নিউড ডেস্ক: ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা (ইছৰো)ই আকৌ এবাৰ ইতিহাস ৰচনা কৰিছে। ইছৰোৱে ইয়াৰ প্ৰথম সৰু উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ বাহন ডেভেলপমেণ্টেল ফ্লাইট-১ (SSLV-D1) সফলতাৰে উৎক্ষেপণ কৰিছে। দেওবাৰে পুৱা ৯.১৮ বজাত অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ শ্ৰীহৰিকোটাৰ সতীশ ধাৱান মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা এছএছএলভি ৰকেটৰ উৎক্ষেপণ কৰা হৈছিল।

শক্তিশালী ৰকেট PSLV (পোলাৰ চেটেলাইট লাঞ্চ ভেহিকেল) আৰু GSLV (জিঅ’ চিংক্ৰোনছ লাঞ্চ ভেহিকেল)ৰ পিছত উপগ্ৰহ প্ৰেৰণ কৰিবলৈ এছএছএলভি ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব। বিজ্ঞানীসকলে কেইবা সপ্তাহ ধৰি এই অভিযানৰ বাবে কাম কৰি আছিল।

এই সৰু উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ বাহনখনৰ সৈতে দুটা উপগ্ৰহ ‘পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণ উপগ্ৰহ-০২’ (ইঅ’এছ-০২) আৰু আজাদিছেট উপগ্ৰহ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে।

ইঅ’এছ-০২ৰ ওজন ১৪২ কিলোগ্ৰাম। ই ১০ মাহ ধৰি মহাকাশত কাম কৰিব। আনহাতে আজাদিছেট হৈছে আঠ কিলোগ্ৰাম কিউবছেট। ইয়াত ৭৫টা উপকৰণ আছে যাৰ গড় ওজন ৫০ গ্ৰাম। বিশেষ কথাটো হ’ল এই উপগ্ৰহটোৰ ৭৫টা বাদ্যযন্ত্ৰ তৈয়াৰ কৰাত ছাত্ৰী সকলেও অৰিহণা যোগাইছে। স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰীয়া জয়ন্তী উপলক্ষে বিজ্ঞানীসকলৰ সহায়ত এইবোৰ ছাত্ৰী সকলে নিৰ্মাণ কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে সৰু সৰু উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণৰ বাবে SSLV ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব। SSLVৰ দৈৰ্ঘ্য ৩৪ মিটাৰ অৰ্থাৎ ১১২ ফুট। ইয়াৰ ব্যাস ৬.৭ ফুট আৰু মুঠ ওজন ১২০ টন।

লগতে পঢ়ক – Covid Update: ভাৰতত নতুনকৈ কৰোনা ভাইৰাছত আক্ৰান্ত হৈছে ১৬,১৬৭ জন,মৃত্যু ৪১ জন

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,473 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply