নিউজ ডেস্কঃ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শুকুৰবাৰে ফিউচাৰ ৰিটেইল লিমিটেড আৰু ৰিলায়েন্স ৰিটেইলৰ মাজত প্ৰস্তাৱিত ২৪,৭১৩ কোটিৰ একত্ৰীকৰণ চুক্তিৰ বিৰুদ্ধে ই-কমাৰ্চ কোম্পানী আমাজনৰ সপক্ষে ৰায় প্ৰদান কৰে।

আমাজন ডট কমে এনভি ইনভেষ্টমেণ্ট হ’ল্ডিংছ এল এল চি আৰু এফ আৰ এল চুক্তিখনৰ সৈতে এক তীক্ষ্ণ আইনী যুঁজত লিপ্ত হৈ আছিল আৰু প্ৰতিষ্ঠানটোৱে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত এক আবেদন দাখিল কৰিছিল, য’ত কোৱা হৈছিল যে ছিংগাপুৰ জৰুৰীকালীন মধ্যস্থতাকাৰী (ইএ) বঁটা যি ফিউচাৰ ৰিটেইল লিমিটেডক একত্ৰীকৰণৰ সৈতে আগবাঢ়ি যোৱাত বাধা প্ৰদান কৰিছো।

ইয়াৰ সৈতে, আদালতে স্পষ্ট কৰি দিছে যে মধ্যস্থতা আৰু মীমাংসা আইনৰ ধাৰা ১৭-ৰ অধীনত মধ্যস্থতাকাৰী ন্যায়াধিকৰণৰ দ্বাৰা (ই.এ).-ৰ সিদ্ধান্তগ্ৰহণ আৰু অন্তৱৰ্তীকালীন বঁটা হিচাপে বলবৎ কৰিব পাৰি।

জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা হৰিশ চালভেয়ে কৈছিল যে ভাৰতীয় আইনৰ কিতাপত (ইএ) বঁটাটোৰ কোনো স্থান নাই। জ্যেষ্ঠ অধিবক্তাজনে যুক্তি দিছিল যে চিংগাপুৰ ইএৰ বঁটা মধ্যস্থতা আইনৰ ধাৰা ১৭ ৰ অধীনত বলবৎ কৰিব নোৱাৰি। মধ্যস্থতা আইনৰ অধীনত নহয়, অসামৰিক প্ৰক্ৰিয়া বিধিৰ অধীনত মধ্যস্থতা বঁটা প্ৰয়োগ কৰা হয়, তেওঁ দাখিল কৰে। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে আমাজনে যুক্তি দিছে যে ফিউচাৰ গ্ৰুপ ইএ বঁটাৰে আবদ্ধ।

লগতে পঢ়কঃদেশৰ সৰ্বোচ্চ ক্ৰীড়া সন্মান খেলৰত্ন বঁটা এতিয়াৰে পৰা হকীৰ যাদুগৰ ধ্যান চান্দৰ নামত

উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ এটা খণ্ড বিচাৰপীঠে ৮ ফেব্ৰুৱাৰীত একক ন্যায়াধীশৰ আদেশ প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ পিছত আমাজনে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ কাষ চাপিছিল। উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ খণ্ড বিচাৰপীঠে সিদ্ধান্তটো ফিউচাৰ ৰিটেইল লিমিটেডৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা আপীলৰ ওপৰত আধাৰিত আছিল।

পূর্বতে দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ খণ্ড বিচাৰ মণ্ডলীয়ে কোম্পানীটোৰ বিৰুদ্ধে ৰায় প্ৰদান কৰিছিল, যাৰ ফলত ৰিলায়েন্স ফিউচাৰ ৰিটেইল লিমিটেড চুক্তিৰ পথ পৰিষ্কাৰ হৈ পৰিছিল।ৰিলায়েন্স ৰিটেইলে ফিউচাৰ গ্ৰুপৰ খুচুৰা, পাইকাৰী, লজিষ্টিক আৰু ৱেৰহাউচিং ব্যৱসায় অধিগ্ৰহণৰ ঘোষণা কৰাৰ প্ৰায় এবছৰ পিছত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে আজি এই ৰায় প্ৰদান কৰিছে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 5,283 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply