নগাঁওঃ অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই নগাঁও জিলাত জঙাল বলহু পৰ্যটন কেন্দ্ৰ গঠনৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰি থকা অৱস্থাত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে উল্লেখ কৰে যে  তিৱা সম্প্ৰদায় হৈছে অসমবাসীৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ। সম্প্ৰদায়টোৰ সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাবোৰ জীয়াই ৰাখিবলৈ আৰু অধিক সংখ্যক লোকে যাতে ইয়াৰ বিষয়ে জানিব পাৰে সেয়া নিশ্চিত কৰাৰ বাবে, এই নতুন পৰ্যটন প্ৰকল্পটো সৃষ্টি কৰা হৈছে।

পৰম্পৰাগত ধৰ্মীয় প্ৰস্তাৱত অংশগ্ৰহণ কৰি হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই উল্লেখ কৰে যে সংগীত, নৃত্য, ৰন্ধনপ্ৰণালী, ভাষা আৰু কলা এই সকলোবোৰ যিকোনো নিৰ্দিষ্ট সম্প্ৰদায়ৰ সংস্কৃতিৰ অপৰিহাৰ্য অংশ। এই প্ৰকল্পটোৱে তিৱা সংস্কৃতিৰ প্ৰদৰ্শনৰ বাবে এক গন্তব্য স্থান হিচাপে কাম কৰিব। মুখ্যমন্ত্ৰীৰ মতে, এই কেন্দ্ৰটোত কেইবাটাও পৰ্যটনৰ সুবিধা থাকিব। তাৰে কিছুমানৰ ভিতৰত আছে তিৱা জীৱন আৰু সংস্কৃতিৰ সংগ্ৰহালয়, এটা গেলেৰী বা এম্ফিথিয়েটাৰ আৰু এটা সাংস্কৃতিক কেন্দ্ৰ আৰু লগতে কেন্দ্ৰটোত এটা চাইকেল চলোৱা ট্ৰেক, জলাশয়ৰ ওপৰত নিলম্বন  ব্ৰীজ আৰু এটা কেফেটেৰিয়াও সৃষ্টি কৰা হ’ব। অনুষ্ঠানস্থলীলৈ যোৱা ৰাস্তাৰ সম্প্ৰসাৰণো চৰকাৰৰ দ্বাৰা কৰা হ’ব।

সম্প্ৰদায়টোৰ প্ৰতিনিধিসকলে ৰাজ্য চৰকাৰক তেওঁলোকৰ নায়কক একে পৰ্যায়ত ৰাখিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে যিদৰে বিধায়ক বীৰ চিলাৰাই আৰু লাচিত বৰফুকন। সেই উদ্দেশ্যে, ৰাজ্য চৰকাৰে ঘোষণা কৰিছে যে তিৱা গোটৰ সৈতে সমন্বয় কৰি প্ৰতি বছৰে জঙাল বলহু দিৱস উদযাপন কৰা হ’ব। মুখ্যমন্ত্ৰীৰ মতে, এই প্ৰকল্পটো ১৮ মাহৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হ’ব।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,735 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply