোধ কৰিলোঁ, এছ এ আইয়েও তেওঁৰ নাম অনুমোদন কৰিলে, কিন্তু আই অ’ এয়ে কৰা নাই।’- কলিতাই আলোচনীক জনায়।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,395 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply