গুৱাহাটী : নেশ্বনেল চাইল্ড লেবাৰ প্ৰজেক্টৰ অন্তৰ্গত কাম-কাজৰ খতিয়ান ল’লে উপায়ুক্তই। ‘নেশ্বনেল চাইল্ড লেবাৰ প্ৰজেক্ট’ (এনচিএলপি)ৰ অন্তৰ্গত প্ৰিয়বন্ধু, গণবন্ধু, সুন্দৰম, শৰাইঘাট, আমাৰ প্ৰয়াস আদি বিভিন্ন বেচৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানে কামৰূপ মহানগৰ জিলাত শিশু শ্ৰমিকসকলৰ কল্যাণৰ হকে চলাই থকা কাম-কাজৰ ওপৰত আলোচনা কৰিবলৈ কামৰূপ মহানগৰ জিলা উপায়ুক্ত পল্লৱ গোপাল ঝাৰ সভাপতিত্বত উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয়ৰ সভাকক্ষত এখন পৰ্যালোচনামূলক সভা অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

সভাত জিলাখনত ‘এনচিএলপি’ৰ অন্তৰ্গত বিভিন্ন বেচৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানে চলাই থকা কাম-কাজৰ বিষয়ে আলোচনা কৰাৰ পিছত উপায়ুক্তগৰাকীয়ে জিলা শ্ৰম বিষয়া, সমাজ কল্যাণ বিষয়াক প্ৰত্যেক বেচৰকাৰী সংস্থাৰ কেন্দ্ৰসমূহলৈ গৈ ক্ষেত্ৰ অধ্যয়নৰ পিছত মাহিলি প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। ইয়াৰ লগতে উপায়ুক্তগৰাকীয়ে কামাখ্যা মন্দিৰ প্ৰাঙ্গনত শিশুসকলে চলাই থকা ‘ভিক্ষা বৃত্তি’ৰ অৱসান পেলাই শিশুসকলক পঢ়া-শুনাৰ প্ৰতি আকৃষ্ট কৰিবলৈ সমাজ কল্যাণ আৰু শ্ৰম বিষয়াক ব্যৱস্থা ল’বলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।

লগতে পঢ়ক –  কংগ্ৰেছ ত্যাগ কৰিলে বৰপেটা জিলা মহিলা কংগ্ৰেছৰ সভানেত্ৰী

শিশুসকলৰ মানসিক বিকাশৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি উপায়ুক্তগৰাকীয়ে ‘নেশ্বনেল চাইল্ড লেবাৰ প্ৰজেক্ট’ৰ অন্তৰ্গত চলাই থকা শিশুৰ বিশেষ প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰসমূহত জিলা শিক্ষা বিষয়া প্ৰসন্ন বৰুৱাক কিতাপ-পত্ৰ যোগান ধৰাৰ ব্যৱস্থা ল’বলৈ অনুৰোধ কৰে। সহকাৰী আয়ুক্ত ৰিমঝিম কোঁৱৰ, সহকাৰী শ্ৰম আয়ুক্ত, নেশ্বনেল চাইল্ড লেবাৰ প্ৰজেক্ট (কামৰূপ মহানগৰ)ৰ সঞ্চালক মৌচুমী মহন্ত তথা নিয়োজিত আন আন বিষয়া-বৰ্গ, বেচৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ প্ৰতিনিধিৰ উপৰি শিক্ষা, সমাজ কল্যাণ, শ্ৰম আদি বিভাগৰ মূৰব্বী বিষয়াসকল এই সভাত উপস্থিত থাকে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,127 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply