নিউজ ডেস্ক – আফগানিস্তানৰ ৰাজধানী কাবুলৰ ছিয়া জনবসতিপ্ৰধান পিডি ৬ৰ চৰকাৰী আৱাসিক এলেকাত শুকুৰবাৰে নিশা সংঘটিত এক ভয়ংকৰ বোমা বিস্ফোৰণত আঠজন লোক নিহত আৰু ২০ ৰো অধিক লোক আহত হয়।

কাবুল আৰক্ষীৰ মুখপাত্ৰ খালিদ জাদৰানে কয় যে বিস্ফোৰকখিনি এখন গাড়ীত ৰখা হৈছিল। ঘটনাস্থলীত উপস্থিত থকা সকলে কয় যে হতাহতৰ সংখ্যা যথেষ্ট বেছি। ইতিমধ্যে এই বিস্ফোৰণৰ দায়িত্ব ইছলামিক ষ্টেটে স্বীকাৰ কৰিছে।

স্থানীয় প্ৰশাসনৰ মতে, বিস্ফোৰণৰ পিছত সমগ্ৰ অঞ্চলটোত অনুসন্ধান অভিযান চলোৱা হৈছে। আহতসকলক চিকিৎসাৰ বাবে চিকিৎসালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে। উল্লেখ্য যে আফগানিস্তানত তালিবানৰ প্ৰত্যাৱৰ্তনৰ লগে লগে ইছলামিক ষ্টেটে ইয়াৰ শক্তি বৃদ্ধি কৰিছে।

ইছলামিক ষ্টেটে আফগানিস্তানৰ কোনো অঞ্চল নিয়ন্ত্ৰণ নকৰে কিন্তু ইয়াত শ্লিপাৰ চেল আছে, যিয়ে দেশখনত ধৰ্মীয় সংখ্যালঘুসকলক আক্ৰমণ কৰি আহিছে আৰু লগতে শাসকীয় তালিবানৰ দ্বাৰা টহল দি আছে।

দুটা দশকৰ বিদ্ৰোহৰ পিছত যোৱা বছৰ আগষ্টত আফগানিস্তান দখল কৰা চুন্নী মুছলিম তালিবান কৰ্তৃপক্ষই কৈছে যে তেওঁলোকে ছিয়েত মছজিদ আৰু অন্যান্য সুবিধাসমূহৰ বাবে অধিক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব।

কাবুলৰ এজন ছিয়া ধৰ্মীয় পণ্ডিত চৈয়দ কাজুম হোজাতে কয় যে তালিবান চৰকাৰে আছুৰাৰ আগত নিৰাপত্তা বৃদ্ধি কৰিছে কিন্তু সতৰ্কতা উন্নত কৰা উচিত। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ যুটীয়া চীফ অফ ষ্টাফৰ অধ্যক্ষ জেনেৰেল মাৰ্ক মিলিয়েও সতৰ্ক কৰি দিছিল যে ইছলামিক ষ্টেট আৰু আন কেইবাটাও সন্ত্ৰাসবাদী গোটে আফগানিস্তানত পুনৰ গোট খাবলৈ চেষ্টা কৰি আছে।

সন্ত্ৰাসবাদী দলটোৱে আফগানিস্তানত বৃদ্ধি হোৱা ড্ৰাগছ সৰবৰাহৰ পৰা ইয়াৰ গোটটোৰ বাবে পুঁজি সংগ্ৰহ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে আইএছআইএছে আফগানিস্তানত খোপনি পোতাৰ কথা তালিবানে অস্বীকাৰ কৰিছে। তালিবানৰ দাবী স্বত্বেও, আইএছআইএছে যোৱা এবছৰত আফগানিস্তানত কেইবাটাও সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ দায়িত্ব স্বীকাৰ কৰিছে।

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,483 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply