নিউজ ডেস্কঃ Queen Elizabeth II আছিল ব্ৰিটেইনৰ আটাইতকৈ দীঘলীয়া সময়ৰ শাসক। মৃত্যুৰ মাত্ৰ ২ দিন আগলৈকে তেওঁৰ অন্তিম চৰকাৰী কৰ্তব্য পালন কৰিছিল। বৰিছ জনছনৰ পদত্যাগৰ পিছত তেওঁ লিজ ট্ৰাছক ব্ৰিটেইনৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্ত কৰিছিল।Queen Elizabeth II এ লিজ ট্ৰাছৰ হৈ নতুন চৰকাৰ গঠনৰ প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰিছিল। লিজ ট্ৰাছ Queen Elizabeth IIৰ ৭০ বছৰীয়া শাসনকালত ১৫তম প্ৰধানমন্ত্ৰী ।  

Elizabeth Alexandra Mary বা Queen Elizabeth II ৰ জন্ম ১৯২৬ চনৰ ২১ এপ্ৰিলত লণ্ডনৰ মেফেয়াৰত হৈছিল। তেওঁ ৰজা King George VI আৰু Queen Elizabethৰ প্ৰথম সন্তান আছিল।

Photo Credit-https://time.com

Queen Elizabeth II আছিল ব্ৰিটেইনৰ আটাইতকৈ দীঘলীয়া সময়ৰ শাসক।  বৃহস্পতিবাৰে ৯৬ বছৰ বয়সত তেওঁৰ মৃত্যু হয়।  তেওঁ ইউনাইটেড কিংডম অৱ গ্ৰেট ব্ৰিটেইন আৰু উত্তৰ আয়াৰলেণ্ডৰ শাসক আছিল।   

Queen Elizabeth II ১৯৪৭ চনত প্ৰিন্স ফিলিপৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল। প্ৰিন্স ফিলিপৰ যোৱা বছৰ মৃত্যু হৈছিল। ৰজা হিচাপে ঘোষণা কৰা প্ৰিন্স চাৰ্লছৰ জন্ম ১১ মাহ পিছত ১৯৪৮ চনত হৈছিল। 

Photo Credit-NDTV

Elizabeth Alexandra Mary ৰাজ্যাভিষেক অনুষ্ঠান ১৯৫৩ চনত উইণ্ডছৰ আদালতত অনুষ্ঠিত হৈছিল। তেওঁ ব্ৰিটিছ সিংহাসন দখল কৰা ষষ্ঠ গৰাকী মহিলা আছিল। Queen Elizabethক ১৯৫৩ চনৰ ২ জুনত সিংহাসন প্ৰদান কৰা হৈছিল। সেই অনুষ্ঠানটো টেলিভিছনত দেখুওৱা এক ডাঙৰ অনুষ্ঠান আছিল। 

Photo credit-NDTV

ৰাণী এলিজাবেথে ৭০ বছৰ শাসন কৰিছিল। তেওঁ আইতাক ৰাণী ভিক্টোৰিয়াৰ অভিলেখ ভংগ কৰিছিল।

ৰাণী এলিজাবেথৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ চাৰ্লছে ১৯৮১ চনত ৰাজকুমাৰী ডায়েনাক বিয়া কৰায়। ১৯৯৭ চনত এখন গাড়ী দুৰ্ঘটনাত ৰাজকুমাৰী ডায়েনাৰ মৃত্যু হৈছিল।   

ৰাণী এলিজাবেথে ১৯৫২ চনৰ পৰা ১০০ খনতকৈও অধিক দেশ ভ্ৰমণ কৰিছে। তেওঁ কেইবাবাৰো ভাৰত ভ্ৰমণ কৰিছিল, কিন্তু প্ৰথমবাৰৰ বাবে তেওঁ ১৯৬১ চনত ভাৰতলৈ আহিছিল।  

ৰাণী এলিজাবেথে ভাৰত ভ্ৰমণৰ সময়ত সৰ্বভাৰতীয় চিকিৎসা বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠান (এইমছ) উদ্বোধন কৰিছিল। সেই অনুষ্ঠানটোত তেতিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ড০ ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদেও অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।  

Photo Credit-NDTV

১৯৫৩ চনত ৰাজ্যাভিষেকৰ সময়ত ৰাণী এলিজাবেথক ৭ খন স্বাধীন দেশৰ ৰাণী হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল।  দেশকেইখন আছিল ইউকে, কানাডা, অষ্ট্ৰেলিয়া, নিউজিলেণ্ড, দক্ষিণ আফ্ৰিকা, পাকিস্তান আৰু চিলন, যি নামটো পিছলৈ শ্ৰীলংকালৈ সলনি কৰা হৈছিল।  তেওঁৰ কাৰ্যকালত ১৯৮৩ আৰু১৯৮৭ চনৰ ভিতৰত ১৮ খন দেশৰ ৰাণী আছিল।  

চলিত বৰ্ষৰ জুন মাহত ৰাণী এলিজাবেথৰ কাৰ্যকালৰ ৭০ বছৰ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ উদযাপন কৰিছিল।  চাৰিদিনীয়াকৈ আয়োজন কৰা অনুষ্ঠানটোত হাজাৰ হাজাৰ লোক সমাবেত হৈছিল। 

Subscribe to EastMojo Assam

Enter your email address to receive notifications of new stories by email.

Join 6,479 other subscribers

Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply