নিউজ ডেস্কঃ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দেশবিৰোধী সমলৰ ওপৰত নিজৰ দখল কঠোৰ কৰি তুলিছে। কেন্দ্ৰই ভুৱা আৰু দেশবিৰোধী তথ্য সম্প্ৰচাৰৰ বাবে আঠটা নতুন ইউটিউব চেনেল বন্ধ কৰি দিছে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে সাতটা ভাৰতীয় চেনেল আৰু এটা পাকিস্তানী চেনেল। ৰাষ্ট্ৰবিৰোধী তথ্য প্ৰচাৰৰ বাবে কেন্দ্ৰই মুঠ ১০২ টা চেনেল নিষিদ্ধ কৰিছে। কেন্দ্ৰৰ নতুন নিষেধাজ্ঞাত এটা ফেচবুক একাউণ্টো বন্ধ কৰিছে।

তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰণালয়ে এক বিবৃতিত কয়, “তথ্য প্ৰযুক্তি আইন, ২০২১ৰ অধীনত জৰুৰীকালীন ক্ষমতা ব্যৱহাৰ কৰি সাতটা ভাৰতীয় আৰু এটা পাকিস্তানী ইউটিউব চেনেল বন্ধ কৰা হৈছে।” কেন্দ্ৰই দাবী কৰিছে যে এই চেনেলসমূহত ভুৱা আৰু দেশবিৰোধী তথ্য সম্প্ৰচাৰ কৰা হৈছে। বিবৃতিটোত এইটোও কোৱা হৈছিল যে এই আঠটা ইউটিউব চেনেলৰ প্ৰায় ৮.৬ নিযুত গ্ৰাহক আছে। মিছা দাবী কৰি দেশৰ ধৰ্মীয় সম্প্ৰদায়সমূহৰ মাজত হিংসা আৰু ঘৃণা বিয়পাবলৈ পোষ্ট কৰা ভিডিঅ’বোৰ ১১৪ কোটিৰো অধিক লোকে প্ৰত্যক্ষ কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ফালৰ পৰা ধৰ্মীয় স্থান ধ্বংস কৰা হৈছে আৰু ধৰ্মীয় কোনো অনুষ্ঠান উদযাপনত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে বুলি এই ইউটিউব চেনেলসমূহত ভুৱা বাতৰি প্ৰচাৰ কৰা হৈছিল।

কেন্দ্ৰটোৱে এক বিবৃতিত কয়, “দৰ্শকসকলক বিপথে পৰিচালিত কৰিবলৈ এই চেনেলবোৰত জনপ্ৰিয় নিউজ চেনেলৰ এংকৰৰ থাম্বনেইল, ফটো আৰু ল’গ’ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।”

বন্ধ কৰা সাতটা ভাৰতীয় চেনেলৰ ভিতৰত, “Sab Kuch Dekho”ৰ চেনেলটোৰ গ্ৰাহকৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক, প্ৰায় ১৯.৪ লাখ subscriber থকা চেনেলটোত পোষ্ট কৰা ভিডিঅ’বোৰ প্ৰায় ৩৩কোটি লোকে প্ৰত্যক্ষ কৰিছে।  Loktantra TV, U&V TV, AM Razvi, Gouravshali Pawan Mithilanchal, SeeTop5TH , Sarkari Update এই চেনেল কেইটা বন্ধ কৰি দিয়া হৈছে। Loktantra TVৰ ফেচবুক একাউণ্টো বন্ধ কৰি দিছে চৰকাৰে। পাকিস্তানত বন্ধ কৰি দিয়া ইউটিউব চেনেলটো হৈছে News ki duniya ।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,462 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply