নিউজ ডেস্কঃ যি চীনে তিব্বতৰ সকলো দিশ নিজৰ ইচ্ছা অনুসৰি পৰিচালনা কৰিব বিচাৰে সেই চীনক দালাই লামাই দিৱে প্ৰত্যাহ্বান। তিব্বতৰ ধৰ্মগুৰু দালাই লামাই ল’লে এক সাহসী সিদ্ধান্ত । যি সিদ্ধান্তই এতিয়া সমগ্ৰ বিশ্বৰ বাবে এক চৰ্চাৰ বিষয় হৈ পৰিছে।

দালাই লামাই লোৱা এই সাহসী সিদ্ধান্তটো হৈছে তিব্বতৰ তৃতীয়গৰাকী ধৰ্মগুৰু হিচাপে মংগোলিয়াৰ আঠ বছৰীয়া এটি শিশুক নিৰ্বাচিত কৰিছে। নতুন ধৰ্মগুৰু জনৰ বাবে অনুষ্ঠানিক সভা যোৱা ৮ মাৰ্চতেই হিমাচল প্ৰদেশৰ ধৰ্মশালাত অনুষ্ঠিত হৈছিল। যদিও অনুষ্ঠানিকতা ৮ মাৰ্চত সমাপন হৈ গৈছে তথাপিও বৰ্তমান হে এই খবৰ সংবাদ মাধ্যমত বিয়পি পৰিছে। এই আনুষ্ঠানিক সভাত তিব্বতৰ ৬০০ লোক উপস্থিত আছিল।

তিব্বতৰ তৃতীয় ধৰ্মগুৰু হিচাপে নিৰ্বাচিত ৮ বছৰীয়া শিশুটি আমেৰিকাত জন্মগ্ৰহণ। এই মংগোলিয়াৰ শিশুটি এটা যমজ সন্তানৰ অন্যতম।

দালাই লামাই এই শিশুটিক দশম খালখা জেটছন ধাম্পা বেনপোছৰ পুনৰ জনম বুলি অভিহিত কৰিছে। লগতে, তেওঁ কয় যে, আমাৰ পূৰ্বপুৰুষসকলৰ চক্ৰচানৱাৰৰ কৃষ্ণচাৰ্য ৰাজবংশৰ সৈতে গভীৰ সম্পৰ্ক আছিল। তেওঁলোকৰ এজনে মঙ্গোলিয়াত এটা মঠও স্থাপন কৰিছিল। এনে পৰিস্থিতিত, মঙ্গোলিয়াৰ পৰা তৃতীয় ধৰ্মীয় গুৰু হিচাপে পোৱাটো অতি শুভ।

মংগোলীয় সংবাদ মাধ্যমত প্ৰকাশ পোৱা অনুসৰি, নতুন তিব্বতীয় ধৰ্মগুৰু জন মঙ্গোলিয়াৰ এজন গণিত অধ্যাপকৰ যমজ সন্তানৰ এজন। এই শিশুসকলৰ নাম হৈছে আগুদাই আৰু আচিলাতাই। শিশুটিৰ আইতাক মঙ্গোলিয়াত এগৰাকী সাংসদ আছিল। শিশুটো এজন ধৰ্মীয়গুৰু হোৱাৰ খবৰ ওলাই অহাৰ লগে লগে মঙ্গোলিয়াৰ মানুহে উদযাপন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। অনুষ্ঠানটোৰ সময়ত মংগোলীয় বৌদ্ধসকলৰ মাজত যথেষ্ট উৎসাহ আছিল। একে সময়তে, কিছুমান সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, আগতে এজন মংগোলীয় শিশু ধৰ্মীয়গুৰু হোৱাৰ খবৰ পোৱা গৈছিল কিন্তু দালাই লামাই এতিয়া ইয়াক নিশ্চিত কৰিছে।

ইফালে, দালাই লামাৰ এই পদক্ষেপক ৰাজনৈতিকভাৱে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ বুলি গণ্য কৰা হৈছে। চীনে তিব্বতীয় বৌদ্ধ ধৰ্মৰ পৰম্পৰাত নিজৰ লোকসকলক নিযুক্তি দিব বিচাৰে যাতে তিব্বতৰ ওপৰত সকলো পৰিচালনা কৰিব পৰা ক্ষমতা থাকে। দালাই লামাৰ এই ঘোষণাৰ পিছতেই চীনেও ঘোষণা কৰিছে যে দেশখনে কেৱল সেই বৌদ্ধ নেতাসকলক হে স্বীকৃতি দিব যাক চীনা চৰকাৰে বাছনি কৰিব। ইয়াৰ আগতে ১৯৯৫ চনত যেতিয়া দালাই লামাই দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ ধৰ্মীয় নেতা পঞ্চেন লামাক বাছনি কৰিছিল, তেতিয়া চীনা কৰ্তৃপক্ষই তেওঁক কাৰাগাৰত ৰাখিছিল। ইয়াৰ পিছত, চীনে এজন নিৰ্বাচিত ধৰ্মীয় নেতাক এই পদত নিযুক্তি দিছিল। এতিয়া যিহেতু তৃতীয় তিব্বতীয় ধৰ্মগুৰুক সন্ধান পোৱা গৈছে, তেওঁৰ সুৰক্ষাক লৈ বৌদ্ধসকলৰ মাজত উদ্বেগ সৃষ্টি হৈছে।

পিছে কোন এই দালাই লামা,

দালাই লামা তিব্বতৰ ধৰ্মীয়গুৰু তথা নেতা। তেওঁৰ জন্ম ১৯৩৫ চনত হৈছিল। যেতিয়া তেওঁৰ বয়স ২ বছৰ আছিল, তেতিয়া তেওঁক পূৰ্বৰ দালাই লামাৰ পুনৰ জনম বুলি কোৱা হৈছিল। ইয়াৰ পিছত, তেওঁ চতুৰ্দশ দালাই লামা হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে। ১৯৫৯ চনত চীনৰ তিব্বত দখলৰ পিছত দালাই লামাই তিব্বতৰ পৰা পলায়ন কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰা তেওঁ হিমাচল প্ৰদেশৰ ধৰ্মশালাত বাস কৰি আছে। দালাই লামাক ১৯৮৯ চনত শান্তিৰ নবেল বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, চীনে তেওঁলোকক বিচ্ছিন্নতাবাদী বুলি কয় যি তিব্বতৰ বাবে ভাবুকি।

লগতে পঢ়ক – বিশ্ব মহিলা বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপত স্বৰ্ণ পদক জয়ৰে ইতিহাস ৰচিলে লাভলীনাই

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,991 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply