নিউজ ডেস্ক: যি সময়ত ৰাজ্য চৰকাৰে ক’ভিড ভেকচিন লোৱাৰ ক্ষেত্ৰত বাধ্যতামূলক কৰিছে একেটা সময়তে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সন্মুখত দাখিল কৰা শপতনামাত কৈছে যে ক’ভিড ভেকছিন বাধ্যতামূলক নহয় আৰু “কোনো ব্যক্তিক তেওঁলোকৰ ইচ্ছাৰ বিপৰীতে টিকাকৰণ কৰিবলৈ বাধ্য কৰিব নোৱাৰিব।”
“চলিত মহামাৰী পৰিস্থিতিৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত জনসাধাৰণৰ আগ্ৰহৰ বাবে কোভিড-১৯ টিকাকৰণ কৰা হৈছে। ইয়াক যথাযথভাৱে বিজ্ঞাপন দিয়া হয়, পৰামৰ্শ দিয়া হয় আৰু সংবাদ মাধ্যমৰ বিভিন্ন মাধ্যমৰ জৰিয়তে জনোৱা হয় যে সকলো নাগৰিকে টিকাকৰণ কৰা উচিত।

অৱশ্যে, কোনো ব্যক্তিক তেওঁলোকৰ ইচ্ছাৰ বিপৰীতে টিকাকৰণ কৰিবলৈ বাধ্য কৰিব নোৱাৰি,” প্ৰতিবন্ধী ব্যক্তিসকলৰ ঘৰে ঘৰে টিকাকৰণৰ বাবে ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমাৰ (পিআইএল) উত্তৰত কেন্দ্ৰই দাখিল কৰা শপতনামাত কোৱা হৈছে।

ইভাৰা ফাউণ্ডেচনৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা পিআইএলখনে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছিল যে বিকলাংগ ব্যক্তিসকলৰ উচ্চ বিপদাশংকা আছিল।কেন্দ্ৰই ইয়াৰ শপতনামাত কৈছিল যে ই “কোনো এছ.অ’.পি. জাৰি কৰা নাই য’ত যিকোনো উদ্দেশ্যৰ বাবে কোভিড-১৯ টিকাকৰণ প্ৰমাণপত্ৰ কঢ়িয়াই নিয়াৰ প্ৰয়োজন হোৱা কোনো মানক সঞ্চালন প্ৰক্ৰিয়া এছ.অ’.পি. জাৰি কৰা নাই”।

লগতে পঢ়ক- কথক নৃত্যৰ সম্ৰাট পণ্ডিত বিৰজু মহাৰাজৰ দেহাৱসান

অৱশ্যে, ই লগতে কয় যে “প্ৰতিবন্ধী ব্যক্তিসহ যোগ্য হিতাধিকাৰীসকলৰ ঘৰে ঘৰে টিকাকৰণ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ ‘ঘৰৰ ওচৰৰ ভেকছিন কেন্দ্ৰ (এনএইচচিভিচি) আৰু হৰ ঘৰ দস্তক অভিযান নীতি’ সৃষ্টি কৰা হৈছে বুলি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ন্যায়ালয়ত শপতনামাত উল্লেখ কৰিছে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,136 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply