স্প’ৰ্টছ ডেস্ক – আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেট পৰিষদে খেলৰ কেইবাটাও নিয়ম সলনি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। পৰিৱৰ্তিত নিয়ম ২০২২ চনৰ ১ অক্টোবৰৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ’ব। সৌৰভ গাংগুলী নেতৃত্বাধীন পুৰুষ ক্ৰিকেট সমিতিৰ পৰামৰ্শসমূহ মুখ্য কাৰ্যবাহী সমিতিয়ে অনুমোদন কৰাৰ পিছতে এই নিয়ম সলনি কৰা হৈছে।

এই উপলক্ষে ভাষণ দি সৌৰভ গাংগুলীয়ে কয়, ‘আই চি চি ক্ৰিকেট কমিটিত মোৰ প্ৰথমখন বৈঠকৰ অধ্যক্ষতা কৰাটো এক সন্মানৰ কথা। কমিটীৰ সদস্যসকলৰ অৱদানত মই সন্তুষ্ট হৈছিলো যাৰ ফলত গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰামৰ্শ আগবঢ়োৱা হৈছিল। সকলো সদস্যকে তেওঁলোকৰ মূল্যৱান সহায় আৰু পৰামৰ্শৰ বাবে ধন্যবাদ জনাইছো।

নতুন নিয়মসমূহ তলত দিয়া ধৰণৰ-

আই চি চিৰ নতুন নিয়ম অনুসৰি কেচ আউট হ’লে কেৱল নতুন বেটছমেনেহে বেটিং কৰিব, পুৰণি নিয়ম অনুসৰি যদি কেচৰ সময়ত এজ সলনি কৰা হৈছিল, তেন্তে নন ষ্ট্ৰাইকাৰ বেটছমেনে বেটিং কৰিছিল যেতিয়া নতুন বেটছমেনজন বলিং এণ্ডত আছিল।

বল পলিচ কৰিবলৈ লেলাউতি ব্যৱহাৰ কৰাত স্থায়ী নিষেধাজ্ঞা

একে সময়তে বলটো পলিচ কৰিবলৈ লেলাউতি ব্যৱহাৰ কৰাত স্থায়ী নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হৈছে। ইয়াৰ পূৰ্বে কভিডৰ বাবেই আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটত দুবছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি সাময়িকভাৱে এই নিষেধাজ্ঞা জাৰি কৰা হৈছিল।

বেটছমেনৰ ষ্ট্ৰাইকৰ বাবে ২ মিনিট সময়

বেটিং কৰিবলৈ অহা এজন বেটছমেন এতিয়া টেষ্ট আৰু এদিনীয়াত দুমিনিটৰ ভিতৰত ষ্ট্ৰাইক ল’বলৈ সাজু হ’ব লাগিব, আনহাতে টি-২০ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটত বৰ্তমানৰ নব্বৈ ছেকেণ্ডৰ সীমা বজাই ৰখা হৈছে।

বল খেলাৰ অধিকাৰ বেটছমেনৰ

যদি কোনো বল খেলপথাৰৰ পৰা পৰে, তেন্তে নতুন নিয়ম অনুসৰি তেওঁ বলটোৰ ওপৰত শ্বট খেলিবলৈও অনুমতি দিয়া হ’ব। কিন্তু বেটছমেনৰ বেট বা তেওঁৰ শৰীৰৰ এটা অংশ পিটচৰ ভিতৰত থাকিব। যদি তেওঁ তাক অভাৰটেক কৰে তেন্তে আম্পায়াৰে ইয়াক ডেড বল বুলি ক’ব। যিকোনো বলত বেটছমেনে খেলপথাৰ এৰি শ্বট খেলিবলৈ বাধ্য হ’লে তেওঁক ন’ বল প্ৰদান কৰা হ’ব।

খেলুৱৈৰ ভুল চলাচলৰ বাবে শাস্তিৰ ব্যৱস্থা

ফিল্ডিং কৰি থকা খেলুৱৈয়ে যদি ভুল মুভমেণ্ট কৰে, তেন্তে তেওঁক এতিয়া ডেড বল ঘোষণা কৰা হয় আৰু বেটছমেনৰ শ্বট বাতিল কৰা হয়। এতিয়া কি সলনি হ’বলৈ গৈ আছে? যদি এই গতিবিধি খেলুৱৈয়ে ইচ্ছাকৃতভাৱে কৰে তেন্তে বেটছমেনক পেনাল্টি হিচাপে পাঁচটা ৰান দিয়া হ’ব।

আন কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত: ২০২২ চনৰ জানুৱাৰী মাহত টি-২০ ইণ্টাৰনেশ্যনেলত প্ৰৱৰ্তন কৰা হয় ইন-মেচ পেনাল্টি (য’ত যদি কোনো ফিল্ডিং দলে নিৰ্দিষ্ট শেষৰ সময়লৈকে নিজৰ অভাৰবোৰ বলিং কৰিব নোৱাৰে, তেন্তে বাকী অভাৰৰ বাবে ফিল্ডিং চক্ৰত এজন অতিৰিক্ত ফিল্ডাৰ অনা হয় ), ২০২৩ চনত আইচিচি পুৰুষ ক্ৰিকেট বিশ্বকাপ ছুপাৰ লীগ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত এতিয়া এদিনীয়াত গ্ৰহণ কৰা হ’ব।

তদুপৰি সকলো পুৰুষ আৰু মহিলাৰ এদিনীয়া আৰু টি-২০ মেচৰ বাবে খেলৰ চৰ্তসমূহ সংশোধন কৰা হ’ব যাতে দুয়োটা দলে সহমতত উপনীত হ’লে হাইব্ৰিড পিটচ ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা যাব বুলিও সিদ্ধান্ত লোৱা হয়। বৰ্তমান হাইব্ৰিড পিটছ কেৱল মহিলা টি-২০ ইণ্টাৰনেশ্যনেলতহে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।

আই চি চি ক্ৰিকেট কমিটিত অন্তৰ্ভুক্ত সদস্যসকল হ’ল- সৌৰভ গাংগুলী (অধ্যক্ষ); ৰমিজ ৰাজা (পৰ্যবেক্ষক); মাহেলা জয়াবৰ্ধনে আৰু ৰজাৰ হাৰ্পাৰ; ডেনিয়েল ভেট্ট’ৰি আৰু ভিভিএছ লক্ষ্মণ; গেৰী ষ্টেড; জয় শ্বাহ; জোৱেল উইলছন (আম্পায়াৰ প্ৰতিনিধি); ৰঞ্জন মাদুগলে (আই চি চিৰ মুখ্য ৰেফাৰী); জেমী কক্স (এমচিচি প্ৰতিনিধি); কাইল ক’টজাৰ (সহযোগী প্ৰতিনিধি); শ্ব’ন পোলক (সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিনিধি); গ্ৰেগ বাৰ্কলি আৰু জিঅফ এলাৰ্ডাইচ (আইচিচিৰ সভাপতি আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী); ক্লাইভ হিচকক (সমিতিৰ সম্পাদক); ডেভিড কেণ্ডিক্স (পৰিসংখ্যাবিদ)।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,462 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply